banner83

Karaköy Esnafı Pazartesi Günü Tezgah Açacak

Manisa’da koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan Karaköy ve Alaybey Pazarlarından Alaybey Pazarı normalleşme süreci kapsamında açıldı. Bu hafta açılması beklenen Karaköy Pazaryeri ise açılmadı.

Karaköy Esnafı Pazartesi Günü Tezgah Açacak
banner87

 Karaköy Pazaryerinde tezgah açan pazarcı esnafı, sadece açılması planlanan kapalı pazaryerinde bir araya gelerek, “Pazartesi günü Karaköy Pazaryerini açacağız” dediler. Karaköy Pazaryerinde ortalama 870 civarında esnaf tezgah açıyor. Kapalı pazaryerinin kapasitesi ise 100 tezgahı bulmuyor. 
Pazarcı esnafıyla Karaköy Pazaryerinde bir araya gelen Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, “Ben öncelikle Sayın Valimize pazarcı esnafı adına teşekkür ediyorum. Çünkü geldiği gibi pazarların kapalı olmasına gönlüm razı değil dedi. Bu konuda ben hem esnafımızın ekmeğini, rızkını evine götürsün hem de halkımız da taze, kaliteli ucuz evine sosyal ihtiyaçlarını karşılasın. Burada talimatımı yetkili kaymakamlara verdim dedi.  Bizde Sayın valim sıkışıklık gözükebilir bizde size pazaryerimizin yarısının bir hafta, yarısının bir hafta açılmamsını ifadelerimizde kullandık. Geçen hafta Alaybey Pazarı açıldı. Esnafımızın yarısı açtı, yarısı açmadı. Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik bu konuda yardımcı oldu. Esnafımız sağduyulu bir biçimde, halkımız da pazarını özlemiş. Aynı şekilde burada da 10 tane muhtarımız bir araya gelerek pazarımızı istiyoruz, Karaköy halkı pazarını istiyor. Biz artık marketlere peşkeş çekilmekten yorulduk. Hem taze, ham kaliteli, hem ucuz sebze ve meyvemizi, ihtiyaçlarımızı almak istiyoruz. Belediyede yaptığımız görüşmede kapalı alana toplayıp dar alan içerisinde sağlık açısından iyi koşulları teşkil etmez. Öbür türlü vatandaşlarımız yüzde 70 aynı esnaftan alışveriş yapmakta. Herkes gittiği tezgahın dışında o tezgahı buraya götürün vatandaş bulamaz onu, yerinde arar. Bugün bakıyorsunuz burada çizgiler çizilmiş. Anlamsız geliyor bize” dedi.
Pazarcılar olarak hiçbir şekilde saygıda kusur etmediklerinin altını çizen Şener, “Devletimizin kanunlarına, bayrağımıza, yasalarımıza, değerli büyüklerimize, saygıda kusur etmedik, etmeyiz. Biz ekmeğimizin, çoluk çocuğumuzun rızkının peşindeyiz. Herkes bunu böyle bilsin. Sakın ola bizleri sorunlu veya esnafımızı bu şekilde görmesin. Gerçekten biz üç aydır evimize bir topar ekmek götüremiyoruz. Çeklerimiz, senetlerimiz, ödemelerimiz birikti, evlerimizin yeri geldi kiralarını ödeyemedik. Çoluk çocuğumuzun masraflarını karşılayamadık. Elektrik, su paralarını ödeyemedik. Ama hep uzlaşalım istedik. Anlaşarak istedik. Kimsenin gönlü, kalbi kırılmasın. Ama hakkımızı da hiçbir şekilde kimseye yedirmeyiz. Türkiye’de hiçbir yerde kapalı Pazar yeri yok. Maalesef Manisa’da yaşadığımız bu sıkıntı bize artık zor gelmeye başladı. Bu yükü esnafım taşıyamaz hale geldi. Beklentilerin üstünde zaman geçti. Artık belediyemizden bir izin bekliyoruz. Karaköy pazarının yarı bir hafta, yarı bir hafta açılması konusunda destek bekliyoruz vermezlerse pazartesi günü gelir tezgahlarımızı kurarız diyorum net bir şekilde. Hem halkımızın mağduriyeti giderilsin. Burada amaç karşı gelmek, kurallara uymamak, asla güvenlik güçlerine, asla seçilmişlere değil. Biz halkımıza hizmet vermek istiyoruz. Marketlerin önü açıldı. Kahveci manav oldu. Eczaneci manav oldu. Köşe başları seyyar doldu. Bunların önlenmesi gerekirken, kanunsuz iş yapanlara ellenmiyor. Ekmeğini kazanan pazarcılarımıza elleniyor. Buz burada bu hafta halkımıza hizmet etmek istiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94