banner83

MALİYET DÜŞÜK VERİM BÜYÜK OLUNCA MANİSALI ÇİFTÇİ CEVİZE YÖNELDİ

Manisa’da kabuğunu kırmaya başlayan üreticiler kiraza alternatif olarak cevize yöneldi. Kuzey Yarım Küre’nin en erken kirazının yetiştiği Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklı bölgesinde üreticiler iklimin uygun olmasıyla ceviz üretmeye başladı. Bunlardan biri de Sancaklı Uzunçınar mevkiinde çiftçilerden Musa Azılı, 2013 yılında ceviz üretmeye başladı. Kiraza göre daha az maliyetli olan cevizi ilk etapta 10 dönümlük araziye dikti, randımanı güzel olmasıyla 15 dekar araziye 300 ceviz fidanı daha dikti. Ağaç başına ortalama 60 kilo ceviz alınıyor.

MALİYET DÜŞÜK VERİM BÜYÜK OLUNCA MANİSALI ÇİFTÇİ CEVİZE YÖNELDİ
banner87

Çiftçi Musa Azılı, “Bu cevizi 2013’te gezdim, araştırdım. Baktım kirazlar çok masraflı oluyor. İşçi sıkıntılarımız var. Türkiye’de cevizin yüzde 25’ini biz üretiyoruz, yüzde 75’ini dışarıdan ithal ediyoruz. Arjantin’den, oradan, buradan.  Onun için araştırdım. Toprak analizi, hava şartları uygun olunca 10 dönümlük bir cevizlik yaptım. Bu cevizlerimiz 7. yılına girdi. Her ağaç başına 60 kilo ceviz veriyor. Chandler ceviz fidanı diktim. İçinde dölleyicileri var. Bu sene 15 dekar daha ektim. 300 ceviz fidanı diktim.  Baktık hava şartları uygun burası.  Artık kabuğumuzu değiştirmemiz lazım. Sırf kiraz değil ceviz veya badem gibi ürünlere dönmemiz gerekiyor çiftçi olarak. İşçiliği kolay. Makine yapıyor. Onun için cevizi tercih ettik. Bakımını yapıyoruz. Çok randımanlı ceviz alıyoruz. İlacını, gübresini atıyoruz” dedi.

KİRAZA GÖRE MALİYETİ AZ

Kiraza göre cevizin maliyetinin az olduğunu belirten Çiftçi Azılı, “Ceviz toplama makinesiyle topluyoruz. Makine soyuyor. Ve depolarımıza katıyoruz. İstediğimiz zaman satıyoruz. Kirazı bugün topladıysak bugün satmak zorundayız. Bugün tüccarlar piyasayı düşürse de satmak zorundayız. Ama cevizde öyle bir sıkıntı yok. Depomuzda depoluyoruz. Mayısta açmaya başlıyor. Çünkü soğuktan kendini koruyor. Fındık kadar olduğu zaman zehrini atıyoruz kurt girmesin diye. Ar ara ilaçlıyoruz. Kabuklar sertleştikten sonra da ilaç istemiyor. Hasadı Ağustos’un sonu Eylül’ün ilk haftaları yapıyoruz. Manisa genelinden üreticiler olduğu gibi diğer bölgelerden de insanlar cevizleri görmeye geliyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94