banner83

Manisa Canlı Hayvan Borsası’da Kurban Hareketliliği

Kurban Bayramına sayılı günler kala, Manisa Ticaret Borsasına ait Canlı Hayvan Borsası’nın da açılmasıyla gelen kurbanlıklar rağbet görmeye başladı. Küçükbaş hayvanlar Bin 100 TL ile 2 bin TL arasında alıcı bulurken, büyükbaş hayvanların fiyatı ise 14 bin ila 18 bin lira arasında değişiyor.

Manisa Canlı Hayvan Borsası’da Kurban Hareketliliği
banner87

Caner KILIÇ-

Kars, Erzurum, Muş, Ağrı, Ardahan’dan besiciler yaylalarda, otlaklarda yetiştirdikleri kurbanlıkları satmak amacıyla Manisa’ya getirdi. Küçükbaş hayvanların fiyatı bin 100 lira ile 2 bin lira arasında değişirken, büyükbaş hayvanlar ise 14 bin ila 18 bin lira arasında alıcı buluyor. Manisa Canlı Hayvan Borsası’nda 133 küçükbaş padoktan 80’i, büyükbaş padokların ise yüzde 50’si satıldı. Son günlere doğru ise bütün padokların satılacağı ifade ediliyor. Manisa Valiliği koordinesinde emniyet, jandarma, sağlık müdürlüğünce gerekli önlemler alınacak.

FİYATLAR GEÇEN YILLA NEREDEYSE AYNI

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinden küçükbaş hayvan getiren besici Harun Şişe, “Fiyatlar geçen seneyle neredeyse aynıdır. Fiyatlar 1100-1200 lira daha ağırı 1800 liradır. Hayvana göre değişiyor. 130 tane koyun ve keçi getirdim. Doğu hayvanı güzel temiz. Bunların hepsi yayla hayvanı. Burada bir sıkıntımız var. Daha yeni olduğu için satışlar tek tük oluyor.  Keçiler ortalama 20-25 kilo geliyor. Koyunlar ise ortalama 35 kilo geliyor” dedi.

Kars’tan 30 tane büyükbaş hayvan getirdiğini ifade eden Salim Çelebiler ise “Bizdeki fiyatlar 15 bin lira ile 17 bin lira arasında değişiyor. Ortalama 650-700 kilo geliyor bir hayvan.” diye konuştu.

14 yıldır Manisa’ya Ardahan Göle’den kurban getirdiğini belirten besicilerden Aytaç Karagülle de şu sözlere yer verdi, “80 tane büyükbaş kurban getirdik. Getirdiğimiz hayvanların çoğunu sattık. 14 yıldır Manisa’da hizmet veriyoruz. Bu sene Covid-19 hastalığından dolayı kesimlerimiz randevulu sistemlidir.  Gerekirse müşterilerimizin evlerine kadar da servis edeceğiz. Manisa Valiliği başta olmak üzere bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94