banner83

Manisa'da hangi gün nerede pazar kurulacak?

Manisa'da hangi gün nerede pazar kurulacak?
banner87

Manisa Pazarcılar Odası, halk pazarlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Pazarcı esnafını SMS ile bilgilendiren Pazarcılar Odası, halk pazarlarının hangi günlerde kurulacağını açıkladı.


Buna göre, 11 Mayıs'tan itibaren Pazartesi ve Perşembe günleri Perşembe pazarı; Çarşamba günü Laleli pazarı;  Pazartesi günü Horozköy pazarı kurulacak. Ayrıca Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgede yer alan kurallara uyulması zorunlu olacak.

Manisa Pazarcılar Odası'ndan yapılan bilgilendrimede, "Tuhafiye kısmında yer alan esnaflarımız 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Pazartesi ve Perşembe günleri Perşembe pazaryerinde, Çarşamba Laleli Pazaryerinde, Pazartesi Horozköy Pazaryerinde tezgah açabilecektir. Tezgahlar arası 3 metre mesafeye uyulması ve maske takılması zorunludur" ifadelerine yer verildi.

BAKANLIK GENELGE GÖNDERDİ

Bakanlığın valiliklere gönderdiği Genelgede,tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de kamu düzenini korumak ve kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye indirmek amacıyla il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kuralların, daha önce valiliklere bir genelgeyle gönderildiği hatırlatıldı. Bahse konu genelge ile pazarlarda giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışının kısıtlandığı anımsatıldı.

Buna göre Mahalle/Semt Pazarları;

1)İl, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

2) Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı daha önceki yayımlanan genelgelerle mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

 
Bu kapsamda; valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Bakanlık valiliklerden, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesini, daha önceki genelgelerle getirilen kurallar doğrultusunda uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini ve bu doğrultu da pazarların sürekli denetlenmesini istedi.

Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94