banner83

MANİSA’DA BUĞDAY HASADI BAŞLADI ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ OLMADI

Manisa’da buğday hasadının başlaması ardından çiftçileri ziyaret eden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, kaliteli hasat ve kazançlı satım için çiftçilere tavsiyelerde bulundu. İklim şartlarının beklenen düzeyde seyretmemesi nedeniyle buğdayda rekolte kaybının yaşandığını kaydeden Başkan Altındağ,  “Buğdayın dipten biçilmemesi ve üründen yeterince verim alınmaması ülke ekonomisine kayıp sayılır. Makineciler buğdayı genellikle dipten biçmeli ve bir paket buğday kaybına ve saman kaybına yol açılmamalı.” şeklinde konuşarak uyarıda bulundu.

MANİSA’DA BUĞDAY HASADI BAŞLADI  ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ OLMADI
banner87

Haber; Özlem ŞAHİN 

Manisa’da buğday hasadı başladı. Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinden farklı seyretmesi nedeniyle çiftçiler hasada geç başladı. Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ,  Şehzadeler ilçesine bağlı Selimşahlar Mahallesi’ne giderek buğday tarlalarında incelemelerde bulundu.  Hava şartları nedeniyle çiftçilerin bu sene bekledikleri verimin altında bir ürün ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Altındağ,  ekonomik zararın en aza indirilmesi için çiftçilere tavsiyelerde bulundu.   Üreticilere bol kazançlar dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Altındağ,  “Manisa’da Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde hava yağışlarından dolayı 3-5 gün ertelenmiş olsa da hayırlısıyla buğday ve arpa hasadımız başlamıştır. Tüm çiftçilerimize ve ülkemize bol bereketli, kazasız ve belasız bir hasat diliyorum. Burada çiftçilerimize tavsiyelerde bulunacağız buğday tanesi döken makinelere dikkat etmeleri gerekiyor. Makinecilerin buğdayı genellikle dipten biçmeli ve bir paket buğday kaybına ve saman kaybına yol açılmamalı. Buğdayın dipten biçilmemesi ve üründen yeterince verim alınmaması ülke ekonomisine kayıp sayılır. Binlerce tarla var birer paket kayıp demek bir dünya demek.” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ MALINI UCUZA SATMASIN”

Çiftçilerin ürünlerini ucuza satmaması için pazar araştırması yapmaları gerektiğine dikkat çeken Başkan Altındağ, “Ofis müdürüyle yaptığımız görüşme neticesinde ofis müdürümüz alımlara hazır olduğunu bize bildirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız, 1650-1700TL bazında bir fiyat açıklaması yaptı. Çiftçilerimizin ürünlerini satması için ofise başvurmalarını, randevu alıp fiyat almalarını tavsiye ediyorum. Çiftçilerimiz malını ucuza satmasın. Mutlaka ürünlerinin numunelerini birkaç yere göstererek fiyat araştırması yapsın ve ürününü en çok kazanacağı yere satsın.” şeklinde konuştu.

“ÜRÜNLERİ GÜVENİLİR TÜCCARA SATIN”

Zaman zaman çiftçilerin dolandırıldığını ve sattığı ürünün parasını alamadığını belirten Başkan Altındağ,  olumsuz sonuçların olmaması için özellikle güvenilir tüccarların tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.  Başkan Altındağ, “Tüccarların ve işletmecilerin sık sık batmasından dolayı çiftçimizin paralarını alamadığı ve ortada kaldığı zamanlar oluyor. Bu satış yapacağı yerlerin de güvenilir yerlerin olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Çiftçilerimiz ofis hesabı olduğu takdirde 10 gün içerisinde paraları hesaplarına yatıyor. Ofis hesabı yoksa 20 gün ile 30 gün arasında ödeme yapılması lazım.” şeklinde konuştu.

500-600 KİLO ARASI BEKLENEN HASAT 400-450 KİLOYA DÜŞTÜ

Selimşahlar Mahallesi’nde babasıyla birlikte ektikleri tarlada buğday üretimi yapan Çiftçi İbrahim Kayalar da bu sene daha verimli olması için buğdayda Kayda cinsini kullandıklarını ancak hava şartlarından dolayı istedikleri verimi alamadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:  “Bu sene Allah nasip etti babamla beraber buğday ektik, aile çiftçiliği yapıyoruz. Bu sene daha fazla verim alacağımızı düşündüğümüz için Kayda cinsini kullandık. Ama malumumuz iklim şartlarından, hava sıcaklıklarından dolayı bu sene verimde sıkıntılar yaşadık.  Normalde 500-600 kilo arası bir hasat beklerken 400-450 kilo arası hasat çıkacak gibi görünüyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94