banner83

SU FATURALARI NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, Haziran ayının mahsup ayı olması nedeniyle faturaların yüksek geldiğini söyledi ve Temmuz ayında normale dönüleceğini açıkladı.

SU FATURALARI NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?
banner87

MASKİ'nin pandemi sürecinde yüzde 50 gelir kaybı yaşadığını kaydeden Başaran, "Haziran ayı bir mahsup ayı hep öyle düşünün. Nisan ve Mayıs ayında kullanılan, tüketilen; ancak mahsup edilemeyen faturaların yüzde 75'ini almak sebebimiz de mahsup edilemeyen kısmını Haziran'da alıyoruz ve bitiyor. İsteyen 2 taksitle ödeyebilir, bitiyor. Temmuz ayında zaten normal fatura düzenine geçeceğiz. Görecekler herkes faturasını. Ben özellikle rica ediyorum. Lütfen herkes faturasını eline alsın, faturasına baksın. O gelen faturası ile sayacındaki rakamı da görsün istiyorum özellikle. Yani tüketimine, sayacın okunduğu o günü belli faturalar. O tarihe bir baksın bugüne bir baksın, ikisi arasında kaç metreküp su tüketmiş onu bile çıkartabilir. Yani kendisi bile görebilir" şeklinde konuştu.

Salgın sürecinde vatandaşı mağdur etmedik

Pandemi süreci başladığı andan itibaren bütün ekipleri ile adeta seferber olduklarını belirten Genel Müdür Başaran, mekanik su sayacı kullanan abonelerin sularının kesilmediğini, salgın öncesinde suyu kesilen 3.219 abonenin ise icralık dahi olsa sularının açıldığını söyledi. Başaran, salgın döneminde ön ödemeli kartlı su sayacı kullanan abonelerin ise avans bakiyelerinin 25 metreküp’e yükseltildiğini vurguladı. Bu dönem içerisinde MASKİ ekipleri tarafından vatandaşların iş ve işlemlerinin kapısına kadar gidilerek yapıldığını belirten Başaran, Manisalıları mağdur etmediklerini söyledi.

Toplum sağlığı için sayaç okumadık

Başaran, toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla su sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemlerini geçici olarak durdurduklarını söyleyerek, “Pandemi döneminde fatura bilgilendirme işlemini SMS yoluyla yaptık. İş yeri ve ticarethane aboneliklerinde gerçekleşen son dönem faturasının yüzde 50’sini, mesken ve diğer tüm abone tiplerinde ise gerçekleşen son dönem faturasının yüzde 75’i oranında geçici faturalandırma yaptık” dedi.

Kıyas faturalar ile gerçek kullanım arasındaki fark faturaya yansıdı

Genel Müdür Başaran, Nisan ve Mayıs ayları için kesilen faturalarda Ocak ve Şubat aylarındaki kullanımın iş yeri ve ticarethane aboneliklerinde gerçekleşen son dönem faturasının yüzde 50’sini, mesken ve diğer tüm abone tiplerinde ise gerçekleşen son dönem faturasının yüzde 75’i oranında geçici faturalandırma yaptıklarını söyleyerek, “Kesilen kıyas faturaların ardından 1 Haziran tarihi itibarıyla fatura okuma işimize başladık. Okuma işimiz ile birlikte kullanılan su miktarının arttığına öngördüğümüz şekilde şahit olduk. Kıyasen yüzde 75 oranında kestiğimiz fatura ile gerçek kullanım arasında ciddi bir fark oluştu. Bu durumda doğal olarak faturalara yansıdı” dedi.

Tüketimi az olan aboneler ile mahsuplaşıldı

Başaran, açıklamalarının devamında, “Salgın sürecinde evinde olmayan ve bu sebeple su tüketimi olmayan abonelere kesilen kıyas faturalarda mahsuplaşmaya gittik. Hizmet binamızda 12 kişilik ekibimiz ile abonelerimizden gelen talep ve şikayetleri dinliyoruz. Hiçbir abonemizi mağdur etmemek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Salgın sonrası ilk fatura okumada kademe uygulamadık

Başaran, kademe uygulamasını da Nisan ve Mayıs ayındaki faturalara yansıtmadıklarının altını çizdi. Ayrıca bu dönem faturalarını 2 taksitte ödeme kolaylığı sağladıklarını ifade eden Başaran, vatandaşların yanında olduklarını söyledi. 

Diğer illerin faturalarından da örnekler paylaşıldı

Ülke genelinde su tüketiminin arttığına dikkat çeken Başaran, diğer illerin su faturalarını hem basın mensuplarıyla hem de canlı yayını izleyen vatandaşlar ile paylaştı. Başaran, artan kullanımın, su kullanım alışkanlığının değişmesinin faturalara nasıl yansıdığını anlattı.

17 İlçede Sahadaydık

Ekiplerin 17 ilçede herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması ve arızaya zamanında müdahale etmesi noktasında seferber olduklarını söyleyen Başaran, “24 saat görev başındaydık. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalarımızı gece gündüz sürdürdük. Özellikle İçme Suyu, Kanalizasyon ve Abone İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz vatandaşlarımızdan gelen her talebe anında ulaştı” dedi.  

Yatırımlarımızı su gelirlerimiz ile yapıyoruz

Pandemi döneminde gelir gider dengelerinin bozulduğunu vurgulayan Başaran, “COVİD’den önceki gelirlerimiz ile COVİD dönemindeki gelirlerimiz arasında çok büyük fark var. Ancak giderlerimiz düşmedi. Elektrik faturalarımızı, İller Bankasından aldığımız kredileri ödemeye devam ediyoruz. Su gelir kalemimiz azaldığı için Büyükşehir Belediyemizden 60 milyon TL borç aldık. Biz kurum olarak yatırım ve hizmetlerimizi su gelirlerimiz ile yapıyoruz” dedi.

“Maalesef ki barajımız yok”

Manisa ilinde içme suyu kaynaklı barajın olmamasının da olumsuz bir duruma yol açtığını söyleyen Başaran, “Barajımız olsa elektrik enerji iletim ve dağıtım bedellerimiz düşecek. Biz 2018 yılında ayda 13 milyon TL elektrik parası ödedik. GDZ Elektrik ile bir anlaşma yaparak bu rakamı 9 milyona TL’ye düşürdük. Diğer iller gibi doğal kaynak sularımız da fazla değil. İçme suyu ihtiyacını yeraltı suları ile karşılıyoruz. Bu durumda elektrik giderlerimizi artırıyor. Barajımız olsa elektrik giderlerimiz düşecek. Bu da suyun birim fiyatına yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.

“Elektrik giderlerimizi azaltacak projeler hazırlıyoruz”

Başaran, “Gürle’den Manisa merkeze su getiren isale hattını yeniledik. 15 kilometre hat döşediğimiz çalışmada asbestli boruları günümüz sistemine göre yeniden dizayn ettik. Bunların bağlantısı yapılıyor. İki adet GES Projemiz var. İçme suyu tesislerimizdeki sistemleri yenileyerek elektrikten tasarruf edeceğimiz projelerimiz var. Elektriği tasarruflu kullanmanın çalışmalarını yapıyoruz. Elektrik giderlerimizi azaltacak projeler hazırlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94