banner83

TMO ayçiçek yağı ithal edecek

Son dönemde fiyatıyla gündem olan ayçiçek yağı için ithalat ile çözüm aranıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 25 bin ton ayçiçek yağı alımı için ihale açtı.

TMO ayçiçek yağı ithal edecek
banner87

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 25,000 ton ayçiçek yağı için uluslararası ihale açtı. Ticaret kaynakları ihaleye 18 Şubat’a kadar teklif verilebileceğini söylediler. Teklifler dolar, ruble veya TL cinsinden verilebilir.

Ay çiçek yağı son dönemde Türkiye’de atan gıda fiyatlarının en önemli göstergelerinden biri olmuştu. 5 litrelik ay çiçek yağının fiyatı 85 TL seviyesine kadar yükselmişti.

Türkiye'de evlerin vazgeçilmezi olan ayçiçek yağındaki fiyat artışı, son dönemde Türkiye'nin gündeminde. Artışın hem yurt içi hem yurt dışı kaynaklı nedenleri bulunuyor.

Hem TÜİK fiyatları hem yurt dışı piyasalardaki fiyatlar hem de uzmanların işaret ettiği pandemi ve iklim değişikliği kaynaklı sorunlar, ayçiçek yağı fiyatlarında artışın önümüzdeki dönemde de sürebileceğine işaret ediyor.

Türkiye'nin bu üründe ithalata bağımlılığı da fiyat artışlarının temel nedeni olarak öne çıkıyor.

Ham madde fiyatlarındaki artışa dikkat çeken sektör temsilcileri, önümüzdeki dönemde ayçiçek yağında yeni artışlar bekliyor.

TÜİK verilerine göre, ayçiçeğin kilogram fiyatı son bir yılda yüzde 52,3 arttı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
yurt dışına 3liraya sat ihracat adı altında birde devlet desteği al yurt içinne 10 liraya ver  sonra yurt dışından 15 e al  kalitesiz malları  garip gurebaya sat yok böyle dünya  tc sınırları içinde öncelikle ahalininin çıkarları gözetilir sonra  tüccar d
yurt dışına 3liraya sat ihracat adı altında birde devlet desteği al yurt içinne 10 liraya ver sonra yurt dışından 15 e al kalitesiz malları garip gurebaya sat yok böyle dünya tc sınırları içinde öncelikle ahalininin çıkarları gözetilir sonra tüccar d - 3 ay Önce

.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94