banner83

EN UCUZ UYKU EĞİTİMİ

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir şey ‘uyku eğitimi’, peki gerçekten bu mümkün mü? Yeni doğanın ve bebeklerin uyku düzeninin olmadığını pek çoğumuz deneyimlemişizdir. Gece bölünen uykular, sık sık ağlamalar gibi birçok durum bebek için normal gelişimin bir parçası olmakla birlikte anne ve baba için bir hayli zorlayıcıdır. Bu durumda ebeveynler tarafından sıklıkla alternatif çözümler arayışına girilir ve acaba uyku eğitimi ile çocuğun uykusu düzenlenebilir mi gibi sorulara cevap aranır.

*****

Önceki yazılarımızda bebek dünyaya gelmeden önce, annesinin korunaklı rahminde büyümesini sürdürür demiştik. İşte bebeğin uyku düzeni tam da o dönemde, anne karnında oluşur. Anne gün içerisinde hareket ettikçe bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı bir beşik gibi sallanır ve bebek bu zamanlarda uykuda olur. Ancak, anne dinlenir pozisyona geçtiğinde uykusundan uyanır ve hareketlenir ki bu da genellikle gece saatlerinde olur. Bebek doğduğunda da doğmadan önceki uyku düzenine benzer şekilde gündüz vaktinde zamanının çoğunu uyuyarak geçirir ve gece olduğunda ise sık sık acıkma, gaz sancısı, irkilme, alt kirletme gibi farklı sebeplerden dolayı uyanır. Kimi gece yarıları her ihtiyacı giderilmiş olmasına rağmen uyanan bebek sebepsiz uyanıyor gibi görünse de önceden sözünü ettiğimiz gibi dış dünyanın anne rahmi gibi her an sıcak, sessiz ve güvenli olmamasından dolayı alışma sürecinde kaygılanır ve sakinleştirilme ihtiyacı duyar. Bu kapsanma, kucaklanma ve sakinleştirilme ihtiyacı tıpkı açlık ve susuzluk kadar doyurulması gereken hayati bir ihtiyaçtır.

****

İşte bu sebeple bebeğin geceleri sık sık uyanması aslında normal gelişiminin bir parçası ve en temelinde ihtiyacı olan diğer ihtiyaçları gibi kaygılarının da bakım vereni tarafından sevgiyle kapsanması ve anlaşılması.

Bu dönemde kısa yoldan uyku eğitimi ile bu sorunu çözen pek çok kişi bulmak mümkün ve gerçekten de bu eğitimle çocuklar uyku düzenine sahip oluyor gibi görünmekte, peki bu doğal sürece müdahale ile çocuğumuza uyku eğitimi verirken neleri kaybediyoruz? Uyku eğitimi uzmanları(!) çoğunlukla sizlere çocuğunuz ağladığında susması için beş on dakika beklemenizi ve çocuğun uyuması gerektiğini ağlasa da öğrenerek kendi başına uyuyabiliyor hale geleceğini söylerler. Bunun için davranışçı birçok metot uygulanır ve çocuğun süreci öğrenmesi sağlanır. Başta bu dünyaya alışkın olmayan, sakinleşme ihtiyacı duyan bebek ağladığında annesinin gelmediğini gördüğünde öğrendiği şey uyuması gerektiği mi yoksa annesinin onun için gelmeyecek olması mıdır?

****

Bebeklerin, gelecek yıllarda yaşayacakları zor, kaygı ve korku verici durumlar ile baş edebilme kapasitesine sahip olmaları için erken dönemde ihtiyaçlarına hızla yanıt verilmesi gerekir. Bu ihtiyacına yanıt alamayan, gece ağlarken yanına gelinmeyen bebek dış dünyaya ve diğer insanlara karşı güven yatırımı yapamaz ve benliği güçlenemez. Doğumdan itibaren yardıma muhtaç ve duygusal olarak kendini düzenlemeyi henüz bilmeyen bebek, hayal kırıklıkları ile çok erken karşılaştığı için, ihtiyaçlarını karşılamayan ve kucaklanmaktan mahrum edecek ‘öteki’ (onun dışındaki herkes) yerine, kendi içine döner, sahte bir kendilik oluşturmaya başlar ve bu durumda ileride kuracağı tüm ilişkileri ne yazık ki etkilenir.

***

Bilmemiz gereken, anne ve babanın ilk bir veya bir buçuk yıl bebeğin ihtiyacına göre davranması, bebeğin anne babaya uyması değil anne babanın bebeğe uyması benlik gelişimi ve gelecek ilişkileri açısından çok önemlidir. Bu tarz eğitimlerle ve kalıp ebeveynlik tavsiyeleri ile mükemmel olmak yerine yeterince iyi olabilmek çok daha kıymetlidir. Sevgiyle kalın...

YORUM EKLE

banner95

banner94