EVDE KALIN, SAĞLIKLI KALIN

Gezegenimizin her köşesini diğer canlılarla paylaşıyoruz. Bunların arasında mikroskobik ölçekte olan bakteriler, mikroplar ve virüsler de var. Aralarında yediklerimizin oluşmasını sağlayanlar ve bize yardımcı olanlar da bulunuyor ancak sonumuzu getirebilecek olanlar da.

Şu anda bile vücudunuzun üzerinde, ellerinizde ve ağzınızın içerisinde kötü huylu bakteriler ve mikroplar var. Örneğin ölümcül stafilokok bakterisi taşıyor olma ihtimaliniz yüzde 25. Bu bakteri size zarar vermeyebilir fakat bir başkasından alırsanız hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Bağışıklık sistemimiz ve günümüz tıbbının imkanları çoğu zaman bizi korumaya yeterli oluyor ancak bu mikro organizmalar bizden çok daha uzun süredir dünyada yaşıyor ve dayanıklı olup soylarını devam ettirmek konusunda bizden daha kararlı ve istikrarlı görünüyorlar.

Elbette insanoğlunun hayatta kalma azmi de küçümsenemez. Büyük kayıplar verilse de insanlık bugüne kadar başına gelen en korkunç salgınları atlatmayı ve türünü devam ettirmeyi başardı.

İşte insanlık tarihini şekillendiren en ölümcül salgın hastalıklardan bazıları

1) Antoninus (Galen) salgını; MS 165-180 yılları arasında günde 2 bin kişinin ölümüne neden olmuş ve imparatorluk toplam nüfusunun yüzde 30'unu yitirmiş.

2) Jüstinyen Vebası; 541 yılında Konstantinopol'de İmparator Jüstinyen tahtta otururken Avrupa'da başlayan bir salgın önce Mısır'a oradan Filistin'e, Suriyeye ve oradan da Anadolu'ya ulaştı. Jüstinyen Konstantinapol'a tüm giriş çıkışları kapattıysa da salgın hastalık askeri birliklerin şehre getirdiği malzemeler arasında yer alan fareler yoluyla girdi.

3) Kara Veba; 1346 - 1353 yılları arasında meydana gelen Kara Veba salgınının 75 ila 200 milyon arasında insanı öldürdüğü düşünülüyor. Tam sayıları bilmek mümkün olmasa da özellikle Avrupa nüfusunun bu yıllarda yüzde 30 ila yüzde 60 oranda azaldığı belirtiliyor.

5) Cocoliztli salgınları; 16. Yüzyılda 'Yeni İspanya' adı verilen bugünkü adıyla Meksika olan bölgede görülen birkaç farklı hastalığın aynı dönemde oluşmasıyla yaşanmış salgın felaketi 'cocoliztli salgınları' olarak 1520 - 1576 yılları arasında toplamda 15 milyona yakın insanı öldürdüğü sanılıyor.

6) Yedi farklı Kolera salgını; Uygarlık tarihimizde yedi büyük kolera salgını yaşandı ancak bunlardan en ölümcül olanı üçüncüsü olan ve 1852 - 1860 tarihleri arasında meydana gelen salgındı. Koleranın başlıca sebebi içme sularının kirlenmesi ancak sebebin bu olduğu üçüncü salgına kadar anlaşılamadı. Resmi kayıtlara göre sadece Rusya'da bile 1 milyon insanın ölümüne neden olan salgın oradan Avrupa'ya ve Afrika'ya son olarak da Amerika'ya ulaştı...

Ve bu salgınlara sırasıyla üçüncü veba salgını, birinci dünya savaşı sırasındaki Tifüs salgını, 1918 İspanyol gribi salgını, 1957 Asya gribi Salgını ve 1959 yılında Kongo'da görülüp, 1980'lerde adı konan Aids virüsü yer alıp milyonlarca insanı öldürmüş. (Kaynak: Sertaç Aktan)

Şimdi birde tüm dünyada etkili olduğu gibi ülkemizde de önemli ölçüde görülen Korona Virüse bakarsak, devletimizin ne denli erken önlem alıp, özverili bir şekilde tüm olumsuzluklara göğüs gerip mücadele verdiğini görmemek haksızlık olur diye düşünüyorum.. örnek olarak; italya'yı görebiliriz.. Uzmanlar, sadece Avrupa'nın en yaşlı nüfusuna sahip oldukları ve gerekli önlemleri zamanında almadıkları için, İtalya'nın sert bir şekilde vurulduğunu söylüyor.

Covid-19 Korona virüsü bulaşan hastaların, yaklaşık % 99'u, iyileşerek hayatına devam ediyor. Bu virüse yakalanların % 1 veya % 2'si ölüm riski taşır. Onlar da kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü yaşlılardır. Diğer insanlar, normal bir grip gibi durumu atlatırlar. Şimdi bizlerin yapacağı panik olmadan ve asılsız haberlere itibar etmeden Sizi bunalıma sokmalarına izin vermeden, Resmi yetkililerimizin talimatlarına uymanızı ve korunmanızı temenni ediyor, ve ülke olarak bununda birlik ve beraberlik içinde altından kalkacağımızı ümit ediyor EVDE KALIN, SAĞLIKLI KALIN diyorum...

YORUM EKLE

banner95

banner94