GENÇLEŞMENİN FORMÜLÜ: OZON TEDAVİSİ!


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

06 Kasım 2018, 13:56

Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen Ozon tedavisi konulu eğitim ve sertifika programındayız. Öncelikle belirtmek isterim ki, Konya gün geçtikçe daha da güzelleşiyor. Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin muhteşem güzellikte hizmetleri herkes tarafından takdir ediliyor. Üç gün boyuncaKonya’nın tarihi ve mimari güzelliklerini görmenin yanında ozon tedavisindeki son gelişmeleri de öğrenme fırsatını yakalamış olduk.
Sağlıkta kullanım alanı gün geçtikçe genişleyen ve pek çok hastalıkta tamamlayıcı tedavi aracı olarak kullanılan ozon tedavisi uygulamaları, güncel bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmeler kapsamında ele alındı.
Ozon terapisi, Alternatif tıpta Ozon'un sağaltım amacıyla kullanıldığı tedavi biçimidir. Diğer isimleri; Oksijen terapisi, oksijenasyon terapisi, hiperoksijenasyon, bio-oksidatif terapi, oksidatif terapi, autohemotherapi, hidrojen peroksit terapisi gibi isimlerle anılmaktadır.
Ozon, üç tane oksijen molekülünün bir araya gelmesi ile oluşan, O3 olarak bilinen bir gazdır. Atmosferin bizim yaşadığımız tabakalarında, dolayısıyla soluduğumuz havada oksijen molekülleri iki bileşikli, yani O2 formunda bulunur. Soluduğumuz havada bulunmayan ama atmosferin üst tabakalarında kendiliğinden oluşan ozon (O3), jeneratör yardımı ile oksijenden (O2 )’den elde edilmektedir. Ozon kendisine özgü bir kokusu olan, alt atmosfer tabakalarında hızlıca O2 durumuna geri dönen bir gazdır. Ozon iyi bir antioksidandır, iyi bir yüzey dezenfektanıdır. Mantar ve virüsler ozon ile karşılaştığında canlılıklarını kaybetmektedirler. Tıbbi uygulamalarda kullanılan oksijen-ozon karışımı % 3-5 oranında Ozon içerir. Bu karışıma “medikal ozon” adı verilir.
Medikal Ozon tedavisi ile doku ve hücrelerin Oksijeni en iyi şekilde kullanması amaçlanır. Su, yağ gibi maddelerin ozonlanması mümkündür. Kan da su gibi ozonlanabilir ve alyuvar olarak adlandırılan, görevleri oksijen taşımak olan kırmızı kan hücrelerimiz ozon ile temas ettiklerinde bu hücrelerimizde bir dizi değişiklikler meydana gelir.
Ozon tedavisini birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin kaç defa hastaya uygulanacağını hasta ile konuştuktan sonra doktor belirler, bazen kombine tedaviler yapılabilmektedir. Yani aslında ozon tedavisi kişiye özel, doktor tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanır.
Ozon Tedavisinin Uygulandığı Durumlar!
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,  Damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi, Romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü,   Bel ve boyun fıtıklarında ağrının azaltılması, Diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi,  İnsülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom ve yağlı karaciğerin tedavisi, Yara ve yanık tedavileri, Kolit olarak geniş anlamda ifade edebileceğimiz inflamatuar barsak hastalıklarının tedavisi, Kronik yorgunluk sendromu, Baş ağrıları, migren, Alerjiler, Akut viral hepatitler ve herpes (uçuk) tedavisi, Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlar, Kanserde destek tedavi, Ciltte yaşlanmanın geciktirilmesi, Sağlıklı yaşlanmanın sağlanması için uygulanabilir.
Metabolizmanın hızlanması, yağ yakımının yakımının başlatılması, yaşlanma sürecinin yavaşlatılması, vücutta biriken zararlı maddelerin temizlenmesinin hızlandırılması, hastalıklara karşı vücut direncinin artması da ozon terapi ile sağlanabilmektedir
Ozon Tedavisinin Uygulama Yöntemleri:
1.Damardan alınan kanın ozonlanması ve kişiye verilmesi: Kişiden uygun şartlarda alınan kanın kapalı devre bir sistem içinde ozon gazı ile karşılaştırılması ve kişiye geri verilmesi ozon tedavilerinde Majör tedavi denilen ana tedavi şeklini oluşturur.
Majör otohemoterapi, en yaygın kullanılan bu metotla 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir. Genellikle haftada 2 veya 3 defa en az 10 seans olacak şekilde protokol belirlenir ve uygulanır. Ana tedavi yöntemidir. Diğer ozon tedavileri ile desteklenebilir.
2-Adeleden ozonlanmış kanın verilmesi (Minör otohemoterapi) Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmesidir.
3-Torbalama(Torba ve kupa ile ozon uygulanması): Bölgesel olarak tedavi edilecek alana ozon gazının uygulanması işlemidir. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak nemlendirilir ve cildin ozonu emmesi sağlanır.
4-Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi: Rektal, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilmesidir. Makattan ozon gazının verilmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları adı verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.
5-Eklem içine ozon gazı verilmesi: Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.
Tüm yaş grubuna uygulanabilir!
Ozon terapi Almanya kökenli bir tıbbi tedavi yöntemidir. Ozonterapi, diğer tüm tıbbi tedavi teknikleri gibi insan sağlığı üzerinde hekimler tarafından uygulanması gereken temelde oksijenizasyon ve bağışıklık sisteminin geliştirilmesi prensiplerine dayanan bir tıbbi tedavi tekniğidir. Ozon terapi yeni doğan grubundan ileri yaşa kadar tüm insanlara uygulanabilir. Doğru endikasyon ve kombinasyonlarla bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.
Sadece Hekimler Tarafından Uygulanmalı! 
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının sertifikalı hekimlerce yapılması gerekir. Zaman zaman hekim bile olmayan kişilerin bu uygulamaları yaptığını duyuyoruz. Bir hastanın tedavi edilebilmesi için mutlaka  hekim tarafından görülmesi lazım. Sertifikasının da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir. Sağlıklı bir yaşam dileği ile!
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.