banner83

Evinize Renk Katacak Dekoratif Boya Çeşitleri

Yaşam alanlarımızı daya iyi bir hale getirmek için farklı tasarımlara ve farklı renklere göre dekorasyonlar yaparız. Özellikle ülkemizde geçmiş dönemlerde tek renklere sahip boyalar tercih edilirken son dönemlerde birbirinden farklı tasarımlara sahip dekoratif boyalar tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise özellikle sıklıkla zaman geçirilen alanların daha iyi bir görüntüye sahip olması ve insanların rahatlamasını sağlamaktadır.

Evinize Renk Katacak Dekoratif Boya Çeşitleri
banner87

Dekoratif boya, özellikle yaşam alanlarımızda sıklıkla karşılaştığımız alan ya da nesnelerin boya haline getirilerek yaşam alanlarımızda oldukça dikkat çekici ve şık tasarımlara sahip alanlar oluşturmak için kullanılır. Özellikle sıklıkla zaman geçirdiğimiz salonlarımız ve çocuk odalarında dekoratif boyalar en fazla tercih edilen boyalardır.

Dekor Boya Çeşitleri

Dekoratif boyalar birbirinden farklı desenlerin boya haline getirilerek farklı alanlarda kullanılmasıdır. Dekor boyalar kullanılan alanlara daha şık ve dikkat çekici alanlar oluşturmak için kullanılmaktadır. BU nedenle dekoratif boyada kullanılan renkler, her bölgeye ve her kullanıcıya hitap etmesi için yüzlerce renkte oluşmaktadır. Bunun yanı sıra dekoratif boyalar özellikle kullanıcıların zevklerine ve kullanılacak bölgelere göre düzenlenebilmektedir.

İç mekanlarda dekorasyon boyaları, şık tasarımları sayesinde yaşam alanlarınızı en iyi hale getiren boya çeşididir. Duvarlarınızda sade ve şıklığı tercih edenler genellikle sedef dekor boyasını tercih etmektedir. Bunun nedeni ise yapısında bulunan parlaklıklar nedeniyle kullanılan alanın daha ışıltılı ve daha dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde genellikle oturma odaları ya da salonlarda sedef dekor boyası tercih edilmektedir. Şıklığın yanı sıra oldukça kolay temizlenebilir yapısı sayesinde şıklık ve temizlik açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Sedef dekor boyasının kullanım şekli ise özel sedef dokusuna sahip fırçanın tercih edilen renge batırılarak tercih edilen bölgeye uygulanmasıdır. BU nedenle seçeceğiniz renge göre sedef dekorları boyanmaktadır. Bunun yanı sıra son dönemlerde salonlarda ve oturma odalarında en fazla kullanılan dekor boya ise kumlu boyadır. Kum efektini duvarlarda oldukça şık durması nedeniyle kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca sadece evlerde de değil özellikle kafe ya da restoran gibi kullanım alanı yoğun olan bölgelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Kumlu dekor boyanın en önemli özellikleri arasında hızlı temizlenmesinin yanı sıra leke tutmayan özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kumlu dekor boyada en fazla tercih edilen renk ise altın sarısıdır. Altın sarısının farklı tonlarını seçerek kendinize özel bir alan oluşturabilirsiniz.

Son dönemlerde mobilyalarda ya da fayans çeşitlerinde sıklıkla karşımıza çıkan beton tasarımları dekor boyalarda da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yapısı nedeniyle yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelerde saf ve modern bir görünüm elde etmek için beton dekor boyasını tercih edebilirsiniz. Kullanım alanlarına göre farklı hava katması sebebiyle her bölgeye en fazla yakışan dekor boyası olarak bilinmektedir. Beton dekor boyasında da özellikle kendi rengi olan gri ve tonları sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde ofislerde en fazla tercih edilen gri beton dekor boyası şıklığı ve zarafeti sergilemektedir. Beton dekor boyanın yanı sıra mermer görüntüye sahip dekor boyaları da tercih edilmektedir. Oldukça farklı renk seçeneğine sahip olan mermer dekor boyası özel alanlar oluşturmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

 Dekor Boyası Fiyatları nelerdir?

Dekor boyası fiyatları ülkemizde farklı markalar tarafından üretildiği için markalar arasında fiyat farklılıkları görülmektedir. Bunun nedeni ise farklı markalar tarafından üretilen dekor boyaların üretimi aşamasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve özellikleri arasında değişiklik göstermektedir.

Dekor boya fiyatlarını etkileyen en önemli özelliklerden bir tanesi de kullanılacak bölgenin büyüklüğüdür. Kullanılacak alan ne kadar büyük ise dekor boyanın maliyeti de o kadar yükselecektir. Yani alan büyük ise dekor boyası yükselirken alan küçüldükçe boya daha az gideceği için maliyeti azalacaktır.

Dekoratif Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekoratif boyalar birbirinden farklı tasarımlara ve renklere göre çeşitlilik görülmektedir. Bu nedenle dekoratif boya tercih ederken seçeceğiniz dekoratifin sizin ruhunuzu yansıtacak ve farklı bir hava katacağı için kullanılacak bölgeye en yakışanı tercih etmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra özellikle büyük bir mekâna sahip iseniz beton dekor boya çok yakışmaktadır. Ancak küçük bir bölgeye uygulayacak olursanız daha sade ve canlı renkler tercih edebilirsiniz. Ev boyası fiyatları ile dekor boyası fiyatları arasında farklılıklar olduğu için tercih edeceğiniz boya maliyeti değiştirecektir. İhtiyacınıza yönelik boya tercih ederek ekstra masraflardan kaçınabilirsiniz. İlk olarak ihtiyacınızı belirleyin ve durumunuza göre dekoratif boyayı tercih edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94