banner83

Filtrasyon Sistemi Nedir?

Filtrasyon Sistemi Nedir?
banner87

Filtrasyon (süzme) sistemi en temel anlamı ile içme ve kullanma suyunu çeşitli maddelerden arındırarak kullanıma hazır hale getirme işlemidir. Bu sistem sayesinde kuyu suyu ve deniz suyu gibi kaynakları arıtma sistemlerinden geçirerek farklı kullanım alanlarının hizmetine sunmak mümkün hale gelir.

Filtrasyon işlemi ile birlikte suda yer alan katı maddeler, tortular, kötü tat ve koku ortadan kalkar. Suyun içerisindeki maddelerin yanı sıra bulanıklık ve partikül faktörü de filtrasyon sistemi sayesinde uzaklaştırılır. Bu işlemi uygulayarak suda çözünmeyen kum, kıl ve tortu gibi katı maddeleri arıtabilir ve suyun renksiz, kokusuz ve berrak bir hale dönüşmesini izleyebilirsiniz.

Yüksek basınç altında yapılan işlemlerle birlikte farklı sular ayrıştırılır ve neticede temiz suya ulaşılmış olur. Birden farklı aşama ve sistemden geçen su filtrasyon sayesinde kullanılabilir hale gelir.

Filtre pres makinelerinde filtre pres plakası ve filtre bezi bulunmaktadır.

Filtrasyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak filtrasyon işlemleri uygulama yapılan suya bağlı olarak farklı aşamalardan geçer. Birden farklı filtrasyon sistemi arasından suya en uygun yöntem seçilir ve arındırma işlemine geçilir. Üç farklı filtrasyon sistemi ile ilgili tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kum Filtrasyon Sistemleri

Kum filtrelerinin temel çalışma prensibi suyun içindeki çözünmeyen partikülleri ortadan kaldırmaktır. Bu yöntemde filtrasyon yönteminde kullanılan tankların içinde quartz ve antrasit minerali yer alır. Su kirliliğine bağlı olarak mineraller aracılığı ile kirli su ayrıştırılmış olur.

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri

Aktif karbon filtrasyon sistemleri sayesinde suda bulunan klor, renk, tat, koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddeler etkin bir şekilde atılmış olur. Aktif karbon filtrasyon sistemi ile yapılan uygulamalarda insan müdahalesine gerek duyulmadan otomatik bir şekilde arıtma yapmak mümkündür.

Evsel ve endüstriyel içme ve kullanma suyunun arıtılması işleminde aktif karbon yöntemi etkin rol oynar. Özellikle yüzme havuzlarında yer alan ozonun ve kloramin seviyesinin kontrolünde aktif karbon filtrasyon yönteminden yararlanılır.

Demir Filtrasyon Sistemleri

Suda çözünmüş bir şekilde karşınıza çıkan demir ve mangan kahverengi bir görünüm yaratarak bulanıklık oluşturur. Meydana gelen bu bulanık görünüm özellikle tekstil, deri, gıda, kâğıt ve plastik endüstrisi için çeşitli zararları beraberinde getirir. Bu durumu ortadan kaldırmak için demir filtrasyon sistemleri etkin bir yöntem sunar.

Demir filtrasyon sistemleri sayesinde suda bulunan demir ve mangan kolayca uzaklaştırılabilir. Aynı zamanda demir filtrasyon oldukça ekonomik bir arıtma yöntemi olarak bilinir.

Eksen Arıtma olarak filtre pres plakası ve filtre bezleri üretimini gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://eksenaritma.com.tr/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94