banner83

Gerilim Giderme Tavlaması

Gerilim Giderme Tavlaması
banner87

Gerilim giderme tavlaması genel anlamda parçanın yapısında bulunan ve artık gerilimlerini en düşük seviyeye çekmeye çalışan bir işlemdir. Bu gerilim giderme işleminin ardından ise aynı zamanda daha sonraki üretim süreçleri ile parçalarının son kullanımında durumları neticesinde meydana gelebilecek boyutsal durumları en düşük seviyeye getirerek olası değişimlerin önüne geçmeyi amaçlar. Böylelikle de boyutsal risklerin meydana gelmesini engeller.

Gerilim Giderme Tavlamasının Faydaları

Gerilim giderme tavlaması işleme ve kesme işlemlerinde plastik deformasyon işlemlerine kadar malzemede belirli bir oranda gerginlik yaratacaktır. Bu gerginlikler ise bir sonraki aşamada gerçekleştirilecek olan ısıl işlem gibi, eğer kontrolsüz bir biçimde meydana gelirse, istenmeyen boyutsal değişimlerin yaşanmasına neden olabilir. İşlemenin ardından meydana gelen gerginlikleri ve boyutsal değişim risklerini ise minimum düzeye indirmek amacıyla parçaya gerilim giderme işlemi yapılır.

Gerilim giderme işlemleri genel anlamda kaba işlemenin ardından ve final işleme öncesinde, örneğin parlatma ya da taşlama öncesinde gerçekleştirilebilir.

Boyutsal açıdan dar toleransa sahip olan ve işlem görecek parçalara nitrokarburizasyon gibi gerilim giderme ısıl işlemleri uygulanır.

Kaynaklanmış yapılar, gerilim giderme işlemleri sayesinde gerilimsiz hale getirilebilecek düzeydedir.

Uygulamalar ve Malzemeler

Gerilim giderme işlemi genel anlamda malzemenin yapısını değiştirmeyen ve sertliğini büyük ölçüde etkilemeyen bir işlemdir. Gerilim giderme, sertleştirilmiş ve menevişlenmiş parçaların sertliğinin değişmemesi adına menevişlendiği sıcaklığın ortalama 50°C altındaki bir sıcaklıkta gerçekleştirilir.

Nitrokarburizasyon işlemi yapılmadan önce ilk olarak gerilim giderme işlemi için işlem yapılacak yer yaklaşık 600°C gibi bir dereceye ayarlanır ve işlem bu sıcaklıkta gerçekleşir.

Proses Detaylar

Çelik parçalar için gerilim giderme sıcaklığı genel anlamda 550°C ile 650°C arasında değişiklik gösterir. Bu sıcaklıkta tutma süresi ise ortalama iki saatte tekabül eder.

Tutma süresinin ardından ise parçaların fırında ya da havada yavaşça soğutulması elzemdir. Yavaş soğutma hızı, malzemedeki sıcaklık değişiminden dolayı oluşacak gerilimleri engelleyebilmek adına için kritiktir. Bu özellikle daha büyük parçaların gerilim gidermesi işlemlerinde daha da elzem bir hal alır.

Yüzeyleri oksidasyonun korunabilmesi için ise gerilim giderme işlemi koruyucu gazlı bir fırında uygulanabilir. Ekstrem koşullarda vakum fırını da bir alternatif olabilir. Bakır parçaların gerilim giderme işlem sıcaklığı, alaşımına göre 150°C ile 275°C, pirinç parçalar için 250°C ile 500°C arasında farklılık gösterir.

Alpha Metalurji, ısıl işlem alanında hizmet vermektedir. Havacılık, savunma ve otomotiv başta olmak üzere tüm ısıl işlem hizmetlerinde müşteri isteğine uygun olarak tasarlanmış ısıl işlem çözümleri söz konusudur. Isıl işlemler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.aht.com.tr/anasayfa adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 07:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94