banner83

Merkezefendi Manisalılardan Takdir Topladı

Ülkemizde ilk vaka görüldüğü tarihten itibaren il merkezinde ve tüm ilçeler dahilinde pandemi hastanesi seçilip karantina hizmeti veren Merkezefendi Devlet Hastanesi, üst düzey teknolojik donanım ve tecrübeli kadrosuyla, geçtiğimiz yaklaşık 6 ay süresinde tüm hastaların memnuniyetini kazandı. Bu süre zarfında yataklı servis hizmetleri dışında acil servis yoğun bakım hizmeti verildi.

Merkezefendi Manisalılardan Takdir Topladı
banner87

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle sağlık çalışanlarının yükü daha da arttı. Her gün çok sayıda kişi korona virüs nedeniyle hastanelere başvuruyor.  Manisa’da o hastanelerin başında ise , Merkezefendi Devlet Hastanesi geliyor. Salgın boyunca Manisa merkezdeki tek pandemi hastanesi olan Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi, korona virüs tedavisinde önemli başarılara imza atıyor. Bu başarıların arkasında ise sağlık savaşçıları ve hastane yönetimi yer alıyor. Yoğun bakım ve entübe hastalarıyla ilgilenen sağlık çalışanları zor şartlar altında, fedakarca mücadele ediyor. Gece gündüz demeden pandemiyle mücadele eden sağlıkçılar, en büyük risk grubunda bulunuyor ve Korona virüs ile mücadelede en ön saflarda yer alıyor.

HEM POLİKLİNİK HİZMETİ HEM DE COVİD-19 TEDAVİSİ EŞ ZAMANLI YÜRÜTÜLÜYOR

Mart ayından itibaren pandemi hastanesi olarak görev yapan ve sadece Covid-19’lu hastalara hizmet veren Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde ağustos ayının başı itibariyle poliklinik hizmetleri açıldı ve ameliyatlar yapılmaya başlandı.  Eş zamanlı olarak Covid-19 hastalarına da hizmet vermeye devam eden hastanede, poliklinik hizmetleri tamamen güvenli alanlar oluşturularak, bilim kurulunun önerdiği rehber doğrultusunda titizlikle yürütülüyor.

SÜREÇ BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Manisa’da korona virüs ile mücadele kapsamında en tecrübeli ve başarılı hastane olan Merkezefendi Devlet Hastenesi’nde korona virüs şüphesi ile hastaneye gelen hastaların test aşamalarından tedavi aşamasının sonuna kadar olan süreç büyük bir titizlikle yürütülüyor. Bilim kurulunun önerdiği en güncel tedaviler, tam ve eksiksiz olarak hastanede uygulanıyor. Covid- 19 şüphesi ile hastaneye başvuran hastalardan,  sonuçların net bir şekilde çıkması için test aşamasından geçiriliyor, tomografileri çekiliyor ve kan tahlili alınıyor. Testi pozitif çıkan hastalara, büyük ölçüde başarıyla sonuçlanan plazma tedavisi uygulanıyor.  Hastanın sağlık durumuna göre kalıcı bir hastalığı varsa Koronavirüslü hastalar için oluşturulan özel servislerde tek kişilik odalarda tedavileri yapılıyor. Ayrıca durumu ağırlaşan hastalar özel oluşturulan yoğun bakım ünitelerine alınarak solunum cihazları eşliğinde tedavileri devam ediyor.

Denge Gazetesi olarak Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde Covid-19 şüphesiyle başvurmuş ve Covid-19 tedavisi görmüş kişilerle röportaj yaptık. İşte hastaneye başvuran ve tedavi gören hastaların söyledikleri;

“DOKTORLARIN OLUMLU YAKLAŞIMLARI KORKUNUZU HAFİFLETİYOR”

M.Z: “Bir gün kendimi çok halsiz ve bitkin hissettiğimde Covid-19 şüphesiyle Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne başvurdum. Adımımı attığım ilk andan itibaren üst düzey tedbir ve yoğun önlemlerle testlerim yapıldı. Sonucum pozitif çıktı. Virüse çok fazla maruz kalmadığım için ve durumum ağır olmadığı için tedavi süreci için ilaç verildi, evde izole bir şekilde geçirdim bu süreci. Evde olmama rağmen sağlıkçılar tarafından her gün aranarak kontrol edildim. Aklımda bir soru olduğunda bunların cevabını bulabilmek için kolay bir şekilde sağlık çalışanlarıyla ve hastaneyle irtibata geçebildim. Bu süreçte hastalık ne kadar hafif atlatılırsa atlatılsın, tedavinize yardımcı olan doktorların size karşı olumlu yaklaşımları korkunuzu hafifletiyor. Bu zor dönemde bana destek oldukları için hastane ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.”

“HER İHTİMALE KARŞI TÜM TEDBİRLER ALINARAK YAKLAŞILIYOR”

D.N: “Covid-19 şüphesiyle gece vakti Merkezefendi Devlet Hastanesi Acil Servis bölümüne gittim. Orada sıra beklemeksizin anında sağlık tetkiklerim yapıldı. Önce tomografi çekildi. Kan alındı daha sonra PRC testi yapıldı. Bir fabrikada çalıştığımı öğrendikleri an test sonucum çıkmadan tedbir amaçlı 14 gün rapor verdiler. Ailede benim gibi hasta olup olmadığını sordular ve varsa da hemen hastaneye gelmesini söylediler. Ailemde benim gibi rahatsızlığı olan başka birisi olmadığı için sadece ben test oldum ve sonucum çıkana kadar evde izole bir şekilde sonucumu bekledim. Bir gün sonra test sonucum çıktı ve negatif olduğumu öğrendim.  Sonucumu öğrendiğimde çok rahatladım. Ancak beni rahatlatan başka bir şeyde hastane de gördüğüm ilgi ve alaka oldu. Her ihtimale karşı tüm tedbirler alınarak hastalara yaklaşılıyor. Hastane kadrosuna ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

“HASTANEDE ÇOK İYİ BAKILDIM”

H.K: “ Merkezefendi Devlet Hastanesi çalışanlarına ve yönetimine teşekkür ederek konuşmama başlamak istiyorum. Ben bu süreçte Covid-19 hastalığını biraz ağır atlattım. Yoğun bakım bölümünde yatmak zorunda kaldım.  Hastanede çok iyi bakıldım. 14 gün boyunca iyileşmem için ellerinden geleni yaptılar. Hastanedeki hijyenik ortam ve sağlık çalışanlarının ilgisi sayesinde iyileştim.

“HASTALIK BOYUNCA GÜVENDE HİSSETMEMİ SAĞLADI”

G.D: “İş yerinde çalışırken birden ateşim çıktığını fark ettim ve hemen Merkezefendi’ye başvurdum. Buraya geldiğimde hiç sıra beklemeden tüm kontrollerim yapıldı ve gerekli işlemler uygulandı. Covid-19 korkusuyla çok telaşlıydım anca sağlık çalışanları soğukkanlılıkla müdahale etti ve sonucum pozitif çıktıktan sonra bu hastalığı en hafif şekilde atlatabilmem için gerekli ilaçları verdi, çevreme yayılmaması için gerekli uyarılarda bulundu.  Hastalık boyunca güvende hissetmemi sağlayan Merkezefendi’ye teşekkür ediyorum.”

“BİRKAÇ SAAT SONRA TESTİMİN SONUCUNU ÖĞRENDİM”

İ.Ç: “Bir kafede garson olarak çalışıyorum. Covid-19’dan şüphelenerek test için Merkezefendi’ye başvurdum. Garson olduğum ve sürekli insanlarla temas halinde bulunduğum için sonuçlarım en hızlı şekilde çıkması için ellerinden geleni yaptılar. Oraya gitmeden önce saatlerce bekleyeceğimi düşünüyordum ama hiç de öyle olmadı. Birkaç saat sonra testimin sonucunu öğrendim. Sonucum pozitif çıktı, gerekli tedaviyi aldım. Ben ve çevrem izole edildik. Kendisinden şüphelenen varsa şüphe ettiği zaman çevredeki insanları tehlikeye atmadan hemen hastaneye başvursun ve tedaviye başlasın. Bu hastalık böyle tecrübeli kadro ve bilinçli hastalar ile çok kolay bir şekilde atlatılır. İnsanlar yeter ki; ‘bana bir şey olmaz’ düşüncesiyle bilinçsizce hareket etmesin.”

SONUÇ POZİTİF ÇIKINCA AMBULANSLA HASTANEYE NAKLEDİLDİLER

K.T: “Ailecek yaz tatili için çıktığımız şehir dışı seyahatinden Manisa’ya döndüğümüzde birkaç gün sonra ateş ve boğaz ağrısı şikayetiyle Merkezefendi’ye başvurduk. Burada ilk ateşimiz ölçüldükten sonra bizlere soru sorarak bilgi aldılar. Testlerimiz yapıldı. Sonuçlar çıkana kadar hiç kimseyle temas etmemiz tembihlendi. Ertesi gün sonuçlarımız çıktı. Pozitiftik. Bizi aradılar ve ambulansla hastaneye getirteceklerini söylediler. Öyle de oldu. Ambulansla hastaneye götürüldük. Ailecek 14 gün boyunca burada kalarak tedavi gördük. Hepimizin tedavisi de olumlu sonuçlandı. Bizi ailecek sağlımıza kavuşturan hastane ve doktorlarına minnettarız. Her şey için çok teşekkürler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94