GERÇEKTEN ACIKTIM MI?

Gün içerisinde sürekli bir yeme isteği ve ani şekilde gelen tatlı krizleri gerçekten bizim acıktığımız anlamına mı geliyor yoksa duygusal açlık mı yaşıyoruz? Bugün sizlere bunu anlatacağım ve bununla nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle diyet sürecinde olan bireylerin sıklıkla yemek yeme isteklerinin oluştuğunu ve önceden canının çekmediği şeyleri bile diyet dönemindeyken istediğini çoğumuz deneyimlemişizdir. Bu durum geçtiğimiz ramazan ayında oruçlu olduğumuzda da böyleydi. Bedenin ihtiyacı olup olmadığını anlayabilmek, yeme isteğinin ne şekilde olduğu ile yakından ilişkilidir. Acıktığımızda yemek ayrımı yapmadan daha doğrusu normalde yediğimiz tüm yemek çeşitleri arasından ayrım yapmadan herhangi bir yemeği yemeyi o an istiyorsanız bu gerçekten bedenin ihtiyacı olduğunu gösterir ve durum normal karşılanır. Fakat gelen yemeği isteği size belirli bir yemek çeşidi olarak geliyorsa örnek olarak pizza yemek istiyorsanız ve normalde yediğiniz başka bir yemeği yemek istemiyorsanız bu durumda bizim duygusal olarak aç olduğumuzu göstermektedir.

Duygusal açlığa bakacak olursak duygusal açlık ani gelişir ve genellikle kalorisi yüksek, yağlı ve zararlı yiyeceklere karşı oluşur. Duygusal açlığın aksine fiziksel açlık zamanla ve yavaş yavaş gelişir. Duygusal açlık istek duyulan yiyeceğin tüketiminden sonra pişmanlık duygularını yaşatırken fiziksel açlık bize bu olumsuz duyguları yaşatmaz. Duygusal açlık depresyon sürecinde, diyet döneminde veya ergenlik döneminde, yalnızlık duygusunu hissettiğimizde açıkçası duygusal boşlukların olduğu zamanlarda duygusal açlık durumu oluşabilir. Açlık hissettiğimizde kendimize ne kadar aç olduğumuzu 1-5 arasında derecelendirmeli daha sonrasında eğer 3-4 seviyesindeyse sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmeli veya 3’ten az olduğu durumlarda su içebilirsiniz. Emin olamadığınız durumlarda en son yediğiniz ana öğünün saatine bakın eğer 4-5 saat geçmiş ise fiziksel olarak acıkmış olmanız mümkündür. Çevrenizde hızlı şekilde ulaşabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar bulundurursanız gelen ani atakları daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Duygusal açlık olduğu kanaatine vardığınız durumlarda dikkatinizin yönünü değiştirmeli bir meditasyon, yürüyüş veya sevdiğiniz başka bir aktiviteyle odağınızı değiştirerek açlık hissinden uzaklaşabilirsiniz. Duygusal açlığın oluşum nedenleri açıkladığım gibi yaşanmış olan bir travma, yalnızlık duygusu veya psikolojik temelli başka sorunlar olabilir fakat bundan bir anda kurtulmak için şunu yapın ve geçsin demek mümkün değildir. Bu durumu yönetmek disiplin ve sabır isteyen bir süreçtir. Eğer yaşadığınız bu açlık ataklarının ne zaman ortaya çıktığını ve hangi duygular eşliğinde, hangi ortamlarda oluştuğunu fark edebiliyorsanız duygusal açlık yaşadığınızı buradan anlayabilirsiniz. Eğer yaşanmış travma, yalnızlık duygusu veya psikolojik kökenli bir durumsa biz profesyonellerden destek alarak bu duygusal açlık sürecini yönetebilir ve kökenindeki dinamikleri tespit ederek çözümü yolunda bir tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

YORUM EKLE

banner95

banner94