banner83

GÜLELİM Mİ, AĞLAYALIM MI ?..

Ülkemiz ve Dünyanın 2020'nin Mart ayından bu yana vermiş olduğu Pandemi mücadelesi nedeniyle mağdur olan işçinin, emekçinin ve esnafın 2021'in sonlarına doğru normalleşme sürecine girdiği sırada tüm umutlarını Yılbaşında verilecek zamlara çevirmiş, önceleri halk arasında rivayet edilen zam oranları pek iç açıcı olmasada maaşlara verilecek artışın her maaş zammında olduğu gibi yine de beklentileri yüksekti...

Ve beklenen gün gelip çattığında, 2022 sene başından itibaren asgari ücret brüt 5.004 TL, net olarak da 4.253.40 TL olarak açıklanırken yeni yılda asgari ücretin neti yüzde 50.5, brütü ise yüzde 40 olarak artırılması her ne kadar memnuniyet verici olsada her zamdan sonra söylenen klasikleşmiş o sözcükler halkın dilinde dolanmaya başlamıştı bile. "Kaşıkla verirler, Kepçeyle alırlar"

Ve öylede oldu !.. yılbaşı gecesi sabah olmadan 2022'nin ilk gününde zam yağmuruna hoş geldin dedik. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere, elektrik, doğal gaz, benzin, motorin ve LPG'ye zam yapılarak vermeden almak sözleri bir bakıma kanıtlanmış oldu dersek abartmış olmayız..

Sonrasında bilindiği üzere 3 Ocak'ta açıklanacağı belirtilen Emekli Maaşlarının artışı da Emeklilerde büyük bir beklenti ve heyecan yarattı yaratmasına ama yılbaşında yapılan ilk zam yağmuru emeklinin de umutlarını suya düşürmüş verilecek zammın verilmeden eriyeceği görüşü tüm emeklilerde hakim olup sevinçleri kursağında kalmış oldu.

Ve.. 3 Ocak sabahı SSK ve BAĞKUR emeklilere yapılacak zam oranı yüzde 25,48, memur ve memur emeklileri ise yüzde 27,48 olarak açıklandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasında Bu oranlara ilave olarak, memura yapılacak toplam zammın yüzde 30.5 olacağını, en düşük emekli maaşının da 1500 TL'den 2500 TL'ye çıkarıldığını belirtti..

Şimdi bugün itibariyle hiç bir kimse zamlı maaşlarını eline almamasına rağmen tüm temel ihtiyaçlara yapılan zamlar devam ediyor. Herkes şaşkın bir vaziyette bu verilen zamlı maaşlarına "Gülelim mi, Ağlayalım mı" derken, bu arada her ne kadar Stokçularla mücadele etselerde, bakıldığında stokçuların gündemden düştüğü bütün gözler yapılan zamlara odaklandığını söylebilirim.. ama doğru, ama yanlış bunlar benim gözlemlerim.. umarım benim gözlemlerim yanlış çıkar, işçimize, memurumuza, emekçilerimize verilen son yılların en güzel zamlarını aldıklarında rahat ve huzurlu bir yaşam sürerler. Şayet tam aksine olursa iktidar partisinin sıkıntılı süreci maalesef devam eder.. Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94