AK PARTİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HÜSEYİN TANRIVERDİ: MANİSA DEĞİŞECEK

Yoğun bir proje hazırlama dönemine girdiklerini açıklayan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, kentin ihtiyaçlarına cevap veren projeler ürettiklerini söyledi.

10 Ocak 2014 Cuma 20:45

5 YILDA YAPAMADIĞINIZI 2 AYDA MI YAPACAKSINIZ?

Analiz Özel’de Pınar Ekmen’in sorularını yanıtlayan Hüseyin Tanrıverdi, iddiasını ortaya koydu. “Belediyecilik bizim işimiz” diyen Tanrıverdi, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e de sert çıktı. Manisa Belediye Meclisi’nde verilen ret kararının çok doğru bir karar olduğunu savunan AK Parti Büyükşehir Adayı, “Tamamen bir istismar, farklı bir niyet vardır. 5 yıl yapmadığınız şeyi 2 ayda mı yapacaksınız ?” dedi. 

MANİSA’YI BELEDİYECİLİKLE TANIŞTIRACAĞIZ

Büyükşehre yakışan büyük projeler hazırladıklarını belirten Tanrıverdi, “Manisa’yı gerçek anlamda belediyecilikle tanıştıracağız. Vatandaşımıza daha kaliteli, kalıcı ve onların hayatlarını kolaylaştıran hizmetlerimizi sunacağız. Büyükşehre yakışan büyük projeler olacak ve Manisa’nın çehresi değişecektir. İddialı projelerle geliyoruz. Sadece Manisa’da değil ilçelerimizde de bunu gerçekleştireceğiz. ” diye konuştu. 

‘Analiz Özel’ programının bu haftaki konuğu AK Parti Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi oldu. Tanrıverdi, Manisa’nın ihtiyaçlarına yönelik projelerini ETV ekranlarından açıkladı. 

Meltem TUTAL 

AK Parti Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, ‘Analiz Özel’ programında ETV Genel Yayın Yönetmeni Pınar Ekmen’in konuğu oldu. Ekmen’in sorularını yanıtlayan AK Parti Büyükşehir Adayı, kentin sorunlarını çözecek projeler hazırladıklarını söyledi. 

Manisa’nın büyükşehir kapsamına alınması için büyük emek harcadığını belirten Tanrıverdi, “Manisa için arzum Manisa’yı büyükşehir belediyesi yapmaktı aday olmak aklımda yoktu. Ben büyükşehir olacak Manisa’nın büyük imkanlara kavuşacağını, hemşehrilerimin daha iyi hizmetler alacığını biliyordum. Ben yerel yönetimler başkanıyım ve bu işin başında olarak bu kadar faydalı bir işi neden şehrime taşımayayım dedim. Çok şükür güzel bir şekilde sonuçlandı” diye konuştu. Konuşmasının devamında muhalefeti eleştirerek sözlerine devam eden Tanrıverdi, “Dün büyükşehir yasasını acımasızca eleştirenler bugün ben de varım diyor. Ancak onlar bu yarışa 2009 seçimlerinde başlamalıydı. Manisa’nın büyükşehir olmasına vesile olan biriyim ve kim başkan seçilirse seçilsin, ‘Ben büyükşehir başkanı seçildiğimde Hüseyin Bey’in anıtını şehrin göbeğine dikeceğim’ demesi lazım. Siz bir durak iki oturakla nasıl bu millete hizmet edeceğinizi inandıracaksınız. Bu şehrin eksiği belli. Biz kendi projelerimizi ortaya koyarak seçime girdik. Kesinlikle çamur at izi kalsın diye bir siyaset yapmıyoruz. 2004-2009 tarihleri arasında bu şehre hizmet verdik. Daha sonra farklı bir idareye geçti ve hemşehrilerimizin iradesine saygı duyduk. Biz onların yaptığı üstgeçide harcadıkları bütçe ile Manisa’ya çok daha fazla hizmet yapardık” dedi. 

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI  NASIL OLMALI ?

Bir belediye başkanda olması gereken vasıfları sıralayan Tanrıverdi, “Bir adayın bilgili olması lazım. Ben değil, biz anlayışında bir yönetim anlayışı olmalı. Genel merkezin oluşturduğu politikalara uyumlu olması lazım. Büyükşehirin yükü ağır. Bunu sağlayacak iyi bir ekip olması lazım ve AK Parti olarak bu konuda çok başarılıyız” diye konuştu. 

KONUT SIKINTISINI BİZ ÇÖZECEĞİZ

Manisa’daki konut sorununu çözecek tek partinin AK Parti olduğuna dikkat çeken Tanrıverdi,  “Konut açığı Manisa için çok büyük bir sorun. AK Parti döneminde TOKİ ile yaklaşık 2 binin üzerinde konut ürettik. Öncelikle bu şehrin ana sorunlarının çözülmesi lazım ama kaldırımlar yapılıyor. Bir yanda 5 yılda 2 bin konut üreten bir AK Parti belediyesi var diğer yanda 5 yılda hiç konut üretemeyen bir MHP belediyesi var. Dört çeşit üretebileceğimiz ev var. Büyükşehir belediyesi olunca kendi imkanları ile konut üretme hakkı var. Bizim yapacağımız TOKİ ile yapılacak konutlar ve belediye imkanları dahilinde üretilen konutlar olacak. Bu şehrin kangren olmuş sorunlarını çözü, insanın yüzünü güldüreceğiz. İddia ediyorum bu konuda AK Parti’den başka alternatif yok. CHP’nin zaten bunlara aklı ermez. Onlar işin edebiyatını yapar ama biz işini yaparız. Bu konuda TOKİ ile konuşmalarımızı yaptık. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” şeklinde konuştu. 

ÇÖP SORUNUNA ÇÖZÜMLE GELİYORUZ

Büyükşehir olan Manisa’da çöp konusunu sorun olmaktan çıkartacaklarını belirten Tanrıverdi, “Çöp konusunun gündem oluşturması Manisa için acı bir gerçektir. Biz göreve geldiğimizde bu konuyu gündemden kaldıracağız, sorun olmaktan çıkaracağız. Sadece katı atık depolama değil, aynı zamanda geri dönüşüm ve enerji üretimini de yapacağız. Dünyadaki gelişmiş ülkelerden, dünya kalkınma bankasından çöp sorununa çözüm arayanların gelip incelediği, teknik anlamda yardım istediği kuruluşlarla temasa geçtik. Ankara’da gerekli inceleme ve araştırmaları yaptık. Herkesin rahat bir nefes alacağı, patlama korkusunun, kötü kokuların olmayacağı bir çözümle geliyoruz. Manisa’nın sorunu bir iki tane değil. Ama kaybedilmiş bir 5 yıl var ve biz bunu konuşuyoruz. Bugüne kadar hep konuşuldu ama yapılmadı. Biz hep iş yaptık” dedi.  

ERGÜN BANKANIN İSMİNİ AÇIKLASIN 

Manisa Belediye Meclisi’nde verilen ret kararının çok doğru bir karar olduğunu savunan Tanrıverdi, Başkan Ergün’ün borç alacağı bankayı açıklamasını istedi. Tanrıverdi; “Başkan borçlanma talebinde bulundu. Haklı bir ret olduğunu düşünüyorum. Çünkü şurada 2 ay var. Sizin bütçeniz kaç para. 100 milyon TL borçlanmanın gayesi nedir? Tamamen bir istismar vardır. Tamamen farklı bir niyet vardır. 5 yıl yapmadığınız şeyi 2 ayda mı yapacaksınız ? Siz bu parayı hangi bankadan alacaktınız, kiminle konuştunuz? Bunları açığa kavuşturmak lazım. Belediyeler iller bankasından borçlanabilirler ancak 2 ay kala borçlanmayı durdurur ama alt yapı projeleri için istiyorsa o zaman verir. Bir meclis üyesinin görevinin ne olduğunu bilerek söylüyorum. Seçime 2 ay kala belediyenin borçlanmasının durdurulması gerekiyor” dedi. 

İDDİALI PROJELERLE GELİYORUZ

Büyükşehire yakışan büyük projeler hazırladıklarını belirten Tanrıverdi şunları söyledi;  “Elbette büyük ölçekli, orta ölçekli ve lokal olarak geliştirdiğimiz projelerimiz var. Ben hep ortak akıl toplantılarında “Manisa Ege’nin geleceğidir” dedim. Ancak bugünkü görünümü ve gelişmişliği ile maalesef bunu gerçekleştirecek güçte değildir. AK Parti olarak Manisa’yı gerçek anlamda belediyecilikle tanıştıracağız. Vatandaşımıza daha kaliteli, kalıcı ve onların hayatlarını kolaylaştıran hizmetlerimizi sunacağız. Büyükşehire yakışan büyük projeler olacak ve Manisa’nın çehresi değişecektir. Manisa tarihiyle yeniden buluşacak, Şehzadeler şehri imajını yakalayacaktır. İzmir’in banliyösü algısını ortadan kaldıracak, mesire yerleriyle, örenleriyle, açık hava müzeciliğiyle kendi kimliğine yeniden kavuşmasını sağlayacak sosyal-kültürel projelerimiz var. İddialı projelerle geliyoruz. Sadece Manisa’da değil ilçelerimizde de bunu gerçekleştireceğiz. Manisa kendi potansiyellerini ne yazık ki mevcut belediye yönetimi ile iyi değerlendirememiş ve bu anlamda aç bırakılmıştır. Yeni, modern ve daha yaşanabilir bir Manisa için yola çıktık. Manisa’yı büyükşehir yaptık. Artık sıra Manisa’yı sırtlamakta ve geleceğe taşımaktadır. Amacımız, gayemiz, planlarımız kısacası her şey Manisa için. AK Parti olarak planlarımızı, projelerimizi 30 Mart sonrasında hemen hayata geçireceğiz ve Manisalı, AK Parti farkını hemen görecektir.”

MANİSA’NIN KAZANCI  NE OLACAK? 

Manisa’nın kazançlarını örnek vererek açıklayan Tanrıverdi şunları söyledi;  “Bakın sadece bir örnek vereceğim; Büyükşehirlerin Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden aldığı %5’lik pay, % 6’ya çıkarılmıştır. Mevcut durumda Manisa’daki tüm belediyelere ve il özel idaresine aktarılan pay, 314 milyon 847 bin 414 TL iken yeni kanun ile Manisa’daki Belediyelere aktarılan kaynak yüzde 67’lik bir artışla 471 milyon 804 bin 118 TL olacaktır. Manisa artık büyükşehire yakışır şekilde büyük düşünmeli, büyük planlamalı, büyük proje üretmelidir. Çünkü artık büyük imkanlar gelecektir” 

MANİSA BENİM BÜYÜK AİLEM

Tanrıverdi,  “11 yıldır sizi mahçup edecek hiçbir şey yapmadı. Benim hemşehrilerim beni istememiş olsaydı, başbakanımız beni buraya aday yapmazdı. Ankara’da değerlendirmeyi düşünürken; hemşehrilerimizi kırmadı. Beni Manisalılara emanet etti. Manisalıları benim büyük ailem. Bu şehirde neyin olmasını istiyorsanız, imkanlar ölçüsünde olacaktır. Hayal bile etmediğiniz özellikle sosyal yaşam alanları Manisa’ya kazandırılacaktır” dedi.  İlçe belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili soruları da yanıtlayan Tanrıverdi, büyük bir ihtimalle önümüzde hafta içerisinde ilçe belediye başkan adaylarının sonuçlanmış ve ilan edilmiş olacağını söyledi.

Anahtar Kelimeler: Manisa Haber,
Okunma: 1507
Yükleniyor...