BORSA KURU ÜZÜM SEZONUNU TÖRENLE AÇTI

Manisa Ticaret Borsası 2013-2014 kuru üzüm sezonunu düzenlenen törenle açtı. Törene CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in hükümetin tarım politikalarını hedef alan sözleri damga vururken; borsada ilk kuru üzümün kilosu açık arttırmayla Ticaret Borsası tarafından 110 TL’ye alındı.

15 Ağustos 2013 Perşembe 18:30

Manisa Ticaret Borsası 2013-2014 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunu düzenlediği törenle açtı. 
Manisa Ticaret Borsası Korbey Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Abdurrahman Savaş, Tuğgeneral Nehir Aydın, AK Parti Manisa milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Belediye Başkan Vekili Tamer Çipiloğlu, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, OSB Başkan Danışmanı Nihat Akyol, İşadamı Tarık Almış, Manisa Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, Manisayı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Erdinç Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Yumrukaya, tüccarlar, çiftçiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

TARIMSAL İSTİHTAMDA 2. SIRADAYIZ

Törende açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa’nın bir tarım kenti olduğuna vurgu yaparak, “Manisamız da sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımını yükseltirken, yerel ve ulusal kalkınmamızın en önemli ayaklarından olan tarımsal ekonominin gereklerini de çok iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Manisa’da üretilen çekirdeksiz Sultaniye üzüm, şarapçılık ve üzüme dayalı diğer katma değerli ürünler, mısır, zeytin, zeytinyağı, konserve sektörü ürünleri, pamuk, kırmızı beyaz et, yumurta, süt ürünleri ve pek çok stratejik ürün ayrıca ülkemizin gıda, sanayi ve tarıma dayalı diğer üretim sektörlerine girdi teşkil etmektedir. Manisa, tarımsal istihtam sayısında Türkiye’de 2. sıradadır” dedi.

 

TAHMİNİ REKOLTE 242 BİN TON

Türkiye’de kuru üzümün yüzde 90’ının Manisa’da üretildiğini ifade eden Özkasap, kuru üzümün ülkenin en öremli tarımsal döviz kaynakları arasında yer aldığını belirtti. Ticaret Borsası Başkanı, “2011-2012 sezonunda tescil edilen 255 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ile 208 bin ton ihracat gerçekleştirilmiş. 2012-2013 sezonunda ise 234 bin ton ihracat ile 504 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Sezon 31 Ağustos’ta tamamlanacağından kalan günlerde eklenecek olursa çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımızın bu yıl daha da geliştiği şimdiden söylenebilir. Bölgemizdeki verim çağında bulunan bağ sahalarında yapılan çalışmalar sonucunda 2013-2014 sezonunda ise hava ve doğa koşullarının normal seyrinde devam etmesiyle 242 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretileceği tahmin edilmektedir” diye konuştu.

 

ÖZEL’DEN İKTİDARA VERYANSIN

Sadık Özkasap’ın ardından kürsüye gelen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti. Hükümetin tarım politikalarını hedef alan Özel, çiftçinin günden güne yoksullaştığına vurgu yaptı.

 

‘GÖNÜL İSTERDİ Kİ İZMİR SULTANİYE DİYE ANILMASIN’

Üzüm için yapılan her türlü çalışmaya destek verdiklerini belirten CHP’li Özel, “Gönül isterdi ki dünyaya ihraç ettiğimiz çekirdeksiz kuru üzüm İzmir Sultaniye üzümü adıyla anılmasın. Bu konuda iktidar ve muhalefet olarak siyaset üstü bir gayret içinde olmamız gerekiyor. Bu hepimiz tarafından çeşitli mecralarda dile getirilmektedir. Biz bu güne kadar Manisa çekirdeksiz kuru üzümünün Türkiye ve dünya piyasalarında hak ettiği yere gelmesi noktasında yapılan her türlü olumlu çabaya destek olduk, olmayı da sürdüreceğiz”  ifadelerini kullandı.

 

İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERME

Özgür Özel, yaşanan doğal afetler dolayısıyla çiftçinin zor durumda olduğunu kaydederek, geçen dönem iktidar milletvekillerinin sözlerini hatırlattı. CHP’li milletvekili şunları söyledi: “Geçen yıl 280 bin ton gerçekleşen rekoltenin bu yıl 160 bin tona düşmüş olması oldukça üzücüdür. Geçtiğimiz yol bu salonda iktidar milletvekillerimiz kuru üzümün kilosunun 3.5 TL’nin altına düşmesi durumunda kendileri alacaklarını belirtmişti. Kuru üzümün kilosu 2.5 TL’ye düşmüştür. Bu da buruk bir anı olarak hafızalarımızda yer etti. Bu yıl üzüm fiyatlarının yüksek olması rekoltedeki düşüşten dolayı elbette beklenir. Ama iktidardan beklenen bu şartlar altında vatandaşımızı üzüm fiyatının ne olacağı konusunda doğrudan belirleyici olmasa da düzenleyici, denetleyici, alt sınır koyucu ve her türlü piyasa dalgalanmasına karşı koruyucu önlemler almasıdır”

 

‘OTORİTE BOŞLUĞU DOLDURULMALI’

“Ticaret Borsası’nın kürsüsüne çıkıp genel siyaset konuşmak prensibim değil. Ama devlet otoritesinden kaynaklı boşluğun derhal doldurulmasına ihtiyaç var” diyen CHP Manisa Milletvekili, kendisini bu konuda sorumlu hissettiğini söyledi. Özgür Özel hükümetin tarım politikalarını sert sözlerle eleştirirken; önceliğini çiftçiden çiftçiden, vatandaştan yana kullanmadığını savundu.

 

‘SİYASET DEDİĞİN ÖNCELİK İŞİDİR’

CHP’li milletvekili iktidarı hedef aldığı sözlerini şöyle noktaladı: “Dünyanın en düşük desteklemelerini alan, en yüksek vergisini ödeyen, en pahalı mazotunu kullanan çiftçiye devlet şefkat elini uzatmayacaksa, ürünü için etkin bir taban fiyat denetimi yapmayacaksa, 10 yıllık iktidarları süresince 4 kat artan gübre, akaryakıt girdisi karşısında çiftçisini kollamayacaksa bu serbestliğin, devlet olmakla, hükümet olmakla bağdaşır bir tarafı yoktur. Devletin bu alanları boşaltmaması gerekir. Ben Manisa’nın Hacıhalliler Köyü’ndenim. Ben küçükken köyümüze devlet büyükleri gelirdi. Eskiden milletvekili, bakan gelince ağzından çıkan sözün bir kıymeti vardı. Eskiden bir milletvekili, bakan köye geldi mi köyün nüfusu 700 ise 500 kişi etrafına otururdu. Şimdiki gibi iktidar milletvekili gelip 25 kişiyle bir köşede oturmazdı. Şimdiki gibi iktidar milletvekili bir söz söylediğinde ‘hadi kardeşim hadi biz bu sözleri çok duyduk’ demezdi. Milletvekilini geçtim. Bakanın ağzından çıkan kanun hükmünde kararnameden daha kuvvetliydi. CHP olarak ÖTV ve KDV’siz mazotu biz söyledik. Siz kaynak yok dediniz. Soralım dedik bu mazotun ne kadarını kimler kullanıyormuş. Bakandan cevap geldi. Yüzde 35’ini uçak ve deniz taşıtları kullanıyormuş. Lastik tekerlekli traktörler ise yüzde 12’sini kullanıyormuş. İşte size kaynak tartışması. Siyaset dediğin kaynak belirleme işidir. Bir devletin parası her şeye yeter hepsine birden yetmez. Siyaset bu parayı kime nasıl kullanacağına karar verir. Son söz olarak bu aktarma bir ibretliktir. Bu kimin kime ne kadar değer verdiğini gösterir. Biz çiftçi oğluyuz, torunuyuz. Hacıhalillerden Babacanların torunuyum. İki ucumda topraktadır. Burada bunları söylemezsem kendime, beni var edenlere haksızlık etmiş olurum”

 

‘MUHALEFET KONUŞUR; İKTİDAR YAPAR’

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP’li Özgür Özel’in sözlerine, “Muhalefet konuşur iktidar yapar. Yaparken de eldeki imkanları en iyi şekilde milletine tahsis eder. Demokrasilerde muhalefet varsa demokrasiden bahsedersiniz. Akli selim yapılan her tenkitten mutluluk duyarız” ifadeleriyle cevap verdi.

 

‘MANİSA DENİNCE AKLA TARIM GELİYOR’

Manisa’nın tarımsal üretimde Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer aldığını ifade eden Selçuk Özdağ, “Manisa bir tarım, sanayi, turizm, tarih ve eğitim kenti. Manisa denince akla öncelikle tarım geliyor. Çok başarılı bir OSB’miz var 40 bin işçi çalıştırıyor. Akhisar, Turgutlu ve Salihli’de toplam 4 OSB daha tahsis ettik. Manisa her geçen gün büyüyor. Ege’nin parlayan yıldızı. Manisa’da tarım denince akla üzüm, zeytin, zeytinyağı, çilek, kiraz ve alternatif meyveler geliyor. Bu noktada çok ciddi ihracat yapıyoruz. Üzümden çok ciddi bir katma değer elde ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

YEMİYOR, İHRAÇ EDİYORUZ

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise üzüm üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmadığını söyledi. Türkiye’de kuru üzüm tüketiminin azlığına dikkat çeken Yurttaş, “Manisa’nın Sultaniye üzümünü tanıtmak yaygın olarak kullanımını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Kuru üzüm önemli ürünlerden biri. Üzümümüzün İzmir Sultanas üzümü olarak adlandırılması benim de gururuma dokunuyor. Markalaşmak çok önemli.

Türkiye’de yaklaşık 761 bin dekar alanda çekirdeksiz kuru üzüm üretimi gerçekleştiriliyor. Bunun en önemli kısmı Ege Bölgesi ve Manisa’da üretilmektedir. Türkiye’de kişi başı kuru üzüm tüketimi 250 gr. üzümü ihraç ettiğimiz İngiltere ve Almanya’da bu oran 1.5-1.75 kilo arasındadır. Üzümü üreten biz, tüketense maalesef başkaları. Türkiye’de üzüm tüketimini arttırmak için çalışmalıyız”

 

TARSİM VURGUSU

Valisi Abdurrahman Savaş ise tarımsal sigortanın önemine değindi. Vali Savaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ekonomik sahip olduğumuz yer üstü yer altı kaynaklar coğrafi fiziki şartlar, insan unsuru var. Tarımda bizim kontrol edemediğimiz etkisini azaltmak için önlem alabildiğimiz engelleyemediğimiz şartlarda var. Bunun için sistem sigorta gibi bir unsuru ortaya çıkarmıştır. Devletimiz kamu sigortasıyla çok önemli bir katkı vermek suretiyle üreticinin kendisinden kaynaklanmayan tamamen tarım şartlarının sonucu ortaya çıkan hasarı bir şekilde önlemek için bir mekanizma geliştirilmiştir. Bu konuda çok kötü değiliz. Bunu en azami seviyeye taşıyıncaya kadar yapılan bir husus. Ziraat odaları, borsamız, üretici birlikleri, tarım teşkilatı, valilik ve kaymakamlık en önemli desteği sağlayacak konumdadır. Sizlerden bu desteği özellikle istirham ediyorum” diye konuştu.

 

İLK KURU ÜZÜMÜN KİLOSU 110 TL’DEN SATILDI

Konuşmaların ardından Karaoğlanlı Kasabası’ndan Fikret Yalçın tarafından borsaya getirilen 90 kilo çekirdeksiz kuru üzüm açık arttırmayla satıldı. Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ergun Türek’in 15 TL’den açtığı 90 kilo çekirdeksiz kuru üzüm en yüksek teklifi veren Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’a kilosu 110 liraya satıldı.

Yükleniyor...