ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI

Manisa Ticaret Borsası, 2012-2013 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunu, davul zurna eşliğinde açtı. Borsa Başkanı Sadık Özkasap, Ticaret Borsası’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada Manisa'nın çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının 500 milyon doları geçtiğini söyledi.

24 Ağustos 2012 Cuma 18:09
 Çekirdeksiz kuru üzüm sezonu, Manisa Ticaret Borsası tarafından düzenlenen törenle başladı. Manisa’nın ilk kuru üzümü, açık arttırma ile satışa sunuldu. Borsa hizmet binasında düzenlenen açılış törenine Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Köroğlu, AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, CHP Milletvekili Özgür Özel, Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Sait Türek, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı. Şölen havasında geçen sezon açılışında, davetliler davul zurna eşliğinde karşılandı. Borsa binası önünde lokma döktürüldü. Açılış konuşmasını Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap yaptı. 2010-2011 sezonunda tescil edilen 355 bin ton çekirdeksiz kuru üzümün 205 bin tonunun ihraç edildiğini belirten Özkasap, geçen sene kuru üzüm ihracat rakamının 473 milyon dolar olduğunu hatırlattı. 2011-2012 çekirdeksiz kuru üzüm satışlarının devam ettiğini belirten Özkasap, şu anda Manisa'nın çekirdeksiz kuru üzüm ihracat rakamının 500 milyon doları aştığını söyledi.  Çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olumlu ya da olumsuz hava koşullarının getirdiği etkilere göre her sene değişiklik gösterebileceğini ifade eden Özkasap, "Miktar ne olursa olsun artan kalitemiz ve pazarlama değerimizle üzümümüz her zaman pazarlanabilmektedir. Bunun en önemli göstergesi ihracatçı üyelerimizin göstermiş olduğu başarıdır" dedi.

 “İşlem hacmi yüzde 40 arttı”

Manisa Ticaret Borsası'nın işlem ticaret hacminin bir önceki seneye göre yüzde 40 arttığı bilgisini veren Özkasap, "939 milyondan işlem hacmimiz 1.300 milyar TL'ye yükselmiştir. Borsada işlem hacimlere göre yapılan değerlendirme Türkiye genelinde bütün borsalar arasında pek çok tarım ilini geride bırakarak 30. sıradan 20. sıraya yükseldi. Ege Bölgesi'nde ilk üçün içerisindeyiz. Bu başarı bütün üyelerimizin başarısıdır" diye konuştu.

“Üzüm, Manisa’nın gurur kaynağı”

Vali Halil İbrahim Daşöz ise, Manisa'da yaklaşık 100 bine yakın ailenin geçimini üzümle  sağladığını belirterek, "Üzüm ilimiz ekonomisi içerisinde bir milyar dolarlık katma değeriyle gerçekten hem bir geçim kaynağı hem de bir gurur timsalimiz. Bu üretimi gerçekleştiren bütün üreticilere, onlara destek olan bütün unsurlarımıza teşekkür ediyorum. Tabi üretim kadar bunların pazarlanması ve değerlendirilmesi de önemli. Aslında bir ekonomik faaliyetin sürdürülebilir olması da üretimle birlikte pazarlanma satışının mümkün olmasıyla bir araya gelebilmektedir. Bu bakımdan bu sektörde ticaret yapan, ihracat yapan bütün kuruluşlarımıza da teşekkür ediyorum. Böylesine önemli hem besin değeri yüksek hem de katma değeri yüksek bir ürünü üretmekte ne kadar büyük bir iş yaptığımızı bilmeliyiz ve bununla gurur duymalıyız" dedi.

İlk kuru üzümü 260 TL’ye borsa aldı

Vali Daşöz’ün ardından Manisa Milletvekilleri Özgür Özel, Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ da birer konuşma yaparak faydaları saymakla bitmeyen, Manisa’nın geçim kaynağı haline gelen üzüm hakkında düşüncelerini dile getirdi. Konuşmaların ardından

Aşağı Çobanisa beldesinden ilk kuru üzümü getiren üretici Cemil Dükenmez'in üzümü sembolik olarak açık artırmayla satıldı. Üzümün kilosunu, 260 TL'ye Ticaret Borsası aldı. Daha sonra Vali Halil İbrahim Daşöz, üretici Cemil Dükenmez'e üzüm ürünlerinden oluşan bir paket takdim ederek, hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

Okunma: 2331
Yükleniyor...