CEZAEVLERİNDE EĞİTİM ATAĞI

Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, ceza infaz kurumlarında son dönemde yaşanan gelişmeleri ve çalışmaları anlattı.

21 Mayıs 2012 Pazartesi 20:16
 Ceza evlerinde eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Yıldırım, Birtakım eğitim çalışmaları yapılıyor. Hükümlülerin sosyal hayata hazırlanası noktasında açık cezaevi iş yurdu faaliyetlerimiz var bunlar yapılıyor. Dolayısıyla biz kapalı olanın her zaman yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu bildiğimiz için her zaman biz bilinmesini istiyoruz ceza infaz kurumlarının içerisinin. Şeffaf olmaya çalışıyor. Adalet Bakanlığı özellikle buna gayret ediyor. Biz de o politikanın devamı olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Buradaki bu sosyal faaliyetleri de bu çerçevede sizlerle paylaşmaktan imtina etmiyoruz. Özellikle eğitim çalışmaları ve açık ceza evi iş yurdu faaliyetleri bu konuda bizim uyguladığımız konular. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Artık cezaevlerini kapatıp içerisinden sadece bizim kontrolümüzle bilgilerin çıktığı yerler şekilde düşünmüyoruz. Tam tersine biz istiyoruz ki burada ki eğitim çalışmalarını toplum bilsin. Zaman zaman bir takım olumsuz hadiseler dışarıya yansıdığında bu hadiseler perspektifinde tüm cezaevlerini değerlendiriyor. Bu da gerçeği yansıtmıyor. Binlerce insanın içerisine bulunduğu sistemde bazı sıkıntılar olabilir. Ama bu sitem içerisinde çok ciddi eğitim çalışmaları var. Bu çalışmalar çerçevesinde bir aradayken bizim ceza infaz kurumumuzda yapılan birkaç eğitim çalışmasından bahsedeyim” diye konuştu.

69 hükümlü aktif olarak çalışıyor

Cezaevindeki kurslar hakkında da bilgi veren Başsavcı Yıldırım, “Perakende satış elemanı kursu, masa tenisi, voleybol, ney kursu, ahşap kakmacılık kursu, okuma yazma kursu, halk müziği koro kursu vermişiz, AÖF’dekilerin eğitimlerini tamamlamalarında yardımcı oluyoruz. Aktif öğrenci açık ilköğretim de 36 tutuklu ve hükümlü açık öğretim lisesinde 41 tutuklu ve hükümlü, AÖF’de 9 hükümlü ve tutuklu tahsillerine ara vermeden devam ediyorlar. Bayan hükümlü ve tutuklulara da el işi ve Manisa bezi dokumacılığı şeklinde de planlanmış faaliyetler var. Açık ceza evinde iş yurdu faaliyetlerimiz var. Bunların içerisinde fırıncılığımız var. Cezaevinin ekmeğini infaz kurumu içerisinde ürettiriyoruz. Fotoğrafçılık faaliyetimiz var. Açık ceza evinde çiftçilik faaliyetlerimiz de var. Hali hazırda Manisa adliyemizin temizlik işleri Manisa açık ceza infaz kurumumuz iş yurdu tarafından, Manisa adliyesi’nin çay ocağı hükümlüler tarafından işletiliyor. Manisa Ağız ve Diş Sağlığı hastanesi’nin de temizlik işlerini Açık ceza evi iş yurdumuz yerine getirecek. Tapu Kadastro müdürlüğü’nün temizlik işlerini de Açık ceza evi iş yurdumuz yerine getiriyor. Bu faaliyetlerde çalışa hükümlülere cüzi birer ücret ödeniyor. Ayrıca bunlara sağlık sigortası yapılıyor. Aileleri de istifade edebiliyor. 69 hükümlü şu anda aktif olarak çalışıyor. Bunlar tahliyesi yakın olan hükümlüler. Geceleri yatmaya ceza infaz kurumuna geliyorlar. Sivil hayat tarzı ile geçiş dönemi oluyor. Manisa E tipi kapalı açık ceza evi iş yurdu müdürlüğünün 2011 yılında net karı 640 bin 430 TL civarında” dedi.

‘Uzlaşma yeterince tanınmıyor’

Uzlaşma konusuna da değinen Cumhuriyet Başsavcısı toplumda bu konuda yanlış bir algılama söz konusu olduğuna dikkat çekti. Yıldırım,  Toplum tarafından yeterince tanınmıyor. Bizim vatandaşımız uzlaşmayı şikâyetten vazgeçme gibi düşünüyor. Uzlaşma basit bazı suçlarda karşı tarafın zararınızı karşılaması sonucunda ihtilafın sonlandırılması. Eğer uzlaşmak istediğinizi söyleyip uzlaşma yoluna girdikten sonra tatmin edilmezseniz dava hakkınıza devam ediyor. Bu konuya adalet bakanlığı çok önem veriyor. Buna önemin sebebi basit uzlaşmalarda toplusal barışı sağlıyor. Basit bir yaralama olayında önce bir ceza yargılaması daha sonra o yaralamadan kaynaklanan bir hukuk davası gibi iki tane mahkemeyi ilgilendiren uzun süreç yerine daha olayın başındayken tarafların uzlaşmayı kabul etmesi üzerine tamamen masrafları tarafımızdan kaynaklanan bir avukatın da aracılık yapması suretiyle uzlaşma sağlamak mümkün. Böylece hem zarar veren kişi sabıkalı durumuna düşmüyor hem de zarar uğrayan kişi yıllarca mahkemede uğraşıp zararının karşılığını almak yerine çok kısa sürede zarını karşılayabiliyor. Uzlaşmayı toplumun yeterince tanımaması nedeniyle bu konuda bir büro açtık. Geçtiğimiz 31 Ekim tarihinden bu yana öncesinde uzlaşmaya gidilen herhangi bir dosya yokken 123 dosyadan uzlaşmaya gidildi. Bunun 64’ü başarıyla sonuçlandı. Dolayısıyla bu uzlaşma konusunda da toplumun biraz daha bilinçlenmesinde yarar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

60 kişi kamu yarana çalışma tedbirli

Enis Yavuz Yıldırım, infaz yasasındaki düzenlemelere ilişkin de bilgi vererek sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın zamanda 6291 sayılı yasa ile infaz yasasına bir tadilat yapıldı. Bununla ilgili olarak bizimde salıvermemiz oldu. Bu güne kadar bu yasadan 222 kişi salıverildi. Bu kişiler tahliye edilmedi. Bu kişiler halen hükümlüler. Cezaları hala devam ediyor. Cezaları kamu yararına çalışarak devam ediyor. Bu arkadaşlarımızdan 21’i Manisa adliyesinde çalışıyor. Ahmetli adliyesinde 3 kişi Manisa çevre şehircilik müdürlüğünde 3 orman işletmede 2 kişi, Saruhanlı ilçe özel idare de bir kişi Manisa Belediyesi’nde 8 kişi çalışıyor. Çeşitli kamu kurumlarında da kamu yararına çalışmak suretiyle bu kişilerin üretim sürecine katılmaları suretiyle cezalarının tedbir olarak devamını sağlıyoruz. Toplam 60 kişi kamu yarına çalışma tedbiri ile çalışıyor”

 

Yükleniyor...