KOCATEPE’DE YETKİ KARMAŞASI

Spil Dağı eteklerinde göçük tehlikesi ile karşı karşıya kalan Kocatepe Mahallesi sakinleri, yetkililerden yardım istedi. Ancak Manisa Belediyesi ile İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arasında yetki karmaşası yaşandı. AFAD, evlerin belediye tarafından boşaltılması gerektiğini savunurken; belediye yetkilileri ise konunun AFAD’ın sorumluluğunda olduğunu iddia etti.

05 Şubat 2013 Salı 10:28
 Kocatepe Mahallesi sakinleri, Spil Dağı eteklerinde bulunan dev kayaların altında adeta ölümle burun buruna yaşıyor. Her an göçük altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, yetkililerden yardım bekliyor. Ancak bir tarafta tehlikenin boyutu her geçen gün artarken; diğer tarafta konuyla ilgili yetki kargaşası yaşanıyor. Yapıların kaçak olduğunu belirten AFAD, bölgenin belediyenin sorumluluğunda yer aldığını söylüyor. Belediye yetkilileri ise, tehlike arz eden evlerin AFAD tarafından boşaltılarak, vatandaşlara iskan sağlanması gerektiğini savunuyor.

“İSTİNAT DUVARI ÇÖZÜM DEĞİL”

Mahalle sakinleri gazetemiz aracılığıyla, Spil Dağı eteklerinden kopan dev kaya parçalarından korunmak için istinat duvarı istedi. Ancak AFAD İl Müdürü Bekir Şen, bölgenin tamamının afete maruz bölge olduğunu belirterek, istinat duvarının çözüm olmadığını söyledi. Konuyla ilgili yapılan çalışmaları değerlendiren Şen, “Kocatepe Mahallesi sürekli takip ettiğimiz bir yer. En son 2010 yılında, burası için afete maruz bölge kararı alındı. O bölge içerisinde yapılaşma durduruldu. Biz de bunu Belediye’ye tebliğ ettik. Ancak bu kişilerin genel hayata etkinlik oluru alabilmemiz için, mevzuat gereği o bölgedeki konutların belli bir sayıya ulaşması gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir müdahalede bulunup, buradaki hak sahiplerine yardımcı olamadık. Konunun belediye yasası içerisinde çözülmesi gerektiği hususunda, o bölgenin boşaltılması, imara açılmaması konusunda ilgilileri bildirdik. Hala o evlerde oturuluyor.  Bu tür vakalarda yaşanmaya devam ediyor. Afete maruz bölge olduğu için ve imara kapatıldığı için mahalle sakinlerinin istediği istinat duvarı bir çözüm değil” şeklinde konuştu.

“AFETE MARUZ BÖLGE TAMAMEN BOŞALTILMALI”

 Gazetemizde yer alan haberi ihbar olarak değerlendiren İl Afet Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri, Kocatepe Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. AFAD Planlama, Zarar Azaltma ve İyileştirme Şube Müdürü Güray Karakaya, “Kocatepe Mahallesi’yle ilgili 1987 yılında, İller Bankası’nın yaptığı imara esas raporunda muhtemel heyelan tehlikesi altında olduğundan, yamaçlarda yer alan yapıların kontrol altında bulunması ve yeni iskana izin verilmemesi ibaresi bulunuyor. Yani bu yapılaşmanın, 1987 yılında durdurulmuş olması gerekiyordu. Biz 2011 Ocak ayında yaşanan kaya düşmesi sonucu, o bölgede inceleme yaptık. O günkü şartlarda 8 aile bu durumdan etkileniyordu. Yasal mevzuat, genel hayata etkinlik oluru almamamıza engel oldu. Bu bölgenin belediye açısından imar durumunu sorduk. Belediye kayıtlarında bu bölge park ve yol olarak gözüküyor. Şuan orası imara açık bir bölge değil zaten ve mevcut yapıların tamamı kaçak. Belediye sınırları içerisinde olduğu için de, belediye tarafından çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

“YAPILAR KAÇAK, SORUMLULUK BELEDİYE’DE”

AFAD olarak, tehlike altında olan evlerin boşaltılması için belediyeye bildirimde bulunduklarını belirten Karakaya, “Bu bölge için bakanlar kurulu tarafından, afete maruz bölge kararı alındı. Şuanda bu bölgede yerleşim olmaması gerekiyor. O bölgede oturulması, boşaltılması tamamen belediyenin sorumluluğu altında. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü olarak, bölgenin imara kapalı bölge olması, mevcut yapıların kaçak olması zaten bizim elimizi kolumuzu bağlıyor. Buralar konut olarak görünmüyor. Belirtilen konutların kaçak olup olmadığı konusunda da belediyeden gerekli yazımız var. Bu bölgenin kamulaştırma yoluyla temizleneceği daha önce, şifayen tebliğ edildi. Normalde o bölgenin, yeşil alan olarak kullanılması gerekiyor. Bu noktada kaçak yapılar olduğu için kurum olarak yapabileceğimiz hiçbir şey yok” diye konuştu.

“KONUTLARI AFAD BOŞALTSIN, BİZ YIKALIM”

Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil ise, afete maruz bölge olduğu için evlerin AFAD tarafından boşaltılması gerektiğini söyledi. Açıkdil, kaçak yapıda oturan vatandaşlara iskan sağlanması gerektiğini belirterek, “İl Afet Acil Durum Müdürlüğü kaya düşmesi, toprak kayması gibi durumlara maruz olan konutları boşaltır, onlara bir başka yerde iskan sağlar. Daha sonra da kaçak yapılmış binaları da belediye yıkar” dedi. Konut sahipleri ise evlerinde korkuyla yaşadıklarını belirterek, yetkililerin kendilerine konut tahsis etmesini ve bu durumdan kurtarmasını istedi. 

 

 

 

 

Yükleniyor...