MANİSA'DA ŞENLİK BAŞLADI

Eğitim Gönüllüleri Derneği (MEGDER) tarafından, fuar alanında düzenlenen Manisa Eğitim Kültür ve Sanat Şenliği Manisalılara kapılarını açtı. Ele emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği stantların yer aldığı şenlikte, hafta boyunca çeşitli kültürel, sosyal etkinliklerin yanı sıra panel ve konserlerin düzenleneceği belirtildi.

22 Nisan 2012 Pazar 12:11
 MEGDER tarafından düzenlenen ‘Eğitim Kültür ve Sanat Şenliği’ Manisa’da başladı. Şenliğin açılışı protokol üyeleri ve Manisalıların yoğun katılımı ile hafta sonu gerçekleştirildi.

Açılışa Valili Halil İbrahim Daşöz ve Eşi Nilgün Daşöz başta olmak üzere, AK Parti Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, kurum ve daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Şenliğin açılışı Manisa Şehzadeleri Mehter Takımı’nın konseri ile start aldı. Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından bir gösteri sergilendi. Açılış konuşmasını yapan MEGDER Başkanı Ülker Ercoş, etkinliğin her gününde kabiliyetleri artıracak, eğitim, kültür ve sosyal hayata katkı sağlayacak programların yer aldığını belirterek, şenliğin Manisa adına güzelliklere vesile olmasını temenni etti.

“Hayal ettiler ve başardılar”

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ da bir konuşma yaparak, MEGDER’in böyle bir etkinlik gerçekleştirerek, Manisalıları tarihle buluşturduğunu ve devletle tanıştırdığını söyledi. Özdağ, “Eğer siz kendiniz olunsanız, kendi değerlerinize sahip çıkarsanız sizi herkes takdir eder. Eğitim gönüllüleri hayal ettiler, yıllar önceydi. Bunların bir mihmandarları vardı, gönül adamları vardı. Hayal ettiler. Şimdi okyanusları kaplıyorlar, dünyanın her yerinde bu gönül insanları var. Sanat var, eğitim var, kültür var, teknoloji var. Velhasıl kelam Türkiye var, Türkiye insanı var. Türkçe var. Sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi. AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş da hükümetin eğitime büyük önem verdiğini bu nedenle de bütçenin büyük kısmını eğitime ayırdığını kaydetti. Cumhuriyetin 2023’teki yüzüncü yıl hedeflerinin yakalanması için eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Yurttaş, eğitimin sadece devlet eliyle yapılamayacağını, bu alandaki sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının da son derece önemli olduğunu söyledi. Yurttaş,  güzel çalışmalarından dolayı MEGDER’i kutladı.

“MEGDER’in çalışmaları STK’lara örnek olsun”

Bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri incelediğinde, hepsinin arka planında iyi eğitilmiş insan gücünün yattığını belirten Vali Daşöz ise, “Tabi ki ekonomi çok önemlidir, ama ekonomiyi besleyen alttaki kaynak eğitim ve kültürdür. Biz sadece ekonomik kalkınmayı, sadece sanayiyi tarımı gerçekleştirmekle kalkınmamızı tam olarak yapmış olamayız. Bunu mutlaka eğitimle, kültürle, sanatla zenginleştirmeye ihtiyacımız var.” dedi. Bugün Manisa’nın sanayide ve tarımda bir Türkiye devi olduğuna değinen Daşöz, “İnanılmaz kültür ve sanat zenginliklerine, tarihi mirasa da sahip bir şehrimiz var. İşte bunun için bir taraftan devletin bütün kurumları bir taraftan da MEGDER gibi sivil toplum kuruluşlarımız el ele gönül gönüle hedef birliği içinde Manisamız’ın standartlarını yukarılara taşımak, çocuklarımızın eğitimde, kültürde, sanatta daha donanımlı hale gelmelerini sağlamamız gerekiyor. Onların, özgüveni gelişmiş erdemli birer birey olarak yetişmelerine el birliği ile destek olmamız gerekir. Bu gayretli çalışmalarından dolayı MEGDER’i tebrik ediyorum. Bu başarılı organizasyonun Manisa’nın tanıtımında, Manisa’nın Türkiye’de markalaşmasında bütün sivil toplum kuruluşlarına örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.  Konuşmaların ardından kurdela kesilerek, şenliğin açılışı gerçekleştirildi. Vali Daşöz ve beraberindekiler stantları tek tek dolaşarak, başarılar diledi.  MEGDER tarafından düzenlenen Manisa Eğitim Kültür ve Sanat Şenliğinin 28 Nisan tarihine kadar açık kalacağı, satışlardan elde edilen gelirlerin ise öğrencilere burs olarak döneceği belirtildi. 

Yükleniyor...