SERHAT ORHAN’DAN BÜYÜKŞEHİR AÇIKLAMASI

ETV’de Arif Pektaş'ın hazırlayıp sunduğu Kasaba'dan Turgutlu'ya Programı bu hafta Turgutlu'dan canlı olarak ekranlara geldi. Programa Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü ve Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan konuk katıldı.

08 Kasım 2012 Perşembe 11:34
Program sunucusu Arif Pektaş’ın sorularını yanıtlayan Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, Üç yılı aşkındır Turgutlu'da özveriyle ve gururla görev yaptığını ifade etti. Kaymakam Nazmi Günlü, Belediye ile iki ayrı kurum olarak değil tek kurum uyumu içerisinde çalıştıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü, "Şu anda Turgutlu'nun 37 köyünden hiç birinde içme suyu sıkıntısı yok ve aksaklıklar olduğunda da bu aksaklıklara anında müdahale ediyoruz. Sulanılabilir arazilerin miktarlarını arttırmaya çalışıyoruz. Köylerimizde yapılan son iki yıldaki sulama tesislerinde yaklaşık 3600 dönüm alan sulandı. Bu da oradaki bulunan arazilerin değeri ve üretim arttı. Belediyemizin de ciddi desteklerini alıyoruz. 150 bin metre karelik alana taş döşedik. Köylerimizin düzenli olarak çöpleri toplanıyor."

1600 öğrenciye burs yardımı

“Biz her türlü yaygın eğitim faaliyetlerinde çaba sarf ediyoruz. Birçok alanda kurslar düzenliyoruz ve bu kurslarımızdan vatandaşlarımız faydalanıyorlar. Pozitif ayrımcılık anlamında evde her şeyin kadınla başlayacağına inanıyoruz ve dolayısıyla da annelerin ve anne adaylarının eğimlerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun en temeli de okuma-yazma kurslarıdır. Üniversitelerde okuyan 1600 öğrenciye burs veriyoruz. Şartlı nakil transferi dediğimiz çocuklara eğitim ve sağlık alanındaki yardımlarına baktığımızda Manisa genelinde en fazla yardım yapan biziz. Yine hasta bakan vatandaşlarımıza yaklaşık 600 TL yardımda bulunuyoruz. Bu yardımdan faydalanan kişilerin sayısı da 855 kişidir. .”dedi.

Turgutlu’nun nüfusu ikiye katlandı

İki dönemdir Turgutlu Belediye Başkanlığı görevini yürüten Serhat Orhan, başarı için yerel yöneticilerin vali, kaymakam ve daire müdürleri ile barışık olması gerektiğini vurguladı. Ankara ile Turgutlu arasında sürekli ılımlı bir köprünün oluşturulması gerektiğini ifade eden Orhan şöyle konuştu, “Turgutlu'da bir mezarlık sorunu vardı. Bizden önceki yönetim 5-6 kilometre uzaktaki Irlamaz Köyü eteklerine bir mezarlık yaptı ve Turgutlu halkı bunu beğenmedi. Biz de seçimlerden önce eski mezarlığın yanına cennet bahçesi gibi bir mezarlık yapacağız dedik ve 15 gün içerisinde mezarlık alanı iznini aldık. Şu anda da halkımızın çok memnun olduğu ve şehitlik konumundaki bir mezarlığa sahip olduk. Ben göreve geldiğimde Turgutlu'nun 78 bin nüfusu varken şu anda bu nüfus 125 bini geçti. Bu %50’lik bir artış demektir. Adli hizmetleri kaymakamlık binasında yapılırken şu anda mükemmel bir adliye sarayına sahibiz. Son 9 yıldır Turgutlu'da tarih yazıldığına inanıyorum. 23 Ekim'de bir takas ihalesi gerçekleştirdik. 12500 kişilik stadyum ve 2500 kişilik spor salonu yapıyoruz. Bu projeyle devletin kasasından para çıkmaz iken, belediyenin kasasına yaklaşık 4 milyon TL para girecek. 16 Kasım'da AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin de katılacağı protokol imza töreni gerçekleştirilecek.”

Turgutlu’ya 400 konutluk proje

Geçtiğimiz günlerde OSB Başkanı Sait Türek'i ziyaret ettiklerini ve Turgutlu tren hattı üzerindeki 24 dönümlük  fabrika sahasını 30 saniyede teklif edilen rakama anlaşma sağladıklarını ifade eden Başkan Orhan, “Bu 24 dönümlük yerde TOKİ ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile ortak bir proje yürütmek istiyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere 350 ya da 400 kadar sosyal konut yapımı için çaba sarf edeceğiz. Bunun yanında bir okul ve belediyemize ait sosyal tesisler pazar yeri projesi gerçekleştireceğiz. Sayın Sait Türek'e teşekkür ediyorum.”dedi.

“Çayın taşı ile çayın kuşunu vurmuşsun.”

Serhat Orhan, Eylül ayında açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Turgutlu'da hizmete giren 300 yataklı Devlet Hastanesi’nin Turgutlu’ya çok şey kattığını söyleyerek şunları dile getirdi,  "2009 yılında Sayın Başbakanımızı ağırlama fırsatını bulmuştuk. Burada Sayın Başbakanımız bize bir isteğimiz olup olmadığını sorduğunda ben de Turgutlu.'da sağlık hizmetlerinde aksaklıklar yaşandığını ve Turgutlu'ya güzel bir hastanenin yakışacağını söyledim. Sayın Başbakanımız da kurmaylarına talimat vererek gereğinin yapılmasını söyledi. Yaklaşık 7-8 ay sonra da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bu hastanenin temelini attı. İki seneden az bir süre içerisinde de hastane inşaatı tamamlandı. Toplamda 72 bin metrekarelik bir alan 45 bin metrekarenin üzerinde bir inşaat alanı. 300 yataklı diye geçiyor ama şu an 360 yatak kurulu ve hazır. Her türlü tıbbi müdahalenin yapılabildiği bir hastaneye sahip oldu. Sayın Erdoğan açılıştan sonra hastaneye girdiğinde vatandaşlarımızı ziyareti esnasında bir erkek çocuğu dünyaya geldi ve bu bebeğe anne ve babası Recep Tayyip ismini koydu.  Vatandaşlarımız Sayın Başbakanımıza teşekkürlerini iletti. Sayın Başbakanımıza stadyum ve spor salonu projelerini anlatma fırsatı bulduk. Yaz spor okullarında 2000 öğrencimiz ile illerde bile olmayan bir faaliyet alanına sahibiz. TOKİ ile yapılacak sosyal konutlar projesi hakkında da Başbakanımıza da bilgi verdiğimizde yerini satın al ve ya hazırla yapılması talimatını TOKİ Başkanı'na verdi. Bir Başbakanın ilçemizi ziyaret etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Stadyum ve spor salonu projesi hakkında ise "çayın taşı ile çayın kuşunu vurmuşsun" diyerek güzel bir söz söyledi.”

“Manisa Belediyesi kaç okul yaptırdı?”

Turgutlu’da eğitime çok fazla önem verdiklerini ifade eden Orhan, kendi dönemlerinde Turgutlu'da birçok okul yaptırdıklarını fakat MHP'li Manisa Belediyesi'nin görev süresince kaç okul yaptırdığını merak ettiğini şu ifadelerle dile getirdi, "Sevgili Manisalılar'a buradan sesleniyorum. Turgutlu'da yaptığımız ve yaptırdığımız okulların sayısı 25'i buldu ve derslik sayısı da 300'ü de geçti. Manisa Belediyesi görev yaptığı süre içerisinde kaç tane okul yaptırmış onu çok merak ediyorum.”

Serhat Orhan aday mı?

Program sunucusu Arif Pektaş'ın, “Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilirseniz bu göreve hazır mısınız?” Sorusuna Başkan Orhan şöyle yanıt verdi, "Samimiyetle söylüyorum. Manisa'da geçen 4 senenin iyisi ile kötüsü ile hizmet etmiş Belediye Başkanı Cengiz Ergün iktidarla aynı dili konuşamadıkları için 2009 yılında Manisa'ya gelmesi planlanan 400 yataklı Devlet Hastanesi, imar planı tadilatı eksikliği gibi tartışmalarla bugüne kadar savsaklandı. Ama biz ılımlı çalışmalarımız ile 2009 yılında Sayın Başbakanımızın talimatı ile hastane sürecini başlattık ve kısa sürede hizmete soktuk. Ben şunu iddia ediyorum; partim beni uygun görürse ama Turgutlu ya da Manisa Büyükşehir Belediyesi görevlerinin ikisini de yaparım.  Manisa Büyükşehir Belediyesi bana layık görülürse 10 yıllık Turgutlu Belediye Başkanlığı tecrübemi sadece Manisa Merkez değil, 45'in olduğu her yerde gecesiyle-gündüzüyle Manisa'ya hizmet için iktidarla aynı dili konuşan belediye mantığı ile Manisalılara hizmet vereceğime eminim. Fakat burada takdir büyüklerimizindir. Partimizden aday olacak her arkadaşımızı sonuna kadar kayıtsız ve şartsız destekleyeceğiz. Nihayetinde bizim büyük ustamız İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çok güzel hizmetler ortaya koyup 75 milyonun gönlünde taht kurmuş olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçeceği kişi olacaktır ve biz de bu kişiyi destekleyeceğiz. Fakat bu görev bana layık görülürse bu görevi başarıyla yapacağımı samimiyetimle söylüyorum.”

 

 

 

Yükleniyor...