HASTA ZİYARETLERİNE SÜT, ZEYTİNYAĞI VE ÜZÜM GÖTÜRÜN!

Toplumumuzda hastanede yatan hastalara ziyarete giderken genellikle asitli içecekler ya da sağlıklı olmayan tatlılar, değişik gıda maddeleri götürülüyor. Hiçbirini hasta yiyemiyor ve çoğu israf oluyor. Hastaneler çiçek kabul etmiyorlar. Peki ne götürülmesi uygundur? Hasta ziyaretlerine süt, zeytinyağı ve kuru üzüm ile gidiyoruz. Herkesi bu kampanyaya destek vermeye çağırıyorum.
Zeytinyağı kalbi ve damarları koruyor!
Siyah inci zeytin 6 bin yıldan bu yana topraklarımız üzerinde üretilmektedir ama gerekli tanıtım yapılmadığı için yeterince tanınmamakta ve tüketilmemektedir. Zeytinyağında yoğun miktarda E ve K vitaminleri bulunmakta olup ayrıca B1,B2,C ve D vitaminleri de içermektedir. E vitamini karaciğer, damar duvarı, beyin gibi dokular üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Zeytinyağı cilt ve saç sağlığı üzerinde, kemikler ve vücut gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Güneş yanıklarının çabuk ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlar. Derideki çatlakları kısa sürede tedavi eder ve cilt kuruluğuna iyi gelir. İçerdiği maddeler sayesinde anti kanserojen etkiye sahiptir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici etkisi vardır. Akdeniz ülkelerinde diğer ülkelere göre kalp krizine daha az rastlanılmaktadır.
Ülkemizde 167 milyon zeytin ağacı var. Manisa’da 20 milyon ağacımız var. Yani ülkemiz zeytin cennetidir. Bu güzel ürünü daha fazla tanıtmalı ve kullanmalıyız. Ülkemiz insanı ortalama kişi başı yılda 2 litre zeytinyağı tüketiyor. Avrupa ülkeleri ve Akdeniz çanağında ise bu oran 15-20 litre civarındadır.
Üzüm başlı başına bir eczanedir!
Ayrıca üzüm de hastaya götürülebilecek en iyi hediyelerdendir. Üzüm bir sağlık deposudur. Bu konuda vatandaşımız yeterli bilgiye sahip değildir. Üzüm tek başına bir eczanedir. Karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkili bir besin maddesidir. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde antioksidan ve antikanserojen özelliği vardır. Asap bozukluğu ve unutkanlığa iyi gelmektedir.
Hafızayı güçlendirir. Zekayı açıcı etkisi vardır. Beynin en önemli enerji kaynağıdır. Manisa’nın Şehzadesi Fatih’in ve Kanuni’nin keskin zekasının kaynağı: SULTANİYE ÜZÜMDÜR.  Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Vücut direncini artırır. Güç ve enerji kaynağıdır. ‘Manisa Tarzanı’ olarak bilinen Ahmet Bedevi güç ve enerjisini üzüme borçludur. Aşırı yorgunluk ve bitkinliğe karşı en önemli besin kaynağıdır. Kuru üzüm hoşafı barsak rahatsızlıkların ve kabızlığı giderir.
Üzüm pekmezi kansızlık çekenlerin en büyük yardımcısıdır. Ülkemizde kişi başı yıllık tüketim 250 gram civarında iken üzümü bizden alan İngiltere ve Almanya’da 1600-1700 gramdır. Bu güzel ürünü daha fazla tüketmeli ve tanıtmalıyız.
Süt ve süt ürünleri hastanın iyileşmesinde önemli gıda maddeleridir ve protein, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Süt ürünlerinin tüketimini teşvik etmeliyiz. Karbonhidratlar yerine sebze, meyve ve süt ürünleri daha yararlıdır.
Biz bu yolda bir öneride bulunuyoruz. İnşallah herkes bu konuda bir duyarlılık içinde hareket eder ve sağlıklı beslenmeye de katkıda bulunur. Ramazan’ınızı tebrik ediyorum. Tüm hastalarımıza bu vesile ile acil şifalar diliyorum. Sağlıkçılara yönelik şiddeti de kınıyorum. Fedakarca çalışan sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının verilmesi konusunda ilgili birimler üzerlerine düşeni yapmalıdır.
 
YORUM EKLE