HAYDİ RASTGELE 

Geçtiğimiz Perşembe günü, "Şimdiye kadar acaba neden gitmedim?" diye pişman olacak kadar bir güzelliği ziyadesiyle yaşadım. Tekne balıkçılığının bu kadar güzel olacağını hiç tahmin etmiyordum ama zevkiyle, neşesiyle bütünleşen bir ambiyansı yaşamak bana da nasip oldu.

Açıkçası havalar da beni ürkütüyordu. Gemiye çok  binmiştim ama teknede fırtına ve yağmuru hayal ediyor ve bu durum beni aşar diye çekimser kalıyordum.

Neyse;  Facebook'ta 'Balık Tutmayı Sevenler' gurup sayfası olan sevgili kardeşlerim Mefail Sayın ve Ali Şengürle ile ne zaman bir araya gelsek,  "Hadi seni de götürelim" dediklerinde; "Yok ya ben ne anlarım balıktan" diyordum. Bütün gün bir olta başında balık gelecek diye beklemek açıkçası beni sıkar diye düşünürdüm. Ama en sonunda beni de ikna ettiler ve tuttuk Aliağa'nın yolunu..

Tabii ki Aliağa'ya vardığımızda tek düşüncem inşallah hava güzel olur da makinem ile güzel görüntüler çekebilirim diyordum. Balık tutmak benim işim değil, düşündüğüm tek şey gördüğüm tüm güzellikleri bir kareye hapsetmekti...

Ve tekneye bindiğimizde hafif sisli olan hava giderek yerini güneşli bir havaya bırakıyordu.

Önce güzel bir tekne kahvaltısından sonra "haydi rastgele" diyerek kıyıdan açılmaya başladık. 

Bizleri bir müşteri değil de bir misafir gibi ağırlayan Ömer Kaptan ile gün boyunca balıkçı teknesi sektöründeki gelişmelerinde içinde yer aldığı güzel sohbetlerimiz oldu. Ömer Kaptan daha önceden amatör balıkçılık yapmış. Hayalindeki tekneyi alıp yazın tekne turları, kışın ise balık avları yaptırma hayali varmış. Bu hayalini de gerçekleştirdiğini bizlere güzel sohbetimizde dile getirirken, gözlerindeki ilk günkü heyecanını da sohbet anımızda bizlere yansıtıyordu..

Bize en iyi hizmeti vermek için çaba sarf eden Ömer Kaptan, bizi balık tutulacak noktalara götürürken büyük bir özen gösterdiği gibi, balık tutma anında ise çay kahve servisleri kusursuz, ve de öğle zamanı geldiğinde de teknesinde hazırlayıp sunduğu yemeklerde bir harikaydı!

İlk kez balıkçı teknesi ile bir tura çıkmanın bendeki olumsuz heyecanı, yerine tatlı bir heyecana bıraktığı bu güzel ve unutamayacağım  günde bende şu izlenimi bıraktı. Amatör balıkçılığın bir ayrıcalık olduğu, sosyal dayanışmayı da sağlayan bu uğraşın sportif amacının yanı sıra, günlük sıkıntıları zihinden silme, temiz hava alarak bedensel yorgunlukları giderme amacına da yönelik bir tutku olduğu ve de çevremde bu tutkuyu yaşayan balık sevdalısı birçok arkadaşımın da neden bu kadar balık tutkunu olduklarını burada daha iyi anlamış oldum...

Sabah 7.30’da başlayan, akşamsa 7.30’da biten bu güzel serüvenin sonunda tura katılmış diğer arkadaşlarım dahil hepimiz mutlu ve memnun bir şekilde sahile yaklaşırken; herkesin bereketli bir balık avında, yüzlerin neşeli ve güler yüzlü olduğu, Ömer Kaptan’a da hissiyatlarımızı ve memnuniyetlerimizi belirterek sona erdirmiş olduk...

Şimdi bu yazımın asıl amacına gelince gençlerimizin kötü alışkanlıklarından arınıp, spora dair hangi alanda olursa olsun kendilerini verip hem kendilerine, hem de çevrelerine sağlıklı bir birey olmalarını sağlamak. Aynı zamanda da sosyalleşmenin önemine dikkat çekmek, geleceklerine dair sadece bu meslekte değil tüm meslek dallarında bir yol çizmelerine vesile olmak ve de buna benzer çeşitli aktivitelerde rol almalarını sağlamak ..

Ne diyelim sağlıklı ve güzel bir gelecek için balıkçı deyimi ile haydi rastgele!  Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE