banner83

HELALLEŞMEK YÜREK İSTER...

Şu hayatta hepimizin benim, senin, onun, o kadar suçu ve hataları var ki, değil saatler günlerce helallik istesek zamanımız yetmez. Yolda, trafikte, ticarette, eğitimde, yaşantımızda yani hayatın her alanında helalleşmek gerekiyor.

Ülke bir haftadır CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu'nun "HELALLEŞME" çıkışını konuşuyor. Öyleki, bu helalleşme dini anlamda değil, daha çok seküler bir söylemden kaynaklanıyor. Oysa bizim inancımız gereği helalleşme daha çok dünya üzerinde yapılan hataların karşı tarafla uzlaşılması yani işi ahirete bırakmadan bu dünya'da hesaplaşılması demektir.

Helalleşme sanıldığı kadar kolay da değildir. Yıllar önce işlediğin bir suçu itiraf etmek, ya da yıllar önce attığın bir iftirayı itiraf etmek adamda mangal gibi yürek ister. Düşünsene ortada büyük bir iftira var ve buna sen sebep olmuşsun, suçladığın kişi yıllarca ceza almış, halkın yüzüne bakamayacak dereceye gelmiş, ailesi perişan olmuş ve sen bu kişinin karşısına yıllar sonra çıkıp " Hakkını helal et o suçu aslında ben işlemiştim" diyeren ondan hakkını helal etmesini iste. Bence bu dünya'nın en zor işidir.

Kılıçdaroğlu bu sözü neden söyledi çok tartışılır. Buna ister iç hesaplaşma diyelim, ister muhafazakar kesimden özür mahiyetinde bir açıklama diyelim. Hangisi olursa olsun siyaset adına atılmış önemeli bir adım olarak görüyorum.

Kılıçdaroğlu'nun ortaya atmış olduğu helalleşme kavramı, bir söylem olarak mı kalacak? yoksa Kılıçdaroğlu gerçekten bu saydıkları kişi ve kurumlarla helalleşecek mi? Ya da her hata yapan hakkını helal edin diyerek kendini temize çıkarabilecek mi? Bu kadar kolay mı sizce?

PEKİ DİĞER PARTİLER DE HELALLİK İSTEYECEK Mİ?

Ülkemizde siyasiler ve partiler helalleşmeye kalkarsa çok uzun yıllar alır. 28 Şubat krizinde Erbakan hükümetini al aşağı edenler, Müslüm Gündüz'ü Fadime Şahin'i ortaya sürenler nasıl helaleşecek? 12 Eylül yıllarında "Bir sağdan bir soldan asarak adaleti sağladık" diyenler sizler kimle ve nasıl helalleşeceksiniz? Madem helallik konusu açıldı tüm partiler işlediği suçlar yüzünden bu milletten helallik alsın. Sonuçta kim hangi suçları işlediğini iyi biliyor.

15 Temmuz darbe girişiminde meclisi bombalayarak, halkın üzerine mermiler yağdırarak, halkın üzerinden tanklarla geçerek bu ülkenin makus kaderini yerle bir etmeye kalkan hain FETÖ terör örgütünün bu kadar ilerlemesinde rolü olanların da helallik alması gerekmez mi?

Yine Suriye ile aramızın gerginleşmesi sonucu Suriye'de çıkan çatışmalardan kaçan yaklaşık 5 milyon mültecinin ülkemize sığınmacı olarak gelmesi ve daha sonra T.C. vatandaşlığı verilerek ülkemizde daimi olarak kalmalarına sebep olanlar da helallik isteyecek mi?

Daha yazılacak çok şeyler var. Helallik istemek zor bir iş vesselam. Hadi cesaret edip istedin, ya hakkını helal etmezse, o zaman halini hiç düşündün mü?

Devlet işleri helalleşme ile olacak işler değil. Devlet ana yürütme merkezi olduğu için hata da yapabilir. İstemeden de olsa vatandaşını üzebilir. Burada önemli olan devletin iyi niyetidir. Aksi bir durum bile olsa devlet vatandaşıyla helalleşme yoluna gidemez gitmemelidir. Yine de yanlış ya da hatalı bir iş varsa onu düzeltmek devletin görevidir.

YORUM EKLE

banner95

banner94