banner83

HİBE ALAMAYAN ESNAFLAR BU ÜLKEDEN DEĞİL Mİ?

Cumhurbaşkanlığı tarafından esnafa yönelik hibe destek alacak esnafların içinde bazı esnaf gruplarının olmaması bu sektörde geçimini sağlayan binlerce esnafı derinden üzdü. Şimdiye kadar devlet tarafından hiçbir yardım yapılmayan bazı esnaf arkadaşlar " Biz vergi vermiyor muyuz, biz kira ödemiyor muyuz, bizim çocuklarımız yok mu?" Dükkanlarımız kapalı yardım yok, hibe desteği yok, bizim çocuklarımız aç mı kalsın yani? Bu nasıl bir ikilemdir diyerek sıkıntılarını dile getirdi. Biz esnaf değilsek ne diye odalara para veriyor, maliyeye vergi ödüyoruz. Belediyeler her gün mesaj atıyor emlak vergilerini ve reklam vergilerini ödeyin diye ama sormuyorlar ki nasıl ve neyle ödenecek?

DERHAL YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Devlet yardım yapacaksa, kapanma süresinde hangi esnaf kapalı ise ve vergiye tabi ise hiç koşulsuz yardım etmelidir. Pandeminin başından beri kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Ama bıçak kemiğe dayandı. Manisa'da ne kadar siyasetçi varsa hepsine sesleniyorum. “ sesimizi duyun” diye feryat eden esnafın sesine kulaklarınızı lütfen tıkamayın. Bu süreci madem beraber atlatacağız, bunun ayrısı gayrısı olmamalı. Ülkenin tüm siyasileri, Milletvekilleri, belediye başkanları, STK’lar hepsi esnafın feryadına kulak vermeli ve yardım alan esnafların arasına alamayan esnaf grupları da dahil edilmelidir.

Özellikle yardım alamayan esnaf grupları gelen faturalar, vergiler ve kiralardan bunalmış durumda. Emlak sektörü, dekorasyon, kuyumcular, onlarca meslek dalı bu yardımlardan faydalanamıyor. Devletimize yakışan hiçbir meslek ve esnaf ayırmadan yardım etmek ve bu süreci en sağlıklı bir biçimde atlatmamızı sağlamaktır.

VERGİLER, STOPAJ, REKLAM VERGİSİ, SİGORTA BORÇLARINDA DÜZENLEME ŞART

Esnaflar bu zor günlerde o kadar yalnız bırakıldı ki, resmen üvey evlat muamelesi gördü. Tüm alacakların hepsi bu zor dönemde esnafa hiç acımadı. Belediyeler reklam ve emlak vergisi peşinde, odalar aidat peşinde, dükkan sahiplerinin bazıları ise kira peşinde koştular. Bu esnafın dükkanı kapalı ailesi kendi ne yer ne içer çocukları nasıl geçinir diye hiç sormadılar. Hele hele yardım almayan esnafların durumu daha da vahim. Bu zamana kadar hiçbir yardım paketinden fayda görmeyen ve destek almayan esnaflara ayrıca yardım etmenin vakti geldi de geçiyor bile.

Ne diyelim, umarım bu yazımızla sesimizi az da olsa duyan olur. Ve bu yanlıştan derhal dönülür. Yardım alamayan esnafımız da rahat bir nefes almış olur. Vergiler ve sigorta borçları yeniden düzenlenir. Alınan kredilere faizsiz öteleme getirilir. Can suyu adı altında nakdi yardımlar ve kira yardımları başlatılır. Tabi şimdiye kadar yardım alamayanlara da yardım edilir.

Saygılar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet kanar
Ahmet kanar - 3 ay Önce

Ben emlakciyim ve yardım almadık derdimize tercuman olduğun için teşekkür ederim

banner95

banner94