HOŞÇA KALIN YAZ GÜNLERİ

Yazlık sitede kalanların büyük çoğunluğu ayrılıp kışlıklarına gittiler. Kalan komşularda birer birer gidiyorlar. Kalan üç komşudan biri salı günü için başkente gidecek arabaya yer ayırttı. Havalar da öyle güzel öyle güzel ki sanki “Gitmeyin birkaç gün daha buranın güzelliğini yaşayın” diyor. Biz bir komşumuzla cumartesi günü ayrılacağız.

Gerçekten bu günlerde havalar olağanüstü güzellikte. Sonbaharın son ayının en yaşanılası günleri. Her yer yemyeşil. Yere dökülen sarı yapraklar sonbaharı getirmek için uğraşsa da dallardaki yeşil yapraklar sararıp dökülmemek için bütün görkemiyle direniyorlar.

Akıp giden zamanda çok şeyler geride sürüklenip gidiyor. Biz özelikle komşularımızla ve çevrede tanıdığımız arkadaşlarla yaşadıklarımızdan süzülen güzel anılarla ayrılacağız

Bu güzel doğal ortam, yeşillikler, kuş sesleri buralarda kalacak. Uçsuz bucaksız deniz suları-kıyılar, kumsallar, balıklar-balıkçılar buralarda kalacak. Çarşıda pazarda alış veriş yaparken tanıştığımız güleç yüzlü insanlar buralarda kalacak. Salı pazarında yol kıyısında köyde ürettiğini satıp üç beş kuruş kazanmak için uğraşırken bir de tutanakçılarla (zabıta) uğraşan köylüler de buralarda kalacak. Su boruları döşenirken kazılıp bozulan sahil yolumuz da buralarda kalacak. Yazın özel mamalarla beslenirken yalnız bırakılan, evlerden ayrılmadan sahiplerinin gelmesini bekleyen kediler de buralarda kalacak. Yakın yerleşim alanlarından gelen atıklarla kirlenince çevreye yayılan kötü kokular da buralarda kalacak. Kentin bir mahallesi olan sitelerde sokaklardaki hız kesmek için yapılmış arabalar geçerken alttan vuran tümsekler de buralarda kalacak. Arkadaşlarla çay içip ağız tadıyla söyleştiğimiz öğretmenevi de buralarda kalacak. Ülkemizde, kendisini Atatürkçü olarak niteleyen pek çok kişi 26 Eylül’ün Dil Bayramı olduğunu bilmez. Yaşantımda hiç dil bayramının etkinlikle kutlandığını duymadım. İlk kez duyduğum, ADD’nin 26 Eylül’de dil bayramı kutlama etkinliğine katılıp ilgiyle izledim. Kendilerini içtenlikle kutluyorum. Atatürkçü düşünceye, Atatürk Devrimlerine ve özellikle Dil Devrimine böylesine yürekten bağlı ADD’nin yöneticileri de buralarda kalacak. Buralarda kalanlar kalacak. Kalanlar öncelikle yerel yönetimin korumasında olacaktır. Doğası, dağı, ovası, denizi, yeraltı yerüstü varsıllığı, bitkisiyle canlısıyla, hayvanıyla, işsizi ile, yoksulu ile, kedisiyle köpeğiyle kent yönetim kurulu başkanının sorumluluğunda kalacaktır. Biz yazlıkçılar gidiyoruz. Daha sağlıklı daha mutlu günlerde yeniden buluşmak umuduyla kalanlar sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE