İLİM, HİKMET VE İBADET İÇİN 5 VAKİT VE HER VAKİT CAMİDEYİZ

Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 1986 yılından itibaren her yıl 01-07 Ekim tarihleri arası caminin toplum hayatındaki önemini hatırlatmak, halkımızın cami ile sık ve olumlu bir ilişki kurmasına vesile olmak amacıyla “Camiler Haftası” olarak kutlanmaktadır. 2003 yılında din hizmetinin önemli bir parçasını oluşturan din görevlilerinin de hatırlanmasına vesile olmak amacıyla haftanın ismi “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiş, etkinliklerin çeşitliliği arttırılmış, içeriği zenginleştirilmiş ve ülke genelinde açılış merasimleri düzenlenmeye başlanmıştır. 2011 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle her yıl toplumsal ihtiyaç ve beklentiler dikkate alınarak bir konu tema olarak belirlenmeye başlanmış, belirlenen bu tema ekseninde hafta boyunca kamuoyunda farkındalık oluşturulmuştur. 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının teması ise “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.

İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Medine’ye hicret ettiğinde Peygamber Efendimizin ilk yaptığı işlerden birisi de Mescid-i Nebevî’yi inşa etmek olmuştur. Bu mescid, bir mescid olmanın yanı sıra ihtiyaçların giderildiği, kimsesizlerin himaye edildiği, her türlü meselenin istişare edildiği, kararların alındığı bir merkez olmuştur. İslamı öğrenmek için gelenlere Peygamber Efendimiz bu mescitte eğitim vermiş, insanlığın güzide nesli sahabeyi bu mescitte yetiştirmiştir. Bu yönüyle Mescid-i Nebevî’nin en önemli işlevi edeb, adap, ilim ve irfanın aşılandığı bir mektep oluşudur. Tarih boyunca İslam toplumları Hz. Peygamber’in açtığı bu yolda ilerlemiş, camileri inşa ettikleri şehirlerin merkezi yapmışlardır. Bir yerleşim yeri belirledikten sonra ilk olarak cami inşa edip toplumun ihtiyaç duyacağı diğer meskenleri buna göre konumlandırmışlardır. Camiler, şehirlerin kalbi olmuş, kalbin vücuttaki tüm kanı bünyesinde toplaması gibi ritmik bir rutinle beş vakit ve her vakit insanı ve hayatı kendisinde toplayıp temizlemiş ve şehrin kılcallarına geri yollamıştır.

Bugün ülkemizdeki 90 bini aşkın camimizin her biri aynı zamanda bir ilim ve eğitim müessesesi, irşad ve irfan merkezi olarak görülmeli, asr-ı saadette olduğu gibi kadınlar, gençler, çocuklar ve toplumun tüm fertleri aynı imkân ve rahatlıkla camilerimizdeki vaaz, sohbet ve cami derslerine katılmalıdır. Her bir vatandaşımız mescid ve camilerimizi sahih dini bilginin yıkılmaz kaleleri, insanî erdemlerin öğretildiği ahlak mektepleri olarak görmeli ve iyi değerlendirmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın temel misyonu cami ve mescitleri yönetmek ve dinî hayata rehberlik etmektir. Bu çerçevede başkanlığımız camilerimizin tarih boyunca sürdürdüğü aslî fonksiyonlarını kazanmaları için tüm personeliyle birlikte çok büyük gayretler ve özverili çalışmalar ortaya koymaktadır. Din görevlilerimiz 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi zalimin karşısında her daim dimdik durmuş, salalarla, hutbelerle halkımızı bilinçlendirmiş ve vatan müdafaasında en ön saflarda yer almıştır.    Tüm dünyayı saran covid-19 salgınında da gerek vefa destek ekiplerinde görev alarak gerekse camilerde kurdukları temizlik ve gıda reyonlarıyla halkımızın ihtiyaçlarına destek sunmuştur.  Bugün  Manisamızda 1755 camide özveriyle görev yapmakta olan 2450 din gönüllüsü arkadaşımız kendilerini sahih ve güvenilir din hizmeti sunmaya ve dünyayı daha yaşanılabilir bir yere dönüştürmeye adamıştır. Bu vesile ile camilerimizde din hizmetlerini ifa eden, topluma rehberlik ve önderlik eden tüm din gönüllüsü kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri haftasını tebrik ediyor, ahirete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.

Hafta boyunca icra edilecek tüm faaliyetlerde kadim medeniyetimizde cami ve ilim merkezli olarak yapılan çalışmaların yeri ve önemi göz önünde bulundurularak, camilerimizin ilim ve ibadet merkezi olduğuna dikkat çekilecek, camilerimizi yeniden dinî, ilmî ve toplumsal hayatın merkezine taşımanın önemine vurgu yapılarak, tarihte yüklendikleri misyonu yeniden kazanmaları için farkındalık oluşturulacaktır. Gerek il müftülüğümüz gerekse ilçe müftülüklerimiz hafta münasebetiyle hazırladıkları etkinliklerde, çeşitli vesilelerle sık sık hemşerilerimizle bir araya gelecek, emekli din görevlilerimizi ziyaret edecek, nitelikli din hizmeti sunabilmek için temel atma ve açılış törenleri icra edecektir. Tüm halkımızı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak programlarımızı teşrife davet ediyor, Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

   

YORUM EKLE

banner95

banner94