banner83

İLK GÖRÜŞMENİN BÜYÜLÜ ETKİSİ

Biz insanlar bir davranışta bulunduğumuzda sonucunu hızlıca almak isteriz. Belirsizlik çoğumuz için tahammül etmesi zor bir durumdur.

Bu durum terapi seanslarına gidildiğinde de kendini göstermektedir. Psikoloğa gidildiğinde danışanların en çok sorduğu sorulardan biri ne kadar süre gelmeliyim oluyor. Terapi süreci de bir bilinmez aslında. Bizler de bu soruya danışanın ne kadar sürece katılım gösterdiğine ve terapistle kurulan ilişkinin iyileştirici gücüne vurgu yaparız ama yine de süreyi önceden kestirmek hiçbir zaman mümkün değildir.

Ama bazen çocuklar için süreç biraz daha farklı işleyebilmekte ve bir seans gelmiş olmalarına rağmen çocukta büyük değişimler olduğunu görmekteyiz. Anne baba bu durumu ‘siz ne yaptınız da çocuğumuz böyle düzeldi size geldiğimizden beri artık o davranışı yapmıyor’ şeklinde ifade edebilmektedir.

                                                        ***

 Biz bu duruma ilk görüşmenin büyülü etkisi diyoruz. İlk görüşmeye anne ve babasıyla birlikte gelen çocuk için sorunların terapiste ifade edilmesi sorunlu davranışın seyrini değiştirebilir. Örnek vermek gerekirse altını ıslatan veya tırnaklarını yiyen bir çocuğun zaten bu davranışı için evde ebeveynlerinden sürekli uyarılar almakta olduğunu biliyoruz. Sürekli sorunu hakkında uyarılan çocuk aslında sorunun varlığından haberdar oluyor ve sorunun kaynağını da kendisi olarak görüyor. Probleme neden olan durumlar çocuğa açıklanmadığında çocuk benliğine yönelik olumsuz bir algı geliştirerek suçlu hissedebiliyor. Mesela davranış problemleri olan bir çocuk için yaramaz, zaten amcası da böyleydi, bu çocuk bizi mahvetti gibi cümleleri evde sık sık kullanmak çocukta var olan umudu da bitirir.

                                                  ***

Ancak terapiye gelindiğinde anne ve babasının kavga etmesinin kendi yaramazlığı dışında başka nedenleri de olduğunu duyan çocuk rahatlama hissedebilir. Bu da çocukta var olan ruhsal gerilimin bir süreliğine de olsa azalması ve sonuç olarak da sorunlu davranışın yok olması illüzyonunu doğurabilir.

Elbette tek görüşme ile var olan sorunun çözülmesi mümkün olmasa da sorunun sözel olarak farklı şekilde ifade edilmesi bile çocuğun üzerinde olumlu etkiler doğurmaktadır. Bu nedenle iyileşti diye terapiye getirilmemesi doğru bir davranış değildir ve kısa süre sonra tekrar problemli davranış görülecektir.

Herkese iyi haftalar dilerim :)

YORUM EKLE

banner95

banner94