İmam Hatip Sevdalılarına Tavsiyeler

Geçtiğimiz hafta sonunda Turgutlu’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu tarağından düzenlenen programda okul velileri ve öğrencileri ile “Kişisel Gelişim mi, Şahsiyet İnşası mı?” başlıklı konuyu konuştuk. Bu vesile ile okum müdürü sayın İbrahim Çamyarması bize okulu gezdirdi. Milletvekili olduğum dönemde okulun arsasının Sağlık Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na devrine vesile olmuştuk. Yapılan muhteşem binayı birlikte gezdik. Hayırseverler tarafından yapılan harikulade mescidi gördük. Yapanlardan Allah razı olsun. Valilik tarafından bir kütüphane yapılacağı haberini aldık. İnşallah bizler de kitap bağışında bulunacağız. Programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Onların heyecanları ve gayretleri bana ümit verdi.

Evladını İmam Hatip Lisesi’ne gönderen velinin talebi “Dinini, tarihini, kültürünü bilen ahlaklı bir neslin yetişmesidir. Doktor, mühendis, avukat, hakim, savcı, kaymakam, vali olsun ama vatanına, milletine hizmet eden, ahlaklı bir nesil yetişsin” diye gönderiyor. İşte bu samimiyetle çocuğunu İmam Hatiplere gönderen, öğretmenlere emanet eden, o saf ve temiz duygularla dolu Anadolu insanının ciğerparesine sahip çıkıp, en iyi şekilde yetiştirmek İmam Hatip öğretmenlerinin, idarecilerinin ve İmam Hatip neslinin en büyük görevidir.

Amaç, şahsiyetli, zihni kapasitesi yüksek, araştırmacı, düşünme ve analiz yeteneği gelişmiş, çalışma alışkanlığı edinmiş, bilgi birikimi olan, liyakatli, vatanına, ailesine, davasına, manevi değerlerine saygılı, dinini, kitabını ve Peygamberini tanıyan ve okuyan bir nesil yetiştirmek olmalıdır.

Amaç “Orada kim var?” denildiğinde “ben varım, benim olmadığım yerde kimse yoktur” şuurundaki bir gençlik yetiştirmektir. Yol yok deyip geri dönen değil, yolunu yaparak giden bir nesil oluşturmaktır. Artık “öz yurdunda garip, öz vatanında parya” olmadığını bilen, Sakarya ruhuna sahip bir gençlik yetiştirmektir.

Amaç, bir dönem saklanarak, korkarak okuduğu Kur’an-ı Kerimi en güzel şekilde okuyan, özgüveni yüksek, nesline sahip çıkacak, sevgi tohumları saçacak, kırık gönülleri tamir edecek gönül tabiplerini yetiştirmektir.

İmam Hatip okullarının yönetim kadrosunda görev yapanlar, İmam Hatip sevdalısı olmalıdır.  Okulu ve öğrencileri sevmelidir. Okul aile birlikleri seçilirken, gayretli, bilinçli, girişim ruhuna sahip kişilerden seçilmeli ve bu kişiler aktif olarak görev yapmalıdır. Okul idarecileri ile sık sık toplantılar yaparak okulların eksiklikleri ve talepleri yerine getirilmelidir. Okullardaki öğrenci sayısının artırılmasından daha önemlisi, eğitim ve öğretim kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Okullara öğrenciler yazılı ve sözlü sınava tabi tutularak alınmalıdır.

Okullarda Arapçanın yanında iyi bir Osmanlıcanın da öğretilmesi için gayret edilmelidir. Okullardan mezun olanlar Osmanlıca konusunda büyük bir yetenek olarak mezun olmalıdır. Osmanlıca bilen öğretmenler ile okul kadroları güçlendirilmelidir.

İmam Hatiplerde, öğretimin yanında eğitimin, ilmin yanında irfanın, talimin yanında terbiyenin de verilmesi için özel gayret gösterilmelidir. Bu okullardan hem dinini, hem de dünyayı tanıyan bilinçli bir nesil yetişmesi sağlanmalıdır. İmam Hatip okullarını bu milletin gönüllü ve fedakar insanları inşa etmiştir. Bu mirasa sahip çıkılmalıdır. Bu okullardan çok güzel insanlar yetişmiştir. Milletimiz bu okulların binalarını ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için elini taşın altına koymalıdır.

Hafızlık kurumuna sahip çıkılmalıdır. İmam Hatip okullarında okuyan hafızlara hafızlıklarını güçlendirici çalışmalar için özel öğretmenler verilmelidir. Hafızlara burs verilmelidir ve eğitim desteğinde bulunulmalıdır. Okullarda bu öğrencilerden sorumlu bir müdür yardımcısı görevlendirilmelidir.

Okullarda her sınıfta akıllı tahta olmalıdır. Bu okullarda özel olarak  ebru, hat ve tezhip için sanat sınıfları oluşturulmalıdır. Laboratuvarlar,  kütüphaneler ve konferans salonları ve yemekhaneler oluşturulmalıdır.
Okullarda sadece ders çalışmak değil, sanatsal faaliyetler, sportif aktiviteler, sosyal çalışmalar teşvik edilmelidir. Özellikle ebru, hat ve tezhip sanatı, musiki konusunda hobileri olan sanat ruhlu gençlerin yetişmesi için gayret edilmelidir.  Öğrencilerin toplumsal faaliyetlere katılmaları sağlanmalı ve toplumun sorunlarına duyarlı olmaları sağlanmalıdır.

Bu konuda herkese, idarecilere, öğretmenlere, öğrencilere, İmam Hatip gönüllülerine, dernek ve vakıflara büyük ve onurlu görevler düşmektedir. Eğer herkes görevini yaparsa ideal bir gençliğin yetişmesi mümkündür. Yeter ki, fedakar ve gayretli insanlar bir araya gelsin ve gönüllerini ortaya koysunlar. Bu vesile ile tüm öğretmen ve öğrencilere selam ve saygılarımı sunuyorum.
                              
 
YORUM EKLE

banner95

banner94