İMAR AFFI KONUSUNA DAİR...


Mehmet ÇELİKEL

Mehmet ÇELİKEL

02 Aralık 2018, 13:01

İmar affı amacına ulaşıyor mu, yeterli başvuru alındı mı, doğru mu yapılıyor? Hep bu sorular gündemde. Şurada bir ay kaldı. Başvuru ve ödemeler alınacak. Sonrada kontroller başlayacak. Olacak mı olmayacak mı hala soru işareti. 13 milyon kaçak yapı olduğu söylenmişti. Boğaziçi bu işten hariç tutulmuştu. Geçtiğimiz günlerde 8 milyon başvuru olduğu bildirildi. Demek ki yarısını geçmiş. Belki de bir uzatma daha gelebilir. Çünkü para toplamak kadar kaçak yapıları kayıt altına almakta oldukça önemli.
 
Bazı çelişkiler yaşanıyor. Bir yapının kaçak olarak nitelendirilebilmesi için kriterler neler olmalı. Yani tapusu var mı yok mu, projesi var mı yok mu, yapı ruhsatı var mı yok mu, numaratajı var mı yok mu, elektrik ve su bağlı mı değil mi, oturma müsaadesi var mı yok mu yani iskan denilen şey. Bir yapının veya bir bağımsız bölümün kaçak denilebilmesi için hangisinin eksik olması gerekir? Yalnızca oturma izni mi yoksa hepsi mi? Bazı bina tiplerinde bu kolay çözülürken, bazı bina tiplerinde karmaşa yaratıyor. Mesela bir örnek verelim. 3 katlı müstakil bir eviniz var 3. kat kaçak. Bu evde elektrik su bağlı, yapı ruhsatı var, tapusu ve numaratajı mevcut, projede iki kat tasdikli ama 3. kat iptal edilmiş durumda. Ama oturma izni yok. Yalnızca 3. kat mı yoksa binanın tamamı mı kaçağa girecek. Ben çözemedim. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi tamamı kaçak, hepsi girecek deniliyor. Kimi de yalnızca 3. kat deniliyor. Ödemede meblağ çok yükseliyor. Kişinin bu parayı ödeyebilecek kabiliyeti de ayrı bir konu.
 
Bildiğim hala bir ödeme kolaylığı gelmediği. Bu ay içinde her şey belli olacak. Mülkü affa sokmak kadar parayı almakta önemli. Şu ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darlık göz önünde bulundurulursa bu ciddi bir konu olmakta. Elbette insanlar sorunlarına kolaylık gelmesini ister. Ama bunu da nasıl bitireceğini bazen bilemez. Özellikle boyut ekonomiksel olursa. Elbette kaçak yapıların resmileşip kayıt altına alınması önemli ama parasının da toplanması da önemli. Nasıl olacak. Var olan öder. Ya yok olan.
 
Size bir yapı kayıt belgesi veriliyor. Böylece yapınızdaki kaçak bölüm veya bölümler kayıt altına alınıyor. Peki bundan sonra ne olacak? Bundan sonra ikinci bir adım var ki bu önemli. Kaçak bölümde projelendirilip yeni irtifak kurulacak. Yeni kat mülkiyeti tapunuzu alacaksınız. Buda bir bu kadar maliyet unutmayın. Çünkü imar affının arkasında kaçak mülklere belge verilmesi değil kat mülkiyetine geçilmesi de var. bu ise Çevre Şehircilikle başlayıp, belediye ve tapu dairesi ile biten bir dizi işlem. Bunu dikkate almak gerekiyor. Çünkü asıl istenen son merhaleyi de yapmanız. Bazıları yapı kayıt belgesi yeter diyor. Evet yeter ama bir intikal halinde ikinci merhalenin yani kat mülkiyetinin tesis edilmesi gerekebilir. Bunun içinde projelendirilip tekrardan kaçak bölümün eklenmesi şart.
 
Bir grupta bu imar affını hiç umursamıyor. Bunu kişilerin konuşmalarından duydum. Kooperatifiz, kaçak bölümler var ama bir süre sonra kentsel dönüşüme gireceğiz. Binalar yıkılınca kaçak bölüm falan kalmaz diyorlar. Evet kaçak bölümler yeni inşaatta ve kentsel dönüşümde otomatikman yok oluyor ama bu imar affı geleceği düzenlemek için Bir şey yapıyor mu bilemiyorum. Çünkü imar affı süresi dolmadan kentsel dönüşüme girenler elbette ki vardır.
 
Kısacası imar affından nasıl ve ne şekilde faydalanılacağı konusunu kimse tam bilmemekle beraber başvurular sürüyor. Bazı konulara açıklık getirip süreyi biraz daha uzatmak gerekebilir. Buda konuların daha açık olmasını sağlayabilir.
Saygılarımla...
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.