banner83

İNSANLAR DÜZELMEDİKÇE DÜNYA DÜZELMEZ

Evet göz göre göre en sonunda tam kapanmayı da başardık. Şimdi her kafadan ayrı ayrı nağmeler, ayrı ayrı sesler çıkmaya başladı... Kimisi uygulamanın geç olsa da yerinde bir karar olduğunu savunurken, kimisi de muhalif olarak tepkisini ortaya koydu. Bir bakıma herkesin kendi çapında haklılık payı bulunuyor bulunmasına ama diğer taraftan insanlarımızı tehdit eden bir tehlike söz konusu.

Bilhassa esnaflarımızın bu durumdan oldukça rahatsız ve haklı olarak da tepkili olmasına rağmen Sn. Cumhurbaşkanımızın perşembe günü destek paketini açıklaması bir nebze olsun esnafı rahatlatmış olacağını düşünüyorum. Ama bu durumu olumlu karşılayan da olacak, olumsuz da... Bunu zaman içinde daha objektif bir şekilde göreceğiz.

Benim asıl anlatmak istediğim konu ise tam kapanma ile ilgili… Günlerden beri tehlikenin gittikçe yükseldiğini iletişimin her alanında ikaz edilip duyurular yapılırken, vurdumduymazlığın ceremesini yine biz vatandaşlar çekiyoruz.

Peki bizler bu kurallara ne kadar sahip çıkarak uyduk!.. Normalleşme istedik devlet bunu sağladı ama vatandaşların duyarsız olan bir kısmı hiç bir şey olmamış havasına girince ikinci dalgada geldi, üçüncüsü de…

*****

Akıllandık mı?.. Yok hayır!!!
Ne yaptık ne ettik her şeyimizi son güne bırakıp perşembe günü çarşı pazarı izdiham yerine çevirip koronaya davetiye çıkartarak bu günlerde klasik bir söz haline gelen " Bana bir şey olmaz " diyerek kapanışa geçtik…

Bu zihniyetlerle, bu düşüncelerle kısacası
İnsanlar düzelmedikçe bu dünya düzelmez.

Bakın Adamın biri haftanın yorgunluğundan sonra, bir pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün keyif yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu. Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu, ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

- "Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim!" dedi.

- Sonra düşündü:

"Oh be, kurtuldum! En iyi Coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!"

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi:

- "Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz!" dedi.

Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu ibretlik açıklamayı yaptı:

- "Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti!"

Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Köprücüoğlu
Halil Köprücüoğlu - 3 ay Önce

Harika anlatmışsınız. Evet insan düzelmedikçe dünya da hiç bir şey de düzelmez. Mars’da site yapmaya boşuna uğraşmasınlar. Bu insanlar, yani bizler düzelmez, insan gibi insan olmadıkça hakikaten Mars’a kaçmak da birşey değiştirmez efendim. Sosyalizm akillerine de duyurulur. Yıkıp yeni idare kurmak; onu da yıkıp yeni idare kurmak; onudü yıkıp yenilerini kurmak hayalini de bırakıp insanların nasıl düzeleceğine kafa yorsunlar.

Yüksel itak
Yüksel itak @Halil Köprücüoğlu - 3 ay Önce

Teşekkür ediyorum halil bey sağolun Allah razı olsun

banner95

banner94