banner83

KADEMELİ NORMALLEŞMEDE ESNAFA CAN SUYU GEREKLİ

Mutlu günler kıymetli okurlarım, bu makalemde 17 gün süren tam kapanmanın ardından başlayan kademeli normalleşme sürecine geçişte zor günler yaşayan ve ayakta durmaya çalışan esnafın sıkıntılarını ve beklentilerini konu alacağım.

17 gün süren tam kapanma süreci 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de sona erdi. Ülke genelini kapsayan ve belirli meslek guruplarının muaf olduğu kapanmanın ardından kademeli normalleşmeye geçildi. 

Kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla açılmayı umut eden birçok meslek gurubundan esnaf hayal kırıklığına uğradı. Hemen hemen kısıtlamaların en başından itibaren kahveciler ve eğlence sektörü bunların başında yer alıyor. 

Peki bu kademeli normalleşme süreci esnafın kapalı kaldığı süreçteki yaralarını sarmasına etkili olabilecek mi? Ülkemizde bir buçuk yıldır çeşitli meslek guruplarından ve birçok esnaf gerçekten çok zor günler geçiriyor. Yakın çevremden esnaf tanıdıklarım çektikleri kredilerinin anca borçlarını kapatmaya yaradığını iş yerlerine bir sermaye katkısının olmadığını dile getiriyor yani borcu borçla kapatmak, gerçekten çok üzücü...

Elbette kimse böyle olsun istemezdi ama gelinen durum bu maalesef ki. İş yerini kapatan çok esnaf oldu veya meslek değiştiren insanlar tabi her yer pandemiden kapalı olduğu için ekonomik olarak değişen bir şey olmadı.

Esnaf devletimizden destek bekliyor... Kısıtlama ve yasaklarda en çok zarar gören mesleklerin başında kahveciler, müzisyenler, eğlence sektörü geldi. Bir çok farklı iş guruplarında durum tam tersiydi kolonyacılar, maske üreticileri, kargo şirketleri gibi.

Hepsi bizim insanımız hepsi bizim esnafımız durum ciddi gün birlik günü lütfen sattığınız ürünlerde fahiş fiyat uygulamayın hatta elinizden geldiği kadar pandemi sürecinde zarar görmüş halkımızın daha kolay alışveriş yapabilmesi için fiyatı dibe çekin ne olur yani bu zamanda çok değil az kazansak bu süreçler geçinceye kadar dayanışma sergilesek.

Tabii ki bunlar yeterli olmayacaktır milletimiz her daim devletinin yanında olmuştur ve olacaktır pazarlıksız kesin bir şekilde bu millette o şuur var. Öyle umut ediyorum ki devletimizde bu zor günlerinde esnafının daha çok yanında olacaktır. Esnafı destekleyici paket planları yapacaktır. Bu konunun ayrıca takipçisi olacağım. Bu günlerde geçecek zorlukları yaşarken bizlere omuz verenleri unutmayacağız.

Hepimiz geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nı evlerimizde geçirdik. Çalamadık kapılarını büyüklerimizin küçüklerimize sevdiklerimize hasret bir şekilde yaşadık bu bayramı. Bu günleri de görecekmişiz hasret ve özlem kadir kıymeti bilmeyi öğretir insana Allah hepimize sevdiklerimizle bir arada olacağımız hastalıklardan uzak bayramlar nasip etsin inşallah geçmiş bayramınız mübarek olsun...

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94