banner83

MERDİVEN ALTI ÇİÇEKLERE DİKKAT!  

 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken,  Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, vatandaşları korsan çiçekçilerden alışveriş yapmamaları konusunda uyardı.

MERDİVEN ALTI ÇİÇEKLERE DİKKAT!  
banner87
Sevgililer Günü’nün yaklaştığı şu günlerde  korsan çiçekçilerin sayısında artış yaşanır oldu. 35 civarında çiçekçi üyeye sahip Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, vatandaşları bu konuda uyarmak amacıyla “Seyyar Çiçekçiye Hayır” yazılı afişler hazırlayarak oda kaydı bulunan, vergisini veren çiçekçi üyelerine dağıttı. Üyeler de afişleri işyerlerinin camlarını astı. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, Manisa’da Manisalılara yetecek kadar çiçekçinin bulunduğunu belirtti. Bu özel günlerde çiçekçi esnafının yüzünü güldürmek adına çiçekçi esnafının her türlü çiçeği iş yerlerinde bulundurduğunu söyledi. 

MADDEYLE PARLAKLIĞI ARTIRILAN ÇİÇEKLER
Tüm sevgililerin 14 Şubat Sevgiler Günü’nü kutlayan Akyüz, Sevgililer Günü’nde orkide, gül gibi canlı çiçeklerin daha çok tercih edildiğini kaydederek “Ancak bu özel günlerde dışarıdan gelip nergis, karanfil, gül gibi çiçekler satanlar var. Bunları merdiven altı diye tabir ediyoruz. Halkımız bunlara çok dikkat etsinler. Çünkü onlar bunları günlük olarak ilaçlayıp, parfümleyip parlaklığını oluşturuyor. Eve gittiği zaman 1-2 saat sonra çiçeklerin yok olduğunu görebilirsiniz. Bunlar sağlığımız açısından çok tehlikelidir. Ama bizim çiçekçilerimiz kesinlikle çiçeklerin üzerinde kalıcı madde kullanmıyorlar” dedi. 
BELEDİYE ZABITALARI GÖZ AÇTIRMIYOR
Manisa'daki çiçekçilere,  Yalova,  İzmir tarafından çiçeklerin geldiğini kaydeden Akyüz, çiçeklerin afetten etkilenmediğini buna bağlı olarak da  fiyatlarda biraz farklılıklar olabileceğini belirtti.
Akyüz, “Çiçekçilerimize yapmış olduğumuz uyarılar var. Halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına bütün çiçekçi esnafına, iş yerlerine hazırladığımız afişleri asıyoruz. Tüketici bunlara bakarak gerekli uyarıları dikkate aldığını sanıyorum. İşte bizim en çok sıkıntı çektiğimiz İzmir’den, değişik yerlerden büyük kamyonlarla gelip buralarda minibüslerle, taksilerle şehir içlerine kadar giriş yapanlar. Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunusemre’ye bağlı zabıta ekiplerimizle birlikte gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Satılan çiçekleri toplatıyoruz. Burada esnafımızı düşünmemiz lazım. Esnaf vergisini veriyor, kira veriyor. Kayıt dışı yaşanıyor, devletimizde bundan zarar görüyor. Bütün çiçeklerimizin çiçekçi dükkanından alınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 
“İNDİRİMLERİMİZ OLACAK”
Oda kaydı bulunan Çiçekçi Ömer Katkay da korsan çiçekçilerden ucuz diye alınan  çiçeklerin vergisini ödeyen esnafa haksızlık olduğunu belirterek, “Sonuçta biz vergimizi ödüyoruz. Odaya kayıtlıyız. Bunun üzerinden alışverişlerimizi yapıyoruz. Kesinlikle seyyar çiçekçilere hayır diyoruz. Elimizden geldikçe esnaf arkadaşlarımızı ayakta tutmaya çalışalım. Çünkü esnaflar bizim her şeyimiz. Çiçeklerimiz İzmir, İstanbul, yurt dışı gibi yerlerden geliyor. Hollanda, Ekvator güllerimiz falan var. Çeşitlerimizi daha da fazlalaştıracağız. Vatandaşlar genelde Sevgililer Günü’nde, özel günlerde kırmızı gül, renkli gül, orkideleri tercih ediyor. Kutu içerisindeki çiçeklerimiz çok tercih ediliyor. Gülün tanesi 10 liradan başlayacak. Ama tabi indirimlerimiz de olacak” dedi.- Özlem ŞAHİN
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94