KARAALİ TRAFİK SORUNU OKULLAR VE SANAYİ...


Mehmet ÇELİKEL

Mehmet ÇELİKEL

07 Ekim 2018, 09:33

Sabahları ciddi sorun. Akşamları da. Artık o bölgede ciddi bir nüfus yaşamaya başladı ama giriş çıkışlar sorunlu. Okullarda var. trafik ciddi bir düğüm oluyor. Çünkü iki giriş var. biri Organize Bölgeden, diğeri ise Alkanlar Petrolün oradan. Sabahları daha ciddi olacak çünkü kış aylarında bu mevki ciddi sis tutuyor. Saat 8.30 da hele araba, TIR , servisler, sanayiye girecekler. Kısacası aşırı bir yoğunluk ve bencillik bir trafik karmaşası yaratıyor. Işıklar yeterli olmuyor ve kısacası trafik düğüm oluyor.
 
Herkesin acelesi var. Herkes geç kalmış durumda. Okula da, işyerine de ve üstelik evine de. Nasıl bir mantıksa herkes aceleci. Yetişemeyecek işleri var anlaşılan. Sabahları çocuğu okula götürürken betonyerinde acelesi var, TIR'ın da. İnsanlar okula yetişecek, diğer çalışanlar işine. Muradiye yolu yarış pisti gibi. Kavşağa gelince de tıkanıyor. Hadi Organize tarafından gideyim diyorum. Orası da aynı. Karışık bir ağır vasıta ve araç trafiği. Ve en önemli garip kıvrıntılı ve dar bozuk bir yol. Burası Muradiye Sanayi yolu. Yıllardır kimse el atmamış. Ama sanayi parselleri ve ara yollar oluşturulmuş. Çoğu da daha asfalt olmamış. Toz içinde. Ama sanayiden çıkayım dediniz mi yandınız. Dar yola kalıyorsunuz. Muradiye'ye doğru.
 
Akşamleyin çocuğu alacağım. Herkes kavşağa hücum etmiş. Sanayiye gireceklerin yolu tıkalı. Yeşil yanınca sanayiye girecekler yürüyor. Hop kavşak tıkandı. Kornalar, bağrışmalar. Düğüm oluyor. İnanın her sabah ve akşam böyle. Şimdi diyeceksiniz canım bundan önemli yerler var. elbette vardır ama 5 yıl sonra burasını düşünemiyorum. Çünkü belediye imar verirken ara yolları düşünmüş ama ana çıkışları unutmuş. Okulların arkası bir mahalle oldu. Bir nüfus yaşamaya başladı ve okullarda devreye sokulursa arabası çok olan bir nüfus buraya girip çıkacak. Tamam da nasıl? Her sabah akşam tehlike ve kavgalar mı? Üstelik bir de servis giriş çıkışları var. hem okulların, hem sanayinin.
 
Peki ne yapmak gerek. Fikrimce Muradiye'den Organize'ye çıkan yolun ıslah edilmesi gerek. Sanayi ve konut imarlarını yaparken bu ara yol neden unutulmuş bunu bir sorgulamak yerine ameliyat etmek gerek. Kısacası yılan gibi kıvrılan ve insanların egoistliğine kurban gitmiş bir yolu ıslah etmek şart. Çünkü gelecekte çok sorun teşkil edecek. Ağır araçlar ve servisler yoğun burada. Ayrıca ki bu fikri herkes destekledi, Bahçeşehir Koleji'nin karşısından açılacak sinyalizasyonlu bir kavşak çoğu sorunu çözer. Çünkü buraya açılacak bir sinyalli kavşak okulları arkasında oturanları da rahatlatacaktır. Çünkü o bölgede yerleşim var artık. Okulların servisleri de var ve sanayinin servisleri de. Diyebilirsiniz ki bu kadar çok kavşak neden? Yerleşim bölgeleri arttıkça trafiğin hızını kesecek ve giriş çıkışları destekleyecek kavşak ve sinyalizasyon da haliyle artacak. Çünkü daha evvel ham bir alan olan Karaali bölgesi artık okulları, evleri ve sanayiyi barındırıyor. Bir bölge oluşturulurken o bölgeye giriş çıkışlarda oluşturulmalı. Bahçeşehir Koleji'nin tam karşısından bir kavşak oluşturun ve düşünün ne kadar insan faydalanacak. Sanayinin ara yolunu büyütün bakın nasıl trafik tehlike olmaktan çıkacak.
Saygılarımla...
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.