KARŞI PARTİ HAKKINDA KONUŞURKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

Siyaset, ülkemiz de o kadar kaygan bir zemin üzerinde duruyor ki, hangi partinin ya da hangi siyasetçinin nasıl bir hamle yapacağını kestirmek mümkün olmuyor. Aynı dönem içinde siyaha beyaz sonrada beyaza siyah diyenlerin sayılarını yazsak ortaya eminim korkunç rakamlar çıkar.
Son günlerin en önemli konusu Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’e ‘evine dön’ çağrısıydı. Sosyal medya bunu Meral Akşener'e yuvasına dönmesi için bir davet olarak algıladı.
HAİNLİKLE SUÇLANAN AKŞENER SİZCE GERİ DÖNER Mİ?
Partisini kurmuş, genel başkan olmuş, mecliste grup kurmuş biri kovulduğu, hain ve terörist ilan edildiği yere geri döner mi? Akşener'in verdiği yanıta göre asla dönmez. Ama başta söylediğim gibi siyasette 24 saat içinde öyle entrikalar dönüyor ki, kimin kiminle olduğu, partiler arası geçişlerin ne kadar hızlı olduğunu unutmamak gerekiyor.
Zamanında Bahçeli’nin de öyle söylenmiş sözleri var ki iktidar için yenilir yutulur cinsten değil. Karşılıklı atışmaların ve siyasetin nezaket ölçüsünün sıfıra indiği zamanlar aklımızdan henüz çıkmadı. Karşılıklı o kadar ağır hakaretler edilmesine rağmen AK Parti ve MHP bir anda Cumhur İttifakını kurudu. Ve bu sayede de MHP güçlü bir aday olarak gördüğü Meral Akşener’le genel başkanlık yarışına girmedi ve  kongre yaptırmadı. AK Parti de MHP sayesinde Başkanlık sistemi seçimlerini kazanmış oldu.
BAHÇELİ'NİN OLMADIĞI BİR MHP OLABİLİR Mİ?
Düşünün ki Bahçeli, sağlık nedenleri veya herhangi bir sebepten dolayı siyasetten ayrılacağını duyurdu. Yerine geçecek tüm adaylar partiden ya ihraç edildi ya da İYİ Partiye gitti. MHP'nin başına geçecek bir isim kulislerde hiç konuşulmuyor. O zaman akıllara şu soru geliyor. Acaba Bahçeli Akşener'e " Evine dön" derken MHP'nin başına geç mi demek istedi. Burası tam bir muamma. Ama siyaset bu. Eğer böyle bir teklif gerçekten Akşener'e yapılmış olsa kabul eder mi? Bana göre böyle bir teklif her siyasi parti genel başkanının kafasını karıştırır. Şu an kabul edin ya da etmeyin siyasetin en gözde ismi Meral Akşener. Yeni kurulan partilerin AK Parti’nin yanına yaklaşmaları mümkün değil. CHP ve HDP zaten olmaz. İktidar partisinin MHP aracığı ile kapısını çalacağı bir tek kişi kalıyor o da Akşener. Düşünsenize Akşener’e böyle bir teklif gittiğini. İstediği kadar bakanlık, Akşener’e Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ya da mesela parlamenter sisteme geri dönüldüğünü düşünün, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Başbakan ise Akşener hiç de fena bir tablo gibi durmuyor. Tabi Akşener bu teklifleri kabul eder mi? işte burasını kestirmek zor.
ARTIK KİMSE TEK PARTİLİ DEĞİL
AK Parti'nin bile yıllar sonra tek başına iktidar olamadığı bir zamandayız. Siyasette bile " Komşu komşunun külüne muhtaç" atasözümüz ne güzel oturuyor. Artık kimsenin tek bir partisi yok. AK Parti’li olan biri aynı zamanda MHP'li de. MHP'li olan birisi aynı zamanda AK Partiyi de savunmak zorunda. Muhalefet cephesi de öyle tüm partiler gerekirse Cumhur İttifakını yenmek için hepsi fikir birliğine sahip. CHP özellikle yeni kurulan partilerle iç içe. İYİ partiyle de ortak aday çıkarmaları falan, bir koalisyonun başlangıcı gibi. Zaten belediye seçimlerini de böyle kazanmadılar mı?
Yani bundan sonra kimse başka partiler hakkında atıp tutmasın. Çünkü yarın kimin kiminle olacağı hiç belli değil. Önceden atılmış naralar, hakaretler, küfürler, Mecliste yapılan kavgalar siyasi çıkarlar ve iktidar olma hırsı devreye girince hepsi bir anda unutuluyor.
ÇOK PARTİLİ AMA İKİ İTTİFAKLI BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Bir tarafta AK Parti- MHP- BBP Cumhur ittifakı, diğer tarafta CHP- İYİ Parti- Gelecek Partisi- DEVA Partisi Millet ittifakı. AK Parti'nin bile tek başına iktidarı buraya kadarmış. Bundan sonraki seçimlerin hiç birinde tek başına iktidar olmak mümkün gözükmüyor. Sağ partiler ve muhafazakar partiler oldukça çoğaldı. Artık sağ partilerin alternatifleri var. MHP'nin de öyle. MHP'den sıkılan biri aynı kulvarda olan İYİ Partiye geçebilir. Sadece bu konuda biraz CHP avantajlı gibi gözüküyor ama onu da bekleyen bir sürpriz aday var. Muharrem İnce, seçimlerde tek başına kalmasına rağmen, CHP'nin bugüne kadar aldığı oy oranından fazla oy aldı. Başlattığı hareketle de CHP'nin kara kara düşünmesine sebep oldu. Ya CHP'nin oylarını bölüp karşı tarafa zafer kazandıracak ya da CHP yeni bir akım başlatıp eski gücüne kavuşacak. Bunları zamanla göreceğiz.
Saygılar...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yucelucar
Yucelucar - 3 hafta Önce

Millet ittifakını yazarken HDP yi içine katmamışsın bu ittifakın %10'u HDP değilmi?

banner95

banner94