banner83

KAYGILARINIZI YÖNETEREK UZAKLAŞTIRIN

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde bazı zamanlar hepimizin yaşadığı gergin ortamlardan kaynaklı korku, endişe ve panik içerisinde kaldığımızda bu durumu nasıl yönetip kaygılarımızdan uzak kalabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Maalesef ki içinde bulunduğumuz salgın döneminde birçok tanıdıklarımızın hastalığa yakalanması sonucu vefat haberleriyle hepimiz derinden etkilendik. Bu gerçekten çok üzücü bir durum fakat bunu aklımızda nasıl hep taşırken bir o kadar insanında bu hastalıktan iyileşerek, kurtulduğunu unutmamamız gerekiyor.

*******


Yapmamız gerekenler belli aslında. Her yerde, herkesin defalarca hatırlatıp söylediği gibi; Maske, Mesafe, Temizlik kurallarını harfiyen uygulayıp bağışıklığımızı güçlü tutmak. Mutasyon geçiren bu Koronavirüslerin tüm genetik materyalleri RNA (ribonükleik asit) adı verilen bir yapıda bulunur. RNA, DNA ile bazı benzerlikler taşır. Ancak bu ikisi aynı değildir.


Virüsler size bulaştığında hücrelerinize bağlanırlar, hücre içine girerler ve RNA'larının kopyalarını çoğaltarak yayılmasını sağlarlar. Bir kopyalama hatası olursa RNA değişime uğrar. Bilim dünyası bu değişikliklere 'mutasyon' adını verir. Mutasyonda daha hızlı bulaşma söz konusu olur.
 


Sonuç olarak, koronavirüsler dahil tüm virüsler zamanla değişebilir. Virüs mutasyona uğradığında ve enfekte etme durumunda değişimler meydana gelir. Virüsün bir hücreye bağlanma, o hücreye girme ve hücrede çoğalma yeteneği etkilenebilir.

******


Peki, Virüs'ün insan hayatına olumsuz etkileri yalnızca bununla mı sınırlı? Olumsuz yönlerinden bir diğeri de psikolojik boyutu. Böyle devam ederse bir gün virüs bitecek ama insanlar üzerindeki psikolojik boyutları kalacak onun için hasta olmadan hastaymış gibi veya hasta olacakmış gibi bir düşünceye asla kapılmayın, bu rahat olup tamamen hiçbir şey yokmuş gibi davranmak demek değil, kurallara uyarak hatta daha ötesinde kendi kendinize bireysel kurallarınızı koyarak virüsten korunmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir gün birisi bize, herkesin maskeli dolaşacağını söylemiş olsaydı çoğumuz güler geçerdik. Sanki bir bilim kurgu filminin ortasında gibiyiz. Yalnız şunu unutmayın ki hiçbir salgın hastalık kalıcı olmamıştır, kurallara uyarak kendimizi sevdiklerimizi koruyarak bu süreci atlatacağız.  

Sizin adınıza kaygılanıp istemeden olumsuzluklar yükleyen insanları tatlı bir dille uyarın, onlar size verdiği değerden ve sizi önemsediği için öyle yaklaşıyorlar. Kaygılarını yönetebilen insanlar gelecekteki güzel günlerin mimarlarıdır. Olumsuz haberleri dinlemeyin, felaket tellallığı yapan insanlardan uzak durun. Onlar bir süre sonra size hayat akıp giderken hayatınızı askıya almanızı sağlayacaktır.

Size mutluluk veren bir şeylerle uğraşın, üzerinize ‘takıntı ve kaygı mirası’ almayın. Derin derin nefes alın, bakın yine her gün yeni bir gün. Ağaçlar yeşeriyor, çiçekler açıyor, mevsimler kıştan bahara dönüyor. Bebekler dünyaya geliyor. Hayat tüm güzelliğiyle devam ediyor.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94