banner83

KIRKAĞAÇ KAVUNUNDA İLK HASAT YAPILDI

Deseni, kokusu, tadı ve uzun dayanmasıyla ünlü Kırkağaç kavununda hasat başladı. Kırkağaç kavununda bu yıl rekoltenin yüzde 30 düşerek 20 bin ton civarında olması bekleniyor.

KIRKAĞAÇ KAVUNUNDA İLK HASAT YAPILDI
banner87
Kırkağaç Kaymakamlığı, Kırkağaç Belediyesi, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri projeyle 2008 yılında “Coğrafi İşaretleme” alarak patentli ve etiketli satımına başlanan Kırkağaç kavunu, rekoltenin düşük olmasına rağmen bu yıl da üreticinin yüzünü güldürecek.

YÜZDE 25-30 CİVARLARINDA BİR DÜŞÜŞ OLDU
Bu yıl 20 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini söyleyen Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı Genel Sekreteri Emin Özarı, 7-8 bin dekar civarlarında ekim yapıldığını belirtti. Özarı, “Kırkağaç kavununun 15 Ağustos itibariyle hasadına başlanır. Kavunlarımız olgunlaşıp hasada hazır hale geldiler. Kırkağaç kavununu diğer kavunlardan ayıran en büyük özellikleri hasadının daha geç olması, saklanabilir olması ve tadıyla, aromasıyla çok farklı bir ürün olmasıdır. Bizim kavunumuzun bir başka özelliği de renginin daha kavuniçiye bakan bir tonda olması. Kavunumuzun üzerindeki beneklerin siyah değil, koyu yeşil olması da yine farklı bir özelliğidir. Türkiye’nin birçok yerinde kavun tüketimi biterken, Kırkağaç’ta daha yeni kavun hasadına başlanıyor. 2008 yılında coğrafi işaretleme aldık. Bu yıl rekoltemiz biraz düşük. Çünkü üreticilerimiz daha fazla gelir getireceği için domates, biber, patlıcan gibi açık tarla sebzeciliğini tercih ettiler. O yüzden rekoltemizde yüzde 25-30 civarlarında bir düşüş oldu. Özellikle kavunlarımızı İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere götürmek isteyenlerin bir an önce gelip kavunlarını almalarını öneriyorum” dedi.80 KURUŞ İLE 1 TL ARASINDA SATILMASINI BEKLİYORUZ
Hasat edilen Kırkağaç kavununun klimalı soğuk hava depolarında asma yöntemiyle şubat ayına kadar saklayabildiklerini kaydeden Özarı, “Kavunumuzun bu yıl 80 kuruş ile 1 TL arasında satılmasını bekliyoruz. Bugün Kırkağaç’ın ilk kavun hasadını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah üreticilerimize bereketli kazançlar nasip etsin” diye konuştu.SAHTE KIRKAĞAÇ KAVUNUNA DİKKAT

40 yıldır kavun üreticiliği yapan Nihat Berber isimli üretici ise “Bu yıl hava şartlarından dolayı ekimi, suyu, çapası biraz zahmetli oldu. Artık hasat zamanına geldik. Kırkağaç kavununun en büyük özelliği toprağının verimli olmasıdır. 63 yaşındayım, 40 yıldır kavun üreticiliği yapıyorum. 15 Ağustos’tan önce Kırkağaç kavunu adıyla satılan kavunlar kesinlikle Kırkağaç kavunu değildir. Vatandaşlarımız sahte Kırkağaç kavununa dikkat etsinler. Pazarlarda etiketli kavunu tercih ederlerse, gerçek Kırkağaç kavununu almış olurlar” şeklinde konuştu. 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94