KORONADAN ALACAĞIMIZ VARMIŞ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid 19 salgının tüm dünya ülkelerini kapsayan  veri çalışmasının sonuçlarını 5 Mayıs 2022 tarihinde bir raporla yayımladı. Covid 19 salgınında ulaşılan   bir  çok eksik veriye rağmen tüm dünyada yaklaşık 15 milyon kişinin ölümüne neden olduğu saptandı.

Paylaşılan verilere göre Türkiye’de hayatını kaybedenlerin gerçek sayısı 264 bin oldu. DSÖ’nün paylaştığı yeni veriler ile Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) paylaştığı rakamların birbirine yakın olduğu görülmektedir.

Rapora göre Türkiye için dünya oranına benzer şekilde ölümlerin 2,7 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sağlık Bakanlığı’nın resmi verileri paylaşmamasına rağmen TTB COVID-19 Pandemisi 9. Ay Değerlendirme raporunda bu oran yaklaşık 2,5;TTB COVID-19 Pandemisi 2. Yıl Değerlendirme raporunda ise yaklaşık 2,8 olarak hesaplanmıştır.

TTB uzun süredir yaptığı çalışma ve açıklamalarda Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan resmî rakamların gerçeği yansıtmadığını ve şeffaf davranılmadığını belirtmiş; gerçeklerin toplum ve bilim çevreleriyle paylaşılmasının salgınla baş edebilmenin başlıca gerekliliği olduğunu defalarca vurgulamıştır.

DSÖ, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını tahmin etmek için geliştirdiği bilimsel yönteme göre 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye'de COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 264 bin 41 olarak tahmin ettiğini açıklamıştır. Ancak 31 Aralık 2021 sonu itibari ile Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı COVID-19’a bağlı ölüm sayısı 82 bin 286’dir. DSÖ ile Sağlık Bakanlığı arasındaki fark 181 bin 755’dir. DSÖ’nün paylaştığı bu rakamlar TTB’nin gerçek ölüm sayılarının bakanlığın resmi verilerinin yaklaşık üç katı olduğu görüşünü ne yazık ki doğrulamaktadır.

TÜİK, 2022 yılına geldiğimiz halde hâlâ 2020 yılının ölüm istatistiklerini, Sağlık Bakanlığı ise 2020 yılına ait Sağlık İstatistikleri Yıllığını açıklamamıştır. TÜİK, 2020 ve 2021 ölüm sayıları ve ölüm nedenlerini açıklayarak gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Şu an ülkemizde sağlık ile ilgili tüm veriler pandemi öncesine aittir.

İktidar tarafından verilerle oynayarak salgını değil algıyı yönetmek ne yazık ki alışkanlık haline gelmiş; paylaşılan veriler, aktif vaka sayısını eksiye düşürerek dünyada bir ilk gerçekleştirilmiştir.

Hatırlayacağınız üzere geçen haftalarda sağlık bakanı ölüm sayısı eksi çıkan haftalık covid19 verileri ile ilgili açıklama yapmıştı. Açıklama da pandeminin başından beri eksik ve yetersiz sağlık yönetimine yönelik özür dilemesi hatta istifasını vermesi gerekirken bu konuda ki eleştirilere tepki göstermişti.

Sonuç olarak halkı önemseyen, bağımsız ve bilimsel tabip odaları ve birliği sayesinde halkın covid 19 ile ilgili  doğru bilgilendirildiği tekrar kanıtlanmış olmuştur.

 

YORUM EKLE

banner95

banner94