KÜÇÜLDÜK MÜ?


Gözde DOĞAN

Gözde DOĞAN

06 Eylül 2019, 15:29

Ekonomi üzerine yazılanlar çizilenler, ekonomiyi yaşayanlar, geri sayanlar, refahı yükselenler!

Ekonomi, 9 aydır küçülüyor diyor uzmanlar. 2018 yılının 4. çeyreği itibariyle krizin etkilerinin belirgin hissedildiği bir dönemin içindeyiz. Marketlerde pazarlarda tüketmekten vazgeçtiğimiz malların sayısını arttırıyor. İlave bir durum ise dar gelirli vatandaş ile zengin vatandaşın enflasyonu aynı şartlarda yaşamıyor oluşu. Dar gelirli vatandaş iş bulamadığı için günü kurtarma amaçlı evindeki eşyaları satmaya başlıyor. Bol gelirli vatandaş ise bu sene tatilini nerede yapacağına karar veremiyor.

Yatırımlar küçülüyor, tüketim küçülüyor. Fabrika yatırımlarının son gelişmeler itibariyle %29 azaldığı ifade ediliyor. Hal böyle olunca gençler daha fazla işsiz kalıyor.
 

Hükümetin inşaat sektörü ile büyüme planlarına bakıldığında piyasada konut fazlalığı olduğu ve ilerleyen dönemlerde konut fiyatlarının düşeceği yönde!!!
 

Hizmet sektöründe küçülme gerçekleşiyor lakin yaz dönemi turizm gelirlerinin olması küçülmenin büyüklüğünü azaltıyor. Yani turizm gelirleri daha fazla küçülmeyi önlüyor.
 

Tarım sektörü ise teknolojiye ve akıllı tarımla uyumlanma sürecini yaşama konusunda hazırlıklara başladı. Ülkeler artık akıllı sistemleri gerek kamu gerek sektörlere bağlıyor. Tarımda belli başlı firmalar akıllı tarım ve akıllı sulama, uzaktan kumanda ile yönetme şeklinde cihazlarını geliştiriyor. Elinizde kumandanız olacak ve tarlanızı süreceksiniz! Bu uygulamalar dönüşüm için çaba gerektiriyor.
 

Hükümet sanayi, yerel yönetimler ve hizmet sektörleri için "akıllı kent bilgi sistemlerini" destekliyor. Toparlamak gerekirse; TÜİK verilerine göre 2018 yılında milli gelirimiz 413 milyar dolar iken 2019 yılında 346,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir (TÜİK'ten aktaran Özcan Kadıoğlu). Ülke olarak fakirleştiğimiz ifade edilmektedir. Ve yine TÜİK'ten alınan bilgilere göre her vatandaş 6 ayda 828 dolar fakirleşmiştir. Kişi başı gelir 2008 yılında 10.926 dolar iken 2019 yılında 8804 dolar olarak gerçekleşmiştir. Özetle resmi rakamlar Türkiye'nin ekonomisinin iyiye gitmediği ifade etmektedir.
 

Uzmanlar, reformların, hukuksal iyileştirmelerin yapılıp hayata geçirilmesini desteklemektedirler. Bu konuda hepimize görev düşmektedir. Ülke olarak her birimiz etik bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

"Bu yazıda Emin Çapa'nın ekonomik analizlerini yaptığı videodan alıntı yapılmıştır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.