banner83

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAR TÜRK MİLLETİ

Milli mücadele yapılmasa Şehzadeler şehri Manisa, hangi milletin himayesi altında olacaktı ve adı ne olacaktı? 

Geçmişine sahip çıkmayan ülkeler geleceğini kuramaz!
30 Ağustos ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eden, Türk tarihinin en önemli günüdür.

30 Ağustos Zaferi; milletimizi askeri, politik açıdan büyük bir moral ve huzura kavuşturdu. Çağdaş değişimlere imza atacak Yeni Türk devletinin müjdecisi oldu. 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan bu tarihin devamında, 8 Eylül'de Manisa, 9 Eylül'de İzmir kurtarılarak; Cumhuriyet'in yolu açıldı.

8 Eylül demek; bir kahramanlık öyküsü demek. Adı bilinen, bilinmeyen nice kahramanlarımızın kahramanlık destanı yazdırdığı 8 Eylül, ülkeyi bölmeye çalışan düşmanların hayallerinin yıkıldığı bir tarih olarak akıllarda kalacak.

İŞGAL HABERİ


Samsun yolunda öğrenmişti Mustafa Kemal İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edildiğini. "Geldikleri gibi giderler," demişti ama yanılmıştı. Geldikleri gibi gitmeye, hatta kaçabilmeye razı oldular fakat fırsatını bulamadılar.

9 Eylül 1922 sabahı Kordon'da çınlayan nal sesleri Türk ordusunun, Türk milletinin zaferini dünyaya ilan ederken; 3 yıldır milletimize eziyet edip yağma ve talanla debdebe içinde yaşayan mağrur Yunanlar kaçacak delik arıyordu ve nihayet körfez hepsine mezar olmuştu.

Atatürk; iradesi, kararlılığı, bilgeliği, zekası ve aklı sayesinde yok edilmek istenen bir milleti ayağa kaldırmış, yaşama gücüne kavuşturmuş, varlığının bilincini idrak ettirmiş, geleceğe umutla bakmasını sağlamıştı.

8 Eylül'de Manisa'mız hain düşmanların acımasızca yakıp yıktığı bir şehir olmuştu ancak; Türk milleti küllerinden yeniden doğacak kadar milli ve manevi yönden güçlü bir iradeye sahip olduğu için, çok geçmeden birlik ve beraberlikle daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmıştır. Bu birlik ve beraberlik ruhu ile Türk milleti ilelebet adından söz ettirecek bir ırk olarak var olmaya devam edecek.

Kurtuluşumuzun başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e, kahraman askerlerine, adı bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlara selam olsun... Şükranla ve minnetle. 

Türk milletinin ruhudur Atatürk. 

YORUM EKLE

banner95

banner94