banner83

Bodrum Tarihi Yerler

Bodrum Tarihi Yerler
banner87

Bodrum yaz aylarında yoğun ilgi gören tatil beldelerinin başında yer alıyor. Tertemiz denizi ve koyları ile insanları kendine çeken Bodrum, aynı zamanda tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bodrum ilçe merkezinde ve yakın çevrelerde görebileceğiniz birçok tarihi yapı bulunuyor. Bodrum sokaklarında yürürken dahi birçok tarihi yapı ve eski kalıntıya denk gelebilirsiniz.

Bodrum’a tatil ya da gezi amaçlı giden birçok ziyaretçi öncelikle tarihi ve doğal güzelliklere bakmayı tercih ediyor. Yıl boyunca ziyaret edebileceğiniz alanlarda yer alan Bodrum’un tarihi yapılarına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bazı tarihi yapılar, ilçe merkezinden uzakta yer aldığı için toplu taşıma ya da özel araçla gitmeniz gerekebilir. Bodrum’da ziyaret edebileceğiniz pek çok tarihi güzelliğe aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, bölgeye gidenlerin ziyaret etmek istediği başlıca mekanlardan biri. Kalenin konumu ve tarihi gibi pek çok neden Bodrum’a gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bodrum Kalesi ilçe merkezinde yer aldığı için kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bir bölgededir. Bodrum Kalesi inşa edildiği dönem nedeniyle, genelde Aziz Peter Kalesi olarak biliniyor. Kalenin içerisinde yer alan farklı bölmeler ve zindan kısmı çoğu ziyaretçinin dikkatini çekiyor.

Bodrum Kalesi’nde en çok ziyaret edilen bölümlerin başında Karya Prensesi’nin takılarının sergilendiği yer geliyor. Burada tarihi bir yolculuğa çıkacağınız pek çok kalıntı ve değerli eşyayı bir arada görebilirsiniz. Kalenin en tepesine çıkarak eşsiz deniz manzarası ile Bodrum’u kuş bakışı görebilirsiniz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, tam olarak Bodrum Kalesi’nin içinde yer alıyor. Bu sayede, iki tarihi güzelliği aynı konum üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünya üzerinde sayılı olarak bulunan su altı müzelerinden biridir. Müzede yer alan 14 sergi salonunda dünyanın önde gelen amforalarını bir arada görme fırsatına erişebilirsiniz.

Serçe Limanı Cam Batığı tarafına geçerek Tunç Devri’nden kalma batık tekneyi ziyaret edebilir ve zamanın izlerine şahit olabilirsiniz. Bodrum Sualtı Müzesi, birden farklı köşesi ile tarihi devirlere ait kalıntı ve daha pek çok şeyi yakından incelemenizi sağlıyor.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Antik Dünya’nın Yedi Harikası olarak adlandırılan harikalardan biri. Günümüzde bu mozoleyi Bodrum’da açık hava müzesi olarak ziyaret edebilirsiniz. Bodrum’un Turgutreis tarafında yer alan bu mozoleye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle, yabancı turistler yaz aylarında bölgeye gelerek Halikarnas Mozolesini ziyaret ediyor. Her yıl çok sayıda turistin ziyareti ile karşılaşan bu mozole, zamana rağmen varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatrosu, Anadolu’nun en eski tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Denize karşı konumlanan bu antik tiyatro, özellikle yaz aylarında birçok ünlü sanatçının konserine ev sahipliği yapıyor. Tarihi ziyaretlerle konseri bir arada deneyimlemek isterseniz. Bodrum Antik Tiyatrosu’na yaz aylarında gelebilirsiniz.

Tarihi Su Sarnıçları

Bodrum’da karşınıza çıkan yarım daire şeklini alan yapılar dikkatinizi çekebilir. Bu yapı, Bodrum’da büyük bir yer kaplayan sarnıçlar olarak biliniyor. Yüzlerce yıl önce yağmur sularını toplamak amacı ile oluşturulan bu muhteşem yapılar, hala görkemini koruyor. Kısa bir yürüyüş yolunun ardından Bodrum’daki sarnıçlara ulaşabilirsiniz.

Bodrum Tarihi Yerler ve doğal güzellikler açısından pek çok seçeneği bir arada sunuyor. Bölgeye dair merak ettiğiniz birçok güzelliği, güncel Bodrum haberleri ve son dakika Bodrum haberleri hakkında merak ettiklerinizi Bodrum Haber farkıyla takip edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94