banner83

SALİHLİLİ GENÇ YETENEK DESTEK BEKLİYOR

Türkiye'nin ilk ve tek solo halk oyunları yarışmasına katılan Salihlili genç Onur Çakmak, final elemelerine katılabilmek için Manisalıların desteğini bekliyor.

SALİHLİLİ GENÇ YETENEK  DESTEK BEKLİYOR
banner87

Kültürel Miras Platformu’nun düzenlediği, Türkiye’nin ilk ve tek solo halk dansları projesinin Ege Bölgesi seçmelerini başarılı bir şekilde geçen Türkbirliği Anadolu Lisesi öğrencisi Onur Çakmak, şimdi de final elemeleri için hazırlanıyor. Halk oyunlarının kendisi için bir tutku olduğunu söyleyen Çakmak, hayallerine ulaşmak için bu yarışmanın bir adım olduğunu belirtti.

HALK OYUNLARI KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYOR

Halk oyunları oynamanın kendisine iyi hissettirdiğini ve özgür kıldığını dile getiren Onur Çakmak,  bu alanda hedeflerinin olduğunu söyleyerek duygu ve düşüncelerini şu sözlerle paylaştı; “Ben halk oyunlarına 14 yaşımda başladım ama çocukluğumdan beri hayranlıkla izlerdim. Hep bu sevda vardı içimde ve “bir gün o kostümle bende oynayacağım” derdim hep içimden. Halk oyunları öyle bir şey ki;  nasıl bir şair duygularını bir kağıt parçasına işliyorsa, ben de duygularımı, mutluluğumu, hüznümü yapmış olduğum dansa aktarıyorum. Ve bu beni, o an dans ederken özgür hissetmeme sebep oluyor. İleriki hedeflerimde, öncelikle katılmış olduğum yarışmada finallere çıkarak Manisamızın oyunlarının güzelliğini ve yöresini en güzel şekilde temsil edip tanıtmaktır. Gelecek nesillere bu halk oyununu orijinalliğini bozmadan doğrusuyla aktarabilmek ve bu işte iyi yerlere gelene kadar çalışmak şu anki ana hedeflerimden birisi.”

FİNALİSTLERİ VATANDAŞLAR BELİRLEYECEK

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleşen seçmelerde, Türkiye’nin 6 bölgesinde sahneye çıkan dansçılar final elemelerine çıkacak. Youtube üzerinden izlenebilecek performanslar vatandaşlar tarafından oylanacak. En iyi 20’nin belirleneceği seçmelerin ardından finale kalan isimler Ankara’da 14-15 Kasım tarihinde düzenlenecek finalde Türkiye’nin en iyi solo halk dansçısı olmak için ter dökecek.

“VİDEOYU BEĞENEREK DESTEK OLABİLİRSİNİZ”

Yarışmaya Manisa yöresinin Kız Havası Zeybeği ile katıldığını belirten Çakmak “Halk oylaması devam ediyor. Türkiye finalleri yolunda tüm Salihli halkından ve Manisa’dan destek bekliyorum. Uygulama 31 Ekim tarihine kadar devam edecek.  YouTube’de “Onur Çakmak Yöre: Manisa Oyun: Kız Havası Zeybeği” yazdıktan sonra, karşınıza çıkacak olan Solo Halk Dansları sayfasının paylaştığı videoyu beğenerek bana destek olabilirsiniz.” dedi.

AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIP ONUR ÇAKMAK'A DESTEK OLABİLİRSİNİZ;

https://www.youtube.com/watch?v=oEcCa0hr5yc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR266q5HBqtO20BRlE3WPQDo4sn2diQFZkkhCaRieRQ7vPGv-nP30iRGgRg

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 14:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenol dogan
Şenol dogan - 1 yıl Önce

On numara masAllah

Sefa uçar
Sefa uçar - 1 yıl Önce

Başarılar diliyorum

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94