LEBLEBİCİ HUYSUZ DEDE (HIZIR ŞAH)

“Bakalım öğreneceğimiz neler var” diyerek, bugün de bir çıkalım tarih yolculuğumuza.

Yolum üzeri Saruhanbey Türbesi’nin önüne gelince her zaman resimlediğim türbeyi çekeyim mi, çekmeyeyim mi derken; itiraf ediyorum bugüne kadar göz ardı etmiş olduğum, etrafı demir kafeslerle çevrilmiş bahçede tek bir mezar olduğunu ve bununda kime ait olduğunu bilmiyordum. Ve gözüme ilişen dikdörtgen bir levha ve üzerinde "Saruhanoğulları Aile Mezarlığı" yazıyordu.

Bir nevi bahçe içine hapsedilmiş ve kapısına kilit vurulmuş bu zatı muhteremin mezarı kime ait olduğunu yazmıyordu. Şaşkınlığım daha da artmıştı. Etrafına baktığımda ise bahçe içinde başka bir mezar görünmüyor ama levhada "Saruhanbey Aile Mezarlığı" yazıyordu. Böyle bir şey olabilir mi, olamaz mı araştırırım diyerek bir kaç kare çektikten sonra, gün bitiminde eve döndüm. Tarih sayfamda paylaşımımı yapmadan önce çok düşündüm ama sonunda bu levhayı buraya koyanların böyle bir hata yapmayacakları kanaatini taşıyarak "Saruhanbey Aile Mezarlığı" başlığı ile yayımladım.

Sonrasında gelişen durum ise, gelen yorumların hiç de iç açıcı olmadığı yönünde ve epeyce tepkiliydi. İşte bu andan itibaren bir kaç araştırma ile gerçekler ortaya çıkıverdi.

Celil Altınbilek, Seyhan Çağlar Eymen, Prof.Dr. Feridun Emecen - (Tarihin içinde Manisa) ve Manisa Vakıflar Emekli Müdürü Nurullah Ertuğrul'un Kaynaklarından elde ettiğim bilgiler doğrultusunda mezarın üstünde adı zikredilmemiş zatın Leblebici Dede Hızır Şah'a ait olduğunu öğrendim...

Bilmeyenler için Leblebici Dede Hızır Şah kim olduğunu gelin bir göz atıp tanıyalım..

Hızır Şah, Saruhan Beyi İlyas Bey'in oğludur. İlyas Bey'in 1379 yılında vefatı üzerine tahta geçmiştir. Ama kardeşi Orhan, onun beyliğini tanımamış ve Hızır Şah ile saltanat mücadelesine girmiştir. Saltanat mücadelesini kaybeden Orhan, Manisa'dan uzaklaşmıştır. Hızır Şah, o esnada Osmanlı Beyliği tahtında oturan Sultan l. Murat ile dostluk kurmuştur. Sultan Murat, 1389 yılında l. Kosova Savaşı’nda şehit olunca fırsattan faydalanmak isteyen Hızır Şah, Osmanlılara karşı Karaman Beyi ile gizlice ittifak kurmuş ve Karaman Oğullarını, Osmanlı Beyliği’nin aleyhine kışkırtmaya başlamıştır. Böylece iki beylik arasındaki fitne ateşine odun taşımaya çalışmıştır. Yıldırım Beyazıt, Babası l. Murat'ın yerine tahta geçince, Hızır Şah korkudan Osmanlı Beyliği’ne yaklaşmış. Sultan Yıldırım Beyazıt ordusu ile Manisa'ya gelerek Hızır Şah ile anlaşmış ve sulh yolu ile Manisa'yı topraklarına katmıştır. Hızır Şah'ı ise Saruhan topraklarının doğu tarafına yönetici olarak tayin etmiştir.

Yıldırım Beyazıt, 1402 yılında Ankara Savaşı’nda Timur'a yenilince Timur Han'ın ordusunda bulunan ve daha önce Timur'a sığınan Saruhan Oğlu Orhan, tekrar Manisa'ya gelerek tahta geçmiştir. Bu sırada Denizli'de ikamet eden Hızır Şah maiyeti ile beraber Manisa'ya gelerek kardeşi Orhan'ı yakalatıp idam ettirmiştir. Hızır Şah tahta geçince yine sinsi ve ikiyüzlü politikalar takip ederek Yıldırım Beyazıt'ın oğulları arasındaki taht mücadelesinde bir yandan Çelebi Mehmet'i desteklerken diğer yandan da el altından Karamanoğulları ile dirsek temasında bulunmuş ve gizli bir ittifak yapmıştır. Şehzadeler arasındaki taht mücadelesini kazanan Çelebi Mehmet tahta geçince adamlarını Manisa'ya göndererek O esnada Çukur Hamam’da eğlenmekte olan Hızır Şah'ı yakalatarak hapse artırmış ve hakkında idam cezası verdirmiştir.

Hızır Şah, idamından önce vasiyette bulunmuş, vasiyetinde ailesine ve vakıf eserlerine ve vakıf gelirlerine dokunulmamasını, cenazesinin dedesi Saruhan Bey'in gömülü olduğu, o zamanki adıyla Körhane (bugünkü Saruhan Mahallesi) semtindeki türbesinin haziresine defnedilmesini istemiştir. Çelebi Mehmet, Hızır Şah'ın vasiyetini yerine getirilmesini kabul etmiştir. Ne gariptir ki Hızır Şah'ın mermerden yapılmış bakımsız ve kırılmış kabrinde ismini belirtir hiç bir ibare bulunmamaktadır. Yan tarafta bulunan iki adet mezar ise Saruhan Bey türbesinde görev yapan türbedarlara aittir. Hızır Şah, geçimsizliğinin ve huysuzluğunun sinsi politikalarının bedelini canı ile ödemiştir. Halkımız Hızır Şah'a hak ettiği ve layık gördüğü "Huysuz Dede" lakabını takmıştır. Kalın Sağlıcakla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Manisa'lı
Manisa'lı - 8 ay Önce

Bu coğrafyada ihanetler silsilesi ve hainler hiç bitmedi ve anlaşılan o ki bitmeyecek de..!Karanlıkta kalmış bir detayın günyüzüne çıkarılması noktasında ciddi bir emek sarfettiğiniz belli..çok teşekkürler..

banner95

banner94