MANİSA 2023 HEDEFLERİNE HAZIR MI?


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

10 Nisan 2018, 14:22

Manisa’yı 2023 ve daha başka hedeflere başarılı bir şekilde taşımak İçin yapılan çalışmalar önemli. İzmir İstanbul Otobanı, Sabuncubeli Tüneli, Şehir Hastanesi, Ankara İzmir Yüksek Hızlı Tren Yolu, yeni yapılan Salihli OSB ikinci etabı, Akhisar Zeytin İhtisas OSB, Soma OSB gibi projeler bittiğinde ekonomide ve istihdamda büyük fark oluşturacak. Devam eden Kelebek Barajı ve Sulama Göletleri tamamlandığında daha geniş alanlar sulama imkanına kavuşacak. İlçelerde yapılan hastaneler, kamu kurumları, yollar, alt ve üst geçitler her biri Manisa’nın gelişimine önemli katkılarda bulunacak. Ancak bütün bunlar yeterli değildir. İş ve aş imkanı oluşturacak, ekonomide canlılık sağlayacak, halkın kendisine direk yolla dokunacak projelerin hayata geçirilmesi gereklidir. Mevcut ile yetinmeyip yeni adımlar atmak, tarımı, sanayiyi, eğitimi, sağlığı geliştiren yeni adımlar atılmalıdır. Ancak sanayi gelişirken, yeni mekanlar yapılırken çevre ve tarımsal alanlar dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Denge bozulmamalıdır. İşte birkaç proje:

1) Kapalı Sistem Sulama Sistemi: Demirköprü Barajı sulamasının kapalı basınçlı sisteme alınması ve Gediz ovasının damlama sulama ile sulanması en önemli projedir. Ekonomiye ve tarıma büyük katkısı olacaktır. Manisa ve tarım için bu projeye sahip çıkmak hepimizin görevidir.

2) Manisa Havaalanı Yapılması: Manisa tarımsal ihracatı ve diğer ihracat İçin bir an önce havaalanına kavuşmalıdır. 1,5 milyon nüfusu olan 30 büyük ilin arasında bulunan Manisa havalimanını fazlasıyla hak etmektedir.

3) Manisa Gıda Çarşısı ve Alaşehir Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi: Manisa’ya zeytin, üzüm ve diğer gıda maddelerinin pazarlamasının yapıldığı bir gıda Çarşısı ihtiyacı var. Alaşehir için planlanan Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi bir an önce hayata geçirilmelidir.

4) Manisa Merkezdeki Askeri Kışlalar Taşınmalıdır: Manisa’da bulunan Doğu ve Batı Kışla şehir dışına taşınmalı, buralar sosyal yaşam alanı ve spor alanı haline getirilmelidir. Böylelikle hem Sanayide çalışanlar hem üniversitede okuyan ve akademisyenlerin Manisada kalmalarının önü açılmış olacaktır.

5) Turizm Yolu Projesi: Manisa hem inanç hem tarih, hem de spor, sağlık ve kaplıca turizmi açısından zengin bir ilimizdir. Tüm bu değerleri içine alan bir turizm yolu güzergahı belirlenmeli ve hayata geçirilmelidir. Manisa turizmden hak ettiği değeri alamamaktadır.

6) Manisa Psikiyatri Hastanesi: Manisa uzun zamandır psikiyatri hastanesi olan bir ildir. Artık ihtiyacı karşılayamayan bu hastane geniş bir arazide Bölge Psikiyatri Hastanesi olarak yeniden inşa edilmelidir. Ayrıca Manisa için bir Meslek Hastalıkları Hastanesine ihtiyaç vardır.

7 )Manisa’ya İkinci Üniversite: Mevcut CBÜ büyümeye devam ediyor. Ancak Manisa’nın gelişimi için yeni bir üniversite için kollar sıvanmalı ve yola çıkılmalıdır. İllerin gelişmesinde eğitimin rolü ve üniversitelerin önemi büyüktür.

Hayaller gerçekleşebilir. Yeter ki sahip çıkılsın ve takip edilsin. Manisa kabuğunu kırmalı ve büyükşehir olmanın hakkını vermelidir. Sivil toplum kuruluşları ve belediyeler kısır çekişmeler ve tartışmaları bırakıp Manisa ortak paydasında buluşmalı ve herkes ilimizin kalkınmasına katkıda bulunmalıdır. Sağlıcakla kalın!
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sait Kaya - 12 ay önce
Yüreğine kalemine sağlık vekilim.Manisa gerçekden herşeyi fazlasıyla hakediyor.Allah razı olsun.Yeterki samimiyet ve ihlasla gayret edilsin.Selam ve dua ile hoşça kalın.
Avatar
Mustafa MANİSALI - 12 ay önce
#GEDİZ OVASININ ANA ARTERİ OLAN( ESKİDEN) CAN DAMARI GEDİZ NEHRİ BERABERİNDE NEHİR KADAR UZUNLUKTA İKİNCİ BİR KAPALI TÜP OLUŞTURULUP, MENEMEN DE DENİZE DÖKÜLMEDEN OLUŞTURULACAK ARITMA İLE ÇEVRE KATLİAMI SON BULMALIDIR
#İKİNCİ ÜNİVERSİTEYİ HÜR TEŞEBBÜS YAPMALIDIR
Avatar
adil eser - 12 ay önce
Isin ucunda muzaffer yurttaş oldukdan sonra Allahın izniyle olur
Avatar
Lütfi ŞAHİNKAYA - 12 ay önce
Kalemine ve yüreğine sağlık sayın vekilim.