MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇİN KATILIMCI BÜTÇE

Yerel yönetimler bütçesi oluşturulmadan önce bir sonraki yıl bütçesi için harcama tahminleri oluştururlar. Bu harcama konuları içinde kenti ilgilendiren faaliyetlerin ne kadarının halk ile birlikte istişare edilerek oluşturulduğu konusu katılımcı bütçe kavramı ile ilişkilendirilir.
Yerel yöneticiler, A mahallesinin gönüllü vatandaşları ile bir araya gelerek mahallenin ihtiyaç duyduğu yerel hizmetler konusunda toplantı düzenlerler. Proje geliştirebilirler, proje teklif edebilir, beyin fırtınası yapabilirler. Örneğin A mahallesi için vatandaşlar toplanıp isteyecekleri kamu hizmeti için bir rapor sundular. Bu raporun içinde; sokakların yeniden ağaçlandırılması, akıllı sokak lambaları, güneş enerjisiyle çalışan şarj dolum istasyonu yer alabilir. Yerel yöneticilere sunulan bu raporla yerel mali birimlerin öngörüleri üzerine bir sonraki yıl bütçesine eklenebilecek projeler ve tahmini maliyetler ile birlikte bütçeye eklenebilmektedir.
Burada bahsi geçen olay katılımcı bütçe için basit model örnektir. Öncelikli durum yerel yöneticinin ve özellikle vatandaşın farkındalık sahibi olmasıdır. Vatandaş kenti için gönüllülük esasıyla çalışmalar yürütüp kent yönetimine katılım sağlayarak katılımcı bütçe sürecinin yaşamalıdır.
İzmir Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz aylarda katılımcı bütçe uygulamalarına başladı diyebiliriz. Öncelikli olarak uygulamanın tanıtımı, konferans ve bilgilendirmeleri yapılarak bu uygulamayı hayata geçirmeyi planlamaktadırlar. Karşıyaka Belediyesi Haziran ayında "Yerel Yönetimlerde Katılımcılık ve Demokrasi" konulu panelle ülkemizdeki katılımcı bütçe uzmanlarını bir araya getirdi.
Çanakkale Belediyesi ise 2006 yılından beri uyguladığı katılımcı bütçe faaliyetlerini geliştirerek uygulamaya devam etmektedir.
Manisa Büyükşehir Belediyesi için yapmış olduğumuz bilimsel araştırma sonucuna göre (görüşme) Manisa'da katılımcı bütçe uygulamalarının olmadığını öğrenmekteyiz. Bununla birlikte uygulamanın hayata geçmesi konusunda herhangi somut bir çabanın olmadığı da ortadadır. Önemli bir husus da şudur ki; araştırma kapsamındaki yerel yöneticilerin uygulamaya sıcak baktığını belirtmek gerekir.
 
YORUM EKLE