MANİSA DİJİTAL BELEDİYECİLİK ÇAĞRISI


Gözde DOĞAN

Gözde DOĞAN

20 Ocak 2020, 13:11

1200'lü yıllarda Marco Polo adlı tacir babası ve amcasıyla birlikte İpek Yolu'nda ticaret yaparken Moğol Hanı Kubilay Han ile tanışır. Uzun süre onun savaşlar öncesinde yol gösteren destekçisi olarak sarayda yaşar. Küreselleşmenin ne olduğu bilinmeyen zamanlarda Venedikli tacir Asya topraklarında kendisine danışılan olur. Şu an onu tanıdığımız ünlü kaşif ve bazı ticaret kurallarını benimseten bir isim olur çıkar Marco Polo.

Küreselleşmeyi dillendirdiğimiz yıllar 1980'lerdi ama küreselleşme bireylerde ve süreçlerde hep vardı. Yasal yaptırımlar ve ortak işbirlikleri zamanla bunu somutladı. Peki dijitalleşme? Onda süreç biraz daha farklı işledi, işliyor. Bilişim alt yapısı olan ülkeler bu ağların gücü ile neredeyse imparatorluk kuracaklar. Bilişim altyapısı, yönetim bilgisi, belli patentler, uygulama önerileri gibi unsurları hem kullanıp hem de dağıtımını sağlamaktadırlar. Günümüzün Marco Polo'su ülkelerden ülkelere kıtalardan kıtalara veri aktarımını sağlayan internet, nöro ihtiyaç algılayışları ve bulut sistemlerdir. Bizim ülkemizde ne eksik konusuna girmeksizin şunu ifade etmekte fayda vardır. 2020'li yıllardayız, her yönetici toprak almak amacıyla değil ama topraklarındaki insanları ve kurumları çağdaş yönetimlerde yaşatmak ve yenilikleri takip edebilmek adına kaşiflere ihtiyaç duymalı ve var olan kaynakları değerlendirmelidir. Bu kaşifler, bilim insanları, bilişim uzmanları, avukatlar, toplum mühendisleri, danışmanlar, sosyologlar olarak çoğaltılabilir. Bu kaşifler ilham vericiler, kent yaşam savunucuları, sivil gönüllüleri dijital farkındalık için davete çağıran kamu yöneticileridir.

Sonuç olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu yazıya denk geliyorsa onları dijital kentleşme (mobil uygulamalar), dijital kolaylık sağlayıcıları (dijital kent kart yükleme servisi) ve benzeri uygulamaların hayata geçirilmesi noktasında çağrıya çıkmalarını önermekteyim. MBB, yolları yeniden keşfetmek için değil var olan yollardan kent için ihtiyaç duyulan dijital uygulamaların hayata geçirilmesi noktasında akademiyi, uzmanları, sivilleri bu sürece davet etmesi gerekmektedir. Kamu yönetimine düşen görev budur. Manisa Büyükşehir Belediyesi çağrıya çıkmalıdır. Fikirler alıp dijital belediyecilik enstitüsü kurulmalıdır. Yazılanlar çizilenler daha ne kadar kağıtlarda yaşamaya devam edecektir?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.