100 BİN TON FAZLAMIZ VAR

Yeni Tarım ve Orman Bakanına çağrıda bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, zeytinyağı ihracatı yasağının kaldırılmasını istedi. Konuyu meclis gündemine taşıyan ve Bakan Vahit Kirişçi'ye soru önergesi veren CHP’li Bakırlıoğlu, “100 bin ton zeytinyağı fazlası ne olacak?” diye sordu.

100 BİN TON FAZLAMIZ VAR
banner87

2021 ve 2022 yıllarında iki defa dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirildi. CHP'li Bakırlıoğlu bu durumun çiftçileri, ihracatçıları ve zeytinyağı işletmelerini zor durumda bırakacağını iddia etti. Bakırlıoğlu verdiği soru önergesi ile ihracat yasağının gerekçesini ve yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağını sordu.

İHRACAT OLUMSUZ ETKİLENECEK

CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırılıoğlu önergesinde; “Türkiye hem zeytin ağacı sayısı hem de üretim miktarı ile önemli bir zeytin ve zeytinyağı ülkesidir ve zeytin-zeytinyağı stratejik önem sahip ürünler arasındadır. Zaten maliyetine ürününü satmak zorunda kalan zeytin ve zeytinyağı üreticisi çiftçiler bu kararın en büyük mağdurları olmuşlardır, bir daha mağdur edileceklerdir. Üretim fazlası olan bir ürüne ihracat yasağı getirilmesi anlaşılır bir şey değildir. İhracat yasağı çiftçinin elindeki yağların fiyatlarının düşmesine neden olacak dolayısıyla bu karardan en çok çiftçiler zarar görecektir. Artan maliyetler karşısında zor bir sezon geçiren zeytin ve zeytinyağını maliyetine satmak zorunda kalacak olan çiftçiler bu kararın en büyük mağduru olacaklardır. Ayrıca bu yasak kararı önümüzdeki yıl ihracatını da olumsuz etkileyecektir. İhracatçı firmalar ve zeytinyağı üreten fabrikalar ve işletmeler bu durumdan zarar görecektir. Çünkü zeytinyağı üretimimiz tüketimden fazla olduğu için ihracattan başka bir yol bulunmamaktadır. Geçen yıl 230 bin ton zeytinyağı üretildiği, 35 bin ton dolayında geçen yıldan raflarda ürün bulunduğu Bakanlığınız resmi raporlarında belirtilmiştir. Buna karşın yıllık iç tüketimimiz 160 bin ton dolayındadır. Bu durumda 100 bin ton fazlamız vardır” dedi.

YASAĞA RAĞMEN RAF FİYATLARI DÜŞMEDİ

“Burada amaç iç piyasada zeytinyağı fiyatlarını düşürmek midir?” diye soran CHP’li Bakırlıoğlu, şu ifadelere yer verdi; “Zeytinyağının fiyatını bu şekilde düşüremezsiniz. Daha önce de ihracat yasağı getirildi fiyatlar düşmedi. Eğer zeytinyağının raf fiyatının düşmesini istiyorsanız üreticiye verdiğiniz, primlerin artırılması gerekiyor. Yıllardan beri verilen pirim litre başına 80 kuruş. AB ülkelerinde ortalama 1 avro, yani 15 TL. Kaldı ki diğer bitkisel yağ fiyatları aşırı şekilde artarken, ucuz yağ alabilmek için kuyruklarda beklemek zeytinyağı fiyatı hala makul seviyelerdedir. Gerek Ulusal Zeytinyağı Konseyi, gerekse üretici birlikleri, ticaret borsaları ve ziraat odaları alınan ihracat kısıtlaması kararının yanlış olduğunu ifade etmektedirler” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94