banner83

2021 Yılı Hasat Ve İhraç Tarihleri Belirlendi

Sofralık Sultani Çekirdeksiz Üzümün kesim tarihi 5 Ağustos 2021, Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün kesim tarihi ise 11 Ağustos 2021 tarihi olarak tespit edildi. Sofralık Sultani Çekirdeksiz Üzümün ihracat yolculuğu 6 Ağustos 2021, Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünün ihraç yolculuğu ise 12 Ağustos 2021 günü başlıyor.

2021 Yılı Hasat Ve İhraç Tarihleri Belirlendi
banner87

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “İlimizde yetişen, önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip olan Sultani Çekirdeksiz çeşidi sofralık üzüm ile Mevlana (Razakı tipi) çeşidi sofralık üzümün hasat ve ihraç tarihlerinin belirlenmesi, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege İhracatçı Birlikleri'nin katılımlarıyla kurulan komisyon tarafından belirlenmektedir.

Koparıldıktan sonra olgunlaşmaya devam etmeyen meyve türlerinden olan üzümün erken hasat edilmesi ihracatta sorunlar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Üzümün vardığı yerdeki Pazar isteklerini karşılayacak olgunlukta hasat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle İlimiz ve ülkemiz ihracatında stratejik bir ürün olan üzümün hasat ve olgunluk kriterlerini sağlaması oldukça önem arz etmektedir.

Bu kriterlerin oluşup oluşmadığını tespit amacıyla Manisa (Salihli-Alaşehir-Sarıgöl) ve Denizli (Buldan) bölgelerinde bağlar gezilmiş, bölgeyi temsil eden toplam 16 adet bağdan numune alınmış, alınan numuneler Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarı'nda analiz edilmiştir.

Analiz sonuçları, 30.07.2021 tarihinde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin temsilcilerinin katıldığı toplantıda değerlendirilerek Sultani Çekirdeksiz çeşidi sofralık üzüm ile Mevlana (Razakı tipi) çeşidi sofralık üzüm için hasat ve ihraç tarihleri belirlenmiştir.

Buna göre; Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzümün 5 Ağustos 2021 tarihinde KESİMİ'ne, 6 Ağustos 2021 tarihinde İHRACATI'na, Mevlana (Razakı tipi) çeşidi üzümün 11 Ağustos 2021 tarihinde KESİMİ'ne, 12 Ağustos 2021 tarihinde İHRACATI'na karar verilmiştir.

Üzüm, değerlendirme şekillerinin çeşitliliği, iç piyasa tüketimi ve ihracattaki payı ile ülkemiz tarımında önemli bir yeri olan, bu nedenle de büyük bir çiftçi kesiminin uğraş alanı ve doğrudan gelir kaynağını oluşturan değerli bir üründür.

İlimizde 833 bin dekar alanda bağcılık yapılmaktadır. %95 oranında sultaniye üzüm yetiştirilmektedir. Özellikle Çekirdeksiz üzüm çeşitleri, kurutmalık yanında sofralık olarak değerlendirilebilme özellikleri nedeniyle tüm dünya üzerinde üreticiler tarafından en çok ilgi görmektedir. Sofralık üzümlerde iyi kalite; çeşidin orta büyüklükte homojen salkım, karakteristik renk, bir örnek tane, istenilen tat ve dokuya sahip olmasıdır.

Geçen yıl çoğunluğu Sultani Çekirdeksiz üzüm olmak üzere İlimizden yaklaşık 200 bin ton sofralık üzüm ihracatı gerçekleştirilmiştir.

Üzüm sezonunun milletimize, çiftçimize, ihracatçımıza hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94